Çocuklarımıza Neler Yediriyoruz?

Sayı : 43 / Eylül 2015, Konu Başlığı : Sağlık

Çocuklarımız... Bizim varlığımız, her şeyimiz… Tüm anne babalar için hiçbir şey evladından daha önemli olamaz. Yaradan’ın insanoğluna verdiği şefkat duygusu evlada karşı daha bir baskın olur. Onun en güzel yerde olmasını, en güzel okullarda okumasını, hiçbir şeyden mahrum kalmamasını ister anne baba. Çoğu kez her istediği yapılır çocukların. Her ebeveynin hayalidir çocuğunun edepli, saygılı, dürüst olması, çocuğunun en iyi yerlere gelebilmesi. Bunun için her imkanı sağlayan anne babanın maalesef ki göz ardı ettiği bir konu vardır. “GIDALARIMIZ…” Ödüllendirmeler yaptığımız, ağladığında susması için eline tutuşturduğumuz çoğu hazır ürünler… Gözümüzden bile sakındığımız çocuğumuzu ellerimizle zehirlediğimizin farkında değiliz aslında. Ne yazık…

Düştüğünde dizini inciten evladına yüreği cız eden annenin, hazır gıdaları yedirirken kalbinde üzüntüye dair bir hissiyat oluşmuyor ne yazık ki.

Günümüzde gıdalar üzerinde çok fazla değişiklikler uygulanmakta ve çeşitli amaçlarla katkı maddeleri kullanılmakta. Şu an 3500’den fazla gıda katkısı mevcut, bunların çoğu sağlığı tehdit eden maddeler. Bu katkı maddelerinin kaynağı araştırılırsa %80’e yakınının helal olmayan/helalliği şüpheli olan kaynaklardan elde edildiği görülür. Haramlar karşısında ciddi hassasiyet gösteren biz “Müslüman bilinçli tüketiciler” nedense hazır gıdalar konusunda bu hassasiyeti gösteremiyoruz. Pek çok üründe doğrudan veya dolaylı olarak kullanılan jelatin, L-sistin, sistein, karmin vb. gıda katkıları hayvansal kaynaklı olmakla beraber, çoğu maliyetinin çok ucuz olması sebebi ile domuzdan/domuz organlarından veya helal olmayan diğer hayvanlardan veya helal kesimi şüpheli olan hayvanlardan elde edilmektedir.

Vücuduna haram giren bir bireyin davranışlarında ve ruhsal durumunda değişikliklerin olması nasıl bekleniyorsa, güvenilir olmayan hazır ürünler tüketen çocuklarda günümüzde çok yaygın olan; ruhsal bozukluklar, hiperaktivite, öfke nöbetleri, uyku problemi, öğrenme güçlüğü, zihinsel gerileme vb. problemlerin arkasında başka sebep aramamak gerek. Çünkü kullanılan bu tarz katkı maddeleri özellikle nörolojik sistemleri etkilemektedir.

Edebi ve ahlakı çocuğuna yerleştirmeye çalışan bir anne babanın önce çocuğunu haramdan koruması gerekiyor. Sahabe ikliminden uzak şu günümüzde her şeye o kadar ihmalkar davranıyoruz ki ebeveynler sadece üzülmekle kalıyor. Çocuğa parlak bir gelecek vermek tabii önemli ama asıl önemli olan çocuğu fıtratından uzaklaştırmamak. Yapılması gereken asıl mevzu çocuğu haramdan korumaktır, bunu başaran ebeveynler çocuk eğitiminin aslında zor olmadığını görecektir.

Çocuğun ilk eğitimini ailede başlarken ilk önce anne babasını örnek almaktadır. Anne babası yediklerine dikkat etmeyen bir çocuktan aksini beklemek doğru olmaz. Ebeveynler önce kendi beslenme alışkanlıklarını düzeltmeli sonra çocuğuna etkili olmalıdır. Çocuğun ısrarcı davranışları karşısında ise onu karşısına alıp onun anlayacağı bir dille açıklama yapmalıdır.

Çağımızda ebeveynler artık çok bilinçli. Anne sütünün önemini kavrayan anne var karşımızda ama yediklerinin helalliğini sorgulamayı unutan… Ek gıdaya geçiş aşamasının nasıl olması gerektiğini bilen, bebeği için hangi ayda hangi gıdanın daha önemli olduğunu öğrenen bir anne var ama vitaminlerle zenginleştirilmiş bebe bisküvileri verirken katkı maddelerini göz ardı eden… Çocuğunun beslenmesine sağlıklı bir sandviç hazırlayan bir anne var ama peynirde kullanılan enzimin kaynağını araştırmayan.

Bebeğim için veya çocuğum için ne tarz bir beslenme planı uygulamalıyım diye internet sayfalarını tuşlayan bu anne baba elleri, artık “Helal gıdaya nerden ulaşmalıyım? “Yediklerimizde neler var?” “Gıda katkıları nedir ve kaynakları nelerdir?” diye tuşlara basmalı.

Basmalı ki öğrensin, öğrensin ki “Bana ne yedirdiğini söyle sana çocuğunun kim olduğunu söyleyeyim” sorusuna da “helali yediriyorum” diye cevap versin ve şu ölü nesli canlandıracak, nesli kurtaracak nesil gelsin.

Jelatin, L-sistin, Carmin Nedir?

Jelatin: Hayvanların(çoğunlukla sığır ve domuzların) deri, kemik ve bağ dokularının kaynatılması ile üretilen bir protein maddesidir. Jelatin, süt tozu yapımında, pasta beze ve kremalarında, taffy, marşmellov, haribo ve diğer şekerleme türlerinde, meyve sularında, dondurmada, yoğurtta, eritme peynirlerinde, diş macunu, şampuan, parfüm gibi kozmetik ürünlerinde ve ilaç sanayinde kapsül ve tabletlerin film tabakalanmasında kullanılmaktadır.

L-cystein: Unlu mamullerin kıvam almasını kolaylaştıran, hamura şekil vermeyi sağlayan ve iç kısımların pişmesine yardımcı olan protein çeşididir. Bu madde hayvan tüyleri, kılları ve insan saçından çok ucuza elde edilebilmektedir. Bitkisel kaynaklı hammaddelerden de sistein üretilebilmektedir.

Carmin: Hayvansal kaynaklı bir boya maddesidir. Coccus cacti adlı böceğin dişisinin kurutulup öğütülmesinden elde edilir. Colalı içecekler, meyveli sütler, yoğurtlar, dondurmalar, soslar, meyve suları, et ürünleri, şekerleme ve sakızlarda kullanılmaktadır.


Sayı : 43
Büyük Kapak