Mısır’da İç Savaş Çıkarılmak İsteniyor

Sayı : 19 / Eylül 2013, Konu Başlığı : Medya Gündem

Mısır'daki cunta lideri General Abdülfettah El Sisi, darbeye karşı Adeviye meydanında direniş başlatan Mısır halkının üzerine ateş açma emri verdi.

ABD, AB, İsrail ve Körfez ülkelerinin talimatlarıyla harekete geçen ve 3 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi deviren Sisi, bundan önce 57 İhvan taraftarını sabah namazında secdeyken öldürmüştü. Sisi'nin askerleri 14 Ağustos'ta ise, gün ağarırken meydana ölüm yağdırdı. Askeri birlikler, tanklar ve keskin nişancıların hedef gözeterek ateş açmaları sonucu dünyanın naklen izlediği bir katliam gerçekleşti.

Mısırlıların gösteri merkezlerinden biri olan Nahda Meydanı'na yapılan katliam gibi müdahalede çok sayıda kişi yakılarak öldürüldü. Ordu tarafından yapılan müdahalede darbe karşıtlarının kaldığı çadırlar ateşe verildi. Bir anda ortalığı saran alevler arasında kalan birçok kişi diri diri yanarak can verdi.

Mısırda darbe yapan generallerin demokrasiye geçmeye niyetinin olmadığı, olağanüstü hal ve diktatörlüğe bahane oluşturmak üzere iç savaş çıkarmaya çalıştığı görülüyor.

Katliamda, resmi rakamlara göre yüzlerce, İhvanın geçtiği haberlere göre binlerce kişi öldürüldü ve ağır şekilde yaralandı. Yaralıların kaldırıldığı hastaneler bile ateşe verilirken şehitlerin arasında Ezherli 30 alim, İhvanın yöneticileri ve aileleri, kadınlar ve çocuklar da bulunuyor.

Şehit Olmadan Önce Paylaştığı Şiir

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) yöneticilerinden Muhammed Beltaci'nin 17 yaşındaki kızı Esma da göğsünden ve sırtından aldığı kurşunlarla şehit edildi. Esma'nın vefatından kısa süre önce cep telefonu üzerinden tarihi bir şiiri paylaştığı ortaya çıktı.

İslam düşmanlarının saldırısına uğradıkları zaman Peygamberimizden yardım istemek üzere gelen kabile reisi bu şiir de şöyle sesleniyordu: 'Onlar bizi Vetir'de namaz kılarken buldular/ Kimimizi rükuda, kimimizi secdede vurdular/ Onlar hem güçsüzdü hem az sayıca/ Allah'ın kullarını çağır da gelsinler yardıma/ Köpüklü deniz dalgalarını andıran ordularla.'

Acılı baba, Muhammed Beltaci ise, darbeyi gerçekleştiren Sisi'nin ülkeyi Suriye gibi yapmak istediğini fakat buna müsaade etmeyeceklerini belirtti. Güvenlik güçlerine 'Üniformanızı çıkarıp evinize gidin' diyen Baltaci ayrıca, kayıpları için yas tutmayacağını çünkü kızının cennete gittiğini söyledi.

Ortadoğu Dizayn Edilmek İsteniyor

Müslüman Kardeşlerin Sözcüsü Cihad El-Haddad: “ABD ve AB; Mısır'da yaşananların başrol oyuncuları, muhalefet, asker ve medya ise figüranlarıdır. Mursi’ye yapılanlar 27 Mayıs darbesinde Adnan Menderes’e yapılanlarla aynıdır” dedi.

El Haddad ayrıca: “Mursi liderliğindeki Mısır'ın boyunduruğu altında bir devlet olamayacağını anlayan ABD, buna son vermek için derhal kolları sıvadı. Çünkü ABD için Mısır'ı dizayn etmek Ortadoğu'yu dizayn etmek demekti.” Şeklinde konuştu.

Condoleezza Rice in 07.08.2003 tarihinde Washington Post gazetesinde yayınlanan yazısında Amerikan Ortadoğu projesini açıklarken: “Ortadoğu'da bulunan 22 devletin rejiminin, sınır ve haritalarının değiştirileceğini” bildirmişti. O günden beri Irak işgal edildi ve bölündü. Kuzey Afrika ülkelerinde devrimler yapıldı ve Suriye’de iç savaş çıkarıldı. Mısır’da ise önce Mübarek yönetimi devrildi ancak daha sonra halkın seçtiği iktidar batı tarafından beğenilmeyince ülke iç savaşa sürüklenilmek isteniyor.

Batılı liderler, AB ve BM gelişmeler karşısında 'derin endişe' duyduklarını açıklamakla yetinirken en utanç verici olanı İslam ülkesi liderleri ve kurumlarının bu vahşet karşısındaki ölüm sessizliği oldu. Türkiye dışında kimse katliam hakkında yorum yapmazken, İslam İşbirliği Teşklatı (İİT), Arap Birliği (AB) ve cuntayı finanse eden Suudi Arabistan, BAE ve Kuveyt ise katliamı yapan darbecilere desteğini sürdürüyor.

İstanbul'dan İhvan'a Müthiş Destek

Rabiatul Adaviye ve Nahda meydanlarında darbe karşıtı gösteri yapanlara yönelik katliam, Beyoğlu'nda protesto edildi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ile Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) üyelerinin de aralarında bulunduğu bir grup, Galatasaray Lisesi önünde toplandı. Gruba destek verenler arasında Öz Kevser vakfı, Gülistan ve İslami Hayat dergilerini temsil eden arkadaşlarımız da bulunuyordu.

"Darbeye sessiz kalanlar bu katliamın suç ortaklarıdır", "Zorbalık ve hukuksuzluk yenilecek, İslami direniş kazanacak" ve "Mısır'da darbenin karşısında Müslüman kardeşlerimizin yanındayız" yazılı pankartların açıldığı gösteride, Mısır bayrakları, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin posterleri ve üzerinde "Darbeciler, firavunlar döktükleri kanda boğulacak", "Darbeciler yenilecek, İslami hareket kazanacak", "Zorbalığa hayır, Mursi'ye evet", "Tahrir'in gezicileri paşalarıya katliam yapıyor" ve "Kör BM, kukla Ban Ki Mun" şeklinde yazılar bulunan dövizler taşındı.

Sık sık tekbir getiren grup, "Defol Sisi, seninleyiz Mursi", "Direne direne kazanacağız", "İhvana selam direnişe devam" şeklinde sloganlar attı.

Mustafa Miyasoğlu Vefat Etti

Gök kubbemizden bir yıldız daha kaydı. Edebiyat, kültür hayatımıza değerli eserler kazandıran ama asıl özelliği dava adamı hüviyetiyle derin izler bırakan Mustafa Miyasoğlu ebediyete yürüdü. Büyük Doğu idealinin sancaktarlığını yapan Miyasoğlu Milli Gazete'de de günlük yazılar kaleme alıyordu.

Mustafa Miyasoğlu kimdir?

1946 yılında Kayseri'de doğan şair, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde okudu. On yıl liselerde öğretmenlik, on iki yıl da üniversitede okutmanlık yaptı. Bu arada, 1988-92 yılları arasında Pakistan'ın İslamabad şehrindeki yabancı diller enstitüsünde yardımcı profesör ünvanıyla görevlendirildi.

1966 yılından beri şiir yanında deneme, hikâye, tiyatro ve roman türlerinde de eser veren sanatçı, pek çok dergi ve gazetede kültür ve sanat yazıları yayınladı, şiir ve romanlarıyla armağanlar kazandı. T. Millî Kültür Vakfı özel armağanını kazanan Hicret Destanı adlı şiiri Dr. Muhammed Harb tarafından arapçaya çevrildi. Ayrıca başka şiir ve hikâyelerinin de İngilizce, Arapça ve Urduca çevirileri yurtdışında yayınlandı. Samsun, Ankara ve Kahire üniversitelerinde eserleri üzerine tezler hazırlandı.


Sayı : 19
Büyük Kapak