Mor Renkle Gelen Sağlık

Sayı : 54 / Ağustos 2016, Konu Başlığı : Bizim Mutfak

Allah-u Zülcelal bizlere verdiği nimetlerde çeşitli faydaların yanı sıra aynı zamanda şifa kaynağı olarak da yaratmıştır. Bunun yanında bu nimetleri bizim için güzel renklerle süslemiştir.

Yapılan araştırmalar sağlığımız açısından çok önemli bir yere sahip olan meyve ve sebzelerin renklerine göre faydaları bulunduğunu göstermektedir. Bu araştırmalar, sebze ve meyvelere mor rengi veren antosiyanin maddesinin kanserden koruyucu olduğunu ortaya koymuştur.

Patlıcan, mor lahana, mor pancar ve havuç, mürdüm eriği, yaban mersini gibi mor renkli sebze ve meyveler antosiyanin adlı antioksidan açısından zengindir.

Bilindiği gibi kanser, hücre çekirdeğindeki DNA’nın tahribata uğrayıp, ortaya çıkan hücrenin tümör haline gelmesidir. Buna sebep olan faktörler arasında en önemlisi, hücre DNA’sını tahrib eden serbest radikallerdir. Serbest radikaller, vücudumuza gıda veya solunum gibi yollarla giren yabancı maddelerdir. Antioksidanlar bu tehlikeli maddeleri yakalayıp vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu sebeple bilhassa günümüzde antioksidanlardan yana zengin gıdalarla beslenmemiz önemlidir.

Mor renge sahip sebze ve meyveler antosiyanin yanında “fenolik bileşikleri” gibi sağlığımızı destekleyen kimyasal bileşikleri içerdiği için bilhassa sindirim sistemi kanserleri riskini azaltmaktadır. Bu sebze ve meyvelerdeki vitamin ve mineraller sağlıklı hücre bölünmesini sağladıkları için yaşlanmayı geciktirici ve yaşlanmaya bağlı beyin hasarlarını en aza indirici etkiye sahiptir.

Biz de bu maddelerden faydalanmak için birkaç tarif paylaşmak istiyoruz.

Kırmızı Pancar Turşusu

Pancar C vitamini bakımından zengin bir gıdadır. Kansızlığa karşı faydalı olan folik asit içerir. İçeriğindeki lifler bağırsakları çalıştırır, tok tutar. Potasyum içeriği sayesinde sinir ve kas fonksiyonlarını güçlendirir. Ayrıca pancar kemik, karaciğer, böbrek ve pankreas sağlığını destekleyici bir element olan manganez içerir. Gözde sarı nokta hastalığını engelleyen lutein ve zeaksanthin içermektedir. Kırmızı pancar, bu faydalarının yanında mor rengi veren antosiyanin açısından da zengindir.
Kırmızı pancardan yapılan turşu ise bağırsaklardaki flora tabakasını onaran ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren bir şifa kaynağıdır. Pancar turşusunu hazır almak yerine kendiniz de yapabilirsiniz.

Malzemeler:

Turşu kabınızın büyüklüğüne göre birkaç kilogram kırmızı pancar. Pancarın yanına mor havuç koyarak daha koyu renk elde edebilirsiniz. 1 baş sarımsak, yarım kilogram sivri biber, bir salkım üzüm, bir avuç nohut, 2-3 yemek kaşığı kaya tuzu, yeterince su.

Hazırlanışı:

Pancarı bol su ile yıkayıp kabuğunu incecik soyun. Bir tencerenin içine kalın dilimler halinde doğrayın. Üzerine kadar su koyun, haşlayın. Haşlanan pancarları kevgirle sudan çıkarın, turşu kabınızın içine yerleştirin. Aralarına soyulmuş sarımsakları, nohutu,

üzümü ve biberleri delerek yerleştirin. Pancarın haşlama suyu iyice soğuyunca içine tuzu ilave edip karıştırın. Sonra bu suyu kavanozdaki pancarların üzerine dökün. Hafifçe sallayarak iyice yerleşmesini sağlayın. Kırmızı pancar turşusu ılık bir yerde birkaç gün içinde mayalanıp yemeye hazır hale geliyor. Turşunuz hazır olunca buzdolabında saklayın.

Pancarlı Bulgur Salatası

Pancar turşusunu farklı şekillerde kullanabilirsiniz. İşte pancarın faydalarını bulgurun ve yeşil sebzelerin faydalarıyla birleştireceğiniz bir tarif.

Malzemeler:

Bir kâse pancar turşusu ve suyu. 250 gr. İnce bulgur. Yarım demet maydanoz, yarım demet yeşil soğan, birkaç sivri biber, kimyon, zeytinyağı.

Hazırlanışı:

Pancar turşusunu kaynamamak şartıyla ısıtın. İnce bulguru bir kaseye koyun. Isıtılmış pancarı suyuyla beraber bulgurun üzerine gezdirin. Kasenin ağzını kapatın on beş dakika kabarmasını sağlayın. Sonra ılıklaşınca bulguru pancarla beraber yoğurun. Bu sırada maydanoz, yeşil soğan ve biberi ince kıyın. Zeytinyağı, kimyon ve karabiberi de ilave ederek hepsini karıştırın. İster çiğköfte gibi sıkarak isterseniz küçük bir kaseye doldurup ters çevirerek servis yapın.

Pancarlı Patates Salatası

Kırmızı pancarı çiğ tüketmek çok daha faydalıdır. Ancak genellikle tadı hoşa gitmez. İşte çiğ pancarla hazırlayabileceğiniz bir tarif

Malzemeler:

Yarım kilogram pancar, 1 kg patates. Yarım demet maydanoz, yarım demet yeşil soğan, birkaç sivri biber, zeytinyağı, limon, tuz, kırmızı biber.

Hazırlanışı:

Pancarı ayıklayıp yıkayıp rendeleyin. Patatesleri haşlayıp kabuklarını soyup çatalla ezin. Maydanoz, yeşil soğan ve biberi ince kıyın. Haşlanmış patatesin içine zeytinyağı, tuz, limon ve kırmızıbiberi ilave ederek karıştırın.

Bir kek kalıbının tabanına rendelenmiş pancarı eşit şekilde yerleştirin. Üzerine ezilmiş patatesi koyup eşit şekilde bastırın. En son yeşillikleri koyup ters çevirin. Patates salatanızı pasta gibi dilimleyerek servis edebilirsiniz.


Sayı : 54
Büyük Kapak