Mısır Mahkemesinden Hukuk Katli

Sayı : 27 / Mayıs 2014, Konu Başlığı : Medya Gündem

24 Mart günü, Mısırın Minye kentinin Ceza Mahkemesi, darbeyi protesto etmek maksadıyla yapılan gösteriler gerekçe gösterilerek 529 İhvan-ı Müslimin Hareketi taraftarı hakkında "şiddete teşvik suçlamasıyla" idam cezası verilmesini ve dosyalarının müftüye sevk edilmesini kararlaştırdı. Bu karar 3 Temmuz'da gerçekleşen darbenin ardından, darbe karşıtları aleyhinde verilen ilk karardı. Sadece 20 dakika süren duruşma, henüz ikinci duruşmaydı ve bu kadar ağır bir karar çıkması şok etkisi yaptı.

Aslında mahkemeyi bu kararı alma konusunda asıl cesaretlendiren, Mısır’daki darbeyi meşru addederek tepki göstermeyen ve halkın oyunu alarak iktidara gelen Müslüman Kardeşler teşkilatının, hiç şiddete başvurmadığı halde terör örgütü kapsamına alınmasını onaylayan batılı ülkelerdir. Ancak idam kararının daha büyük isyan dalgalarına sebep olmasından çekinen ABD ve AB ülkeleri bu idam kararlarını endişeyle karşıladıklarını dile getirdiler. Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, bunun nihai karar olmadığını, temyiz ve af yolunun açık olduğunu söyleyerek karardan dönüş sinyalleri verdi.

İdam kararı İslam âleminde tepkiyle karşılandı. Ülkemizde de büyük infiale yol açan idam kararları, birçok şehirde yapılan gösterilerle protesto edildi. Bursa, Kayseri, Rize, Nevşehir, Erzurum Samsun, Giresun, Diyarbakır, Elazığ, Bingöl, Sivas, Antalya, Yalova gibi İstanbul dışında diğer birçok kentte de Cuma namazları sonrası düzenlenen gösterilerde bazı eylemcilerin kefeni temsilen beyaz kıyafetlerle gösteriye katılması dikkat çekti.

Devlet müftüsünün onayına sunulan idam kararıyla ilgili son hükmün 28 Nisan'da okunması bekleniyordu. Ancak mahkemenin bu ağır kararının tüm dünyanın tepkisini çekmesi üzerine savunma heyetinin sunduğu "redd-i hakim" talebinin görüşüldüğü duruşma 12 Mayıs'a ertelendi. Redd-i hakim talebinin kabul edilmesi halinde idam kararının geçersiz olacağı ve davanın yeniden görülmesi gerekeceği dile getirildi.


Sayı : 27
Büyük Kapak