Çocukları Oruca Nasıl Alıştıralım?

Sayı : 5 / Temmuz 2012, Konu Başlığı : İnci Tanesi

* Çocuklar hayatın hep aynı şekilde sürüp gitmesinden sıkılırlar. Hayata değişiklik getiren mübarek günleri severler. Eğer Ramazanın gelişinden güzel sözlerle bahsedersek onlar da Ramazan’ı sevinçle karşılayacaklardır.

* Okul öncesi çağlardaki çocuklara oruç tutturulmaz. Ancak sahur ve iftarda orucun sevgisi aşılanır. Bunun için sahura kaldırıp değişik yiyecekler ikram edilebilir. İftara yakın saatlerde yemek verilmeyip iftar sofrasının neşesi tattırılır.

* Altı-yedi yaşından itibaren çocuklara, yarım gün de olsa oruç tutturulur. Mesela çocuk öğle yemeğinden akşama kadar yemek yemez. “Bugün yarım oruç tuttu” diye ilgi gösterilirse daha fazlasını başarmak ister.

* Sağlıklı bir çocuk 9-10 yaşından itibaren oruç tutmaya başlayabilir. İlk zamanlar Ramazanın ilk günü, Kadir gecesi ve Arefe günü gibi, birkaç gün oruç tutturulur. Daha sonra gittikçe artırılır. Çocuk oruç tuttuğu günlerde, sevgi ve takdir görmelidir.

* Çocuklarımızın yanında orucun zorluklarından şikâyet etmemiz uygun olmaz. Bu tür moral bozucu sözler telkin yerine geçer, onun da azmini zayıflatır. Sevgiyle ve sevinçle oruç tutarsak o da sevinçle orucunu tamamlar.

* Oruçluyken çocuğumuza karşı diğer zamanlardan daha şefkatli davranmalıyız. Asla sinirli, telaşlı, şikâyetçi davranmamalıyız.

* Çocuğumuzu, başladığı orucunu tamamlamaya alıştırmalıyız. Zorlukla karşılaşınca orucunu bozmaya kalkışırsa azimli ve sabırlı olması için teşvik etmeliyiz. Bu onun zorluklara dayanma gücünü artıracaktır. Başladığı işi bitirmeye azmeden bir insan olmasına yardım edecektir.

* Oruç tuttuğu günlerde, biraz öğle uykusu uyumasını sağlayabiliriz. Kendisini fazla yormaması için ikaz edebiliriz. “Az kaldı, haydi gayret” diyerek sabra teşvik edebiliriz.

*Çocuklar ergenlik çağına girdikten sonra beş vakit namaz, Ramazan orucu gibi farz ibadetlerden sorumludurlar. Bunun şuurunda olmaları sağlanmalıdır.

* Çocuklarımız oruç tutabilecek yaşa geldiği halde oruç tutmak istemezse buna rıza göstermemeliyiz. Eğer biz dini mükellefiyetleri hafife alırsak, onlar da hafife alır.

* Ramazanı tamamlamasını kolaylaştırmak için bayramda onu sevindirecek ödüller vaat edebiliriz. Orucun faydalarını anlatan bilimsel yazılar bulup okumasını sağlayabiliriz. Bu onun, oruç için sabretmesine yardımcı olacaktır.

* Hepsinden önemlisi, çocuğumuz orucun Allah için tutulduğunu anlamalıdır. O zaman oruca saygı duyar, ciddiye alır. Orucun adet olmuş diye sürdürülen bir gelenek değil, Allah ile kul arasındaki en önemli bağlardan biri olduğunu anlarsa azim göstermesi kolay olacaktır.


Sayı : 5
Büyük Kapak