Mucizevi Nimet: Zeytin

Sayı : 33 / Kasım 2014, Konu Başlığı : Bunları Biliyor musunuz ?

Allah-u Zülcelal insanoğluna birçok nimetler vermiştir. Kuran-ı Kerim’de bazı nimetler örnek olarak zikredilmiş ve onlardaki faydalara dikkat çekilmiştir. Bunlardan biri de zeytindir.

Kuranda zeytin birçok ayette zikredilir. Tin suresinin ilk ayetinde incirle birlikte zeytine yemin edilir. Nur Suresi, 35. Ayette ise “mubareketin zeytunetin” ifadesiyle, zeytin “mübarek” sıfatıyla nitelendirilmiştir.

Peygamber Efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem de bu ayete atfen, zeytinyağını methedip, kullanılmasını teşvik etmiştir: "Zeytinyağını yiyin ve onunla yağlanın. Çünkü o, bereketi bol ve mübarek bir ağacın meyvesinden çıkartılmaktadır."(Tirmizi, Etime 43; İbn Mace, Etime 34)

Günümüzde yapılan araştırmalar gerçekten de zeytin bitkisinin çok bereketli, zannedildiğinden de daha faydalı bir nimet olduğunu ortaya koyuyor.

Zeytin, bodur, yamru yumru gövdeli ama çok uzun ömürlü ve bereketli bir ağacın meyvesidir. Uzun boylu olup da meyve vermeyen ağaçlara mukabil zeytin ağacının ufak tefek olmasına rağmen çok faydalı ve bereketli olması, çeşitli benzetmelere konu olmuştur.

Zeytin ağaçları çok dayanıklıdır, kolay çürümez. 200 yıl yaşayan zeytin ağaçları vardır. Ağacın yaprağı ve gövdesindeki maddeler antibiyotik özelliğe sahiptir. Eski zamanlarda zeytin yaprakları temizlik maddeleri ve böcek ilacı yapımında da kullanılmıştır.

Değerli Bir Katık: Zeytin

Zeytin ağacının ufak, siyah renkli yağlı meyveleri besleyici değeri çok yüksek olan bir nimettir. Allah-u Zülcelal Müminun suresi 20. Ayette zeytin meyvesinin değerli bir katık olduğuna şöyle dikkat çekiyor: “Tûr-ı Sinâ'da yetişen bir ağaç da meydana getirdik ki, bu ağaç, hem yağ, hem de yiyenlerin ekmeğine katık edecekleri (zeytin) verir.”

Gerçekten de zeytin, çok faydalı bir gıdadır. Zeytinin meyvesinde bol miktarda bitkisel protein, yağ, A, C, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, kükürt, klor, magnezyum mineralleri vardır. Kolesterol içermediği halde bu kadar değerli mineralleri bir arada sunuyor olması zeytini önemli kılan özelliklerinden biri.

Zeytinin yağı aynı zamanda A, D, E ve K vitaminleri içeren çok faydalı bir gıdadır. Bu sebeple çocuklar, hamileler, süt emziren anneler, nekahet dönemindeki hastalar için vazgeçilmez besin kaynağıdır.

Zeytinde bulunan kalsiyum ile zeytin yağındaki D vitamini birlikte sindirildiği zaman kemik gelişimine yardımcı olur ve kemik erimesinin önüne geçer. Kemiklerimiz vücudumuzun mineral deposu olduğu için vücudumuzda bir mineralin eksikliği halinde ihtiyaç kemiklerden karşılanıyor. Bu sebeple hamile, süt emziren annelerle yaşlıların kalsiyum ve D vitaminini yeterli alması çok önemli.

Beslenme uzmanları katı yağlar yerine zeytinyağı kullanmanın başta kalp ve damar sağlığı için olmak her bakımdan çok faydalı olduğunu söylüyorlar.

Yemeklerinde genellikle zeytinyağını tercih eden Akdeniz ülkelerinde kalp damar hastalıkları daha az görülmektedir. Çünkü zeytinde bulunan yağ, vücut için zaruri olan (EFA: essential fatty asit) omega-6 yağ asidi (linoleik asit) içerdiği için en faydalı yağ türüdür. Dünya Sağlık Örgütü/WHO damar sertliğinin sık görüldüğü toplumlarda yağların içindeki yağ asidinin en az %30’unun omega-6 yağ asidi olmasını önermektedir.

Zeytin ve zeytin yağının, hücre yenileyici ve sağlıklı bir yaşlılık geçirmeyi kolaylaştırıcı etkileri de bulunuyor. Çünkü yapılan deneylerde her gün 2 yemek kaşığı doğal zeytinyağı tüketen insanların antioksidan seviyelerinin daha yüksek olduğu görülmüş.

Antioksidanlar, vücudumuzda dolaşan, kanseri başlatmak gibi birçok zarar verebilen serbest radikalleri etkisiz hale getirmeleri ve hücrenin tahrip edilmesini engellemeleri bakımından son derece önemlidir.

Ancak zeytinyağının faydalı olması için üretim sırasında ısıyla temas etmemesi gerekiyor. Bu nedenle sağlıklı zeytinyağı sızma dediğimiz geleneksel koyu renkli zeytinyağıdır. Hem bu tip zeytinyağı daha fazla zeytin maddesi ihtiva ettiği için daha şifalıdır.

Zeytinyağının sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı faydalı olduğu eski zamanlardan beri bilinir. Günümüzde zeytinyağının mide asidini azalttığı, safra salgısının kontrolüne yardımcı olduğu ve karaciğere faydaları biliniyor.

Zeytinyağı çok eski zamanlardan beri yara ve yanık tedavisinde kullanılıyor. İçeriğindeki birçok faydalı maddelerle birlikte E vitamini sayesinde cildi besliyor, yumuşatıyor.

Zeytinde kanserden koruyucu başka faydalı maddeler de bulunuyor. The Archives of Internal Medicine adlı bilimsel yayında zeytinyağını tercih etmenin göğüs kanserine yakalanma riskini azalttığı gösterilmiş. Oxford Üniversitesi’ndeki doktorlar tarafından yürütülen araştırmada da, zeytinyağının bağırsak kanserine karşı koruyucu özelliğe sahip olduğu bulunmuş. Kalınbağırsak, prostat, mide ve pankreas kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.

Zeytinde bulunan sgualene maddesi vücudun neresinde olursa olsun tümörlerle savaşan bir kanser önleyici madde. Zeytinin hücre içi iletişimini destekleyen maddeler ihtiva etmesi de kanserden koruyucu bir başka özelliği.

Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden D. Peck: “Zeytinyağının bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya çıkarılmıştır…”

Zeytin Yaprağı Çayı

Zeytin yaprağı da bitkisel tedavi yöntemlerinde faydalanılan bir madde. Geleneksel tıpta zeytinin yaprakları eski zamandan beri antibakteriyel olarak kullanılıyordu. Günümüzde zeytin yaprağı çayının tansiyonu düşürdüğü ve kan şekerinin dengelenmesinde faydalı olduğu anlaşılıyor.

Zeytin yaprağı çayını demlemek çok kolay. 1 fincan zeytin yaprağı çayı için 1 çorba kaşığı zeytin yaprağını yaprak yeterli. Yaprakları mikserde veya elle ufaladıktan sonra kaynamış suya atıp ılıklaşıncaya kadar demlenmeye bırakın. Sonra süzüp içebilirsiniz.

Hiper tansiyon ve şeker rahatsızlığı sınırda olanlara ilaca başlamadan önce zeytin ile tedaviyi tavsiye ederiz. Elbette aynı zamanda perhize dikkat etmek şartıyla.


Sayı : 33
Büyük Kapak