Çocuklarımızın Geleceğini Seçerken

Sayı : 19 / Eylül 2013, Konu Başlığı : Güldeste

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun diyerek bir sayımızla daha huzurunuzdayız.

Yaz tatilinin son haftalarını yaşadığımız günlerdeyiz. Yakında okullar açılacak. Bir çok aile çocuklarını okula kaydettirme telaşı yaşayacak.

Biz de bu sayımızın konusunu, “Müslüman ailenin çocukların eğitim-öğretimine bakışı ne olmalıdır? Çocuklarını kaydettireceği okulları seçerken hangi meselelere dikkat etmelidir?” olarak belirledik.

Dünyeviliğin her yandan Müslümanları kuşattığı bu çağda çocuklarımızın eğitimi konusuna da ne yazık dünyevi gelecek noktasından bakmaktan uzak kalamıyoruz.

Hâlbuki eğitim ve öğretimin asıl maksadı bu dünyada bulunuş gayemizi gerçekleştirmemizi kolaylaştıracak ilim ve irfanı kazandırmak olmalı. Allah-u Zülcelal’in “Oku!” emriyle indirdiği Yüce Kitabı Kuran-ı Kerim eğitimimizin temeli olmalı. Çocukların okulda sadece bilgi öğrenmediği, o ortamda bir hayat tarzı, alışkanlıklar ve ahlak anlayışı da edindiği unutulmamalı.

Günümüzde çocuklarının dinini öğrenmesine önem veren aileler için imkanlar ve seçenekler bulunuyor, yeter ki tercihlerimize bu sırf dünyevi maksatlar yön verip bu imkanlara sırt çevrilmesin.

Ümit ediyoruz ki bu dosya vesilesi ile aileler çocuklarının istikbali için ne kadar önemli bir seçim yaptıklarının farkına varırlar. Hepimizin istifade etmesi temennisiyle…


Sayı : 19
Büyük Kapak