Nikâh’la İlgili Batıl İnançlar

Sayı : 34 / Aralık 2014, Konu Başlığı : Batıl İnançlar

Halk arasında yaygınlaşmış bazı yanlış inanışlar vardır. Çoğu insanımız Allah'ın emir ve yasaklarını bırakıp aslı olmayan inanışlarla uğraşmaktadır. Bunlardan bir kısmı nikahla ilgilidir. Nikahla ilgili yaygın batıl inançlar şunlardır:

İki Bayram Arası Nikâh Olur Mu?

Nikahla ilgili en yaygın batıl inanç, "İki bayram arasında nikâh olmaz" sözüdür.

Şevval ayı Ramazan bayramından sonraki aydır, yani iki bayram arasıdır. Bazı rivayetlere göre cahiliyye çağında insanlar Şevval ayını uğursuz sayarlardı. Ancak Peygamberimiz bu inancı yıkmıştır. Bizzat Peygamber Efendimiz Hz. Âişe validemizle Şevval ayında evlenmiştir. (Müslim, Nikâh: 73)

Nikâhın geçerli olması için belli bir zaman şartı yoktur, her zaman nikâh kıyılabilir. Evlenmek, acele edilmesi tavsiye edilen hayırlı işlerdendir. Boş inançlarla geciktirmeye gerek yoktur.

Nikah Sırasında Yapılan Bazı Şeyler Karı Koca Arası Geçimsizliğe Sebep Olur Mu?

Bazı yörelerde “Nikâh esnasında birisi iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek kenetlerse bu karı koca geçinemez, hep kavga eder,” derler.

Yine bir başka inanış “Nikah sırasında gelin veya damat yüzüğüyle oynarsa evlilik yürümez,” şeklindedir. Bu inançların aslı yoktur.

Buna mukabil, “gelin kuzu gibi yumuşak huylu olsun” diye kucağına kuzu vermek, kem gözlerin şerri gitsin diye gelinin başında testi kırmak gibi uygulamalar da vardır. Bunların hepsi söylentidir, hiçbirinin Kuran-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde bir kaynağı yoktur.

Böyle uygulamaların etkili olacağına inanmak, eski şirk ve büyü inançlarının kalıntısı olduğu için Müslümanlara yakışmaz.

Bazı yörelerde ise “Nikâh sırasında bir kişi büyü niyetiyle bir asma kilidi kilitleyecek olursa gelinle damat arasında sevgi olmaz,” şeklinde bir inanç vardır. Hatta bazıları bu sebeple “Dini nikâhı gizli kıymak iyidir. Düşmanları duyup o sırada büyü yapmasın,” derler.

Bu doğru değildir. Aslında nikâhın ilan edilmesi sünnettir.

Büyü yapmak, yaptırmak ve büyü ile ilgili konulara fazla kafa yormak, “Bizde büyü varmış, bu yüzden geçinemiyormuşuz, kime bozduralım?” diye istismarcıların kapısına koşmak çok yanlıştır.

Çoğu zaman karı koca geçimsizliği; nefse uymak, kibirlenmek, kötü ahlak sahibi olmaktan kaynaklanır. Gerçek sebebi görmezden gelip sahte düşmanlar ve işe yaramaz çareler peşinde koşmamalıdır.

İslam’a göre nikâh, Allah'ın koyduğu bir kanuna göre, kadın ile erkeği birbirine helal kılan bir sözleşmedir. Bu sözüne sadık kalıp güzel geçinmek gerekir. Nikâhın büyü ve benzeri konularla alakası yoktur.


Sayı : 34
Büyük Kapak