Mursi: “Mahkemeyi Tanımıyorum”

Sayı : 22 / Aralık 2013, Konu Başlığı : Medya Gündem

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursî ile aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticilerinden Muhammed el-Biltaci'nin bulunduğu 14 kişi, yargılanmak üzere polis akademisi bünyesinde kurulan Kahire Ceza Mahkemesi'ne çıkarıldı.

Mursi ve beraberinde yargılanacak 14 kişiyi savunmak için izin isteyen 30 avukattan 7'sine izin verildi.

3 Temmuz'da yapılan kanlı darbeden bu yana gizli bir yerde tutulan Cumhurbaşkanı Mursi, Mahkeme Başkanına, "Ben Mısır'ın meşru Cumhurbaşkanı'yım ve sizin meşruiyetinizi tanımıyorum" dedi ve suçlulara giydirilen elbiseyi giymeyi reddetti.

Mursi, mahkemenin yönelttiği suçlamalara cevap vermedi. Konuşmasında "Yüce Mısır yargısının bir gün gelip de kanunlara göre suçlu, hain ve yıkıcı askeri darbeye alet olmasını yakıştıramıyorum" ifadelerine yer verdi.

Mursi'nin oğlu Ahmed Muhammed Mursi, babasının yargılanmasına ilişkin, "Babamı yargılayan, başka bir maske altında, Mübarek'in ta kendisi" dedi.

“Direnişe devam” mesajı verdi

Mursi'nin duruşma salonunda bulunanlara, "Özgür Mısır halkına benden selam iletin. Onlara 'Kardeşiniz Mursi, direnmeye devam edecek. Davasından vazgeçmeyecek' deyin" mesajı ilettiği ve darbeden sonra ilk kez gördüğü dava arkadaşı Muhammed el-Biltaci ile göz göze geldiğinde kızı Esma’nın şehadeti için taziyede bulunup, "Üzülme kardeşim, Esma cennette" dediği bildirildi.

Duruşmada sanık olarak bulunan diğer İhvan üyeleri de sloganlar atıyor ve Rabia işareti yapıyordu. Duruşmaya öğle arası verilince Mursi'nin sanıklara ayrılan bölümde diğer sanılara öğle namazını kıldırdığı görüldü.

Mısır'daki darbe karşıtları, seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yargılanmasını protesto etmek için, Anayasa Mahkemesi'nin etrafında toplanarak "Meşruiyet geliyor", "Hak, sahibine geri döner" yazılı dövizler ve "Rabia" işaretinin bulunduğu pankartlar taşıdı.

Halkın mahkemeye ulaşmasını engellemek için mahkeme salonunun kapısına barikatlar kurulurken Tahrir meydanı giriş çıkışlara kapatıldı ve ülke genelinde okullar tatil edilerek geniş güvenlik önlemlerinin alındı. Mahkeme heyeti, davanın duruşmasını 8 Ocak 2014'e erteledi.


Sayı : 22
Büyük Kapak