ODTÜ’de Gerginlik

Sayı : 20 / Ekim 2013, Konu Başlığı : Medya Gündem

Üniversiteye kayıt günlerini herkes bilir; çeşitli şehirlerden okumaya gelen öğrencilere özel yurtların tanıtımı yapılır. Bunun için kimi yurtlar stand açar, kimisi broşür dağıtır. Öğrenciler bunlar arasında hangisini kendilerine uygun görüyorlarsa ona başvurur, bilgi alır, beğenirse başvuru yapar.

Geçtiğimiz ay, Orta Doğu Teknik Üniversite’sinde de aynı manzara yaşanıyordu. Bir farkla, bir grup öğrenci, ellerinde pankartlarla gelerek yurtlarını tanıtan başörtülü hanımlara sözlü saldırıda bulundu ve “Burada işiniz yok!” gibi sözlerle kovdu!

Bu saldırganca tutum karşısında kendilerini savunmaktan başka bir şey yapamayan vakıf gönüllüleri, hakaretler eşliğinde okulu terk etmek zorunda bırakıldı. Üstelik bunu yapan saldırganlar, bu çirkin hareketlerini kamera ile kaydedip sanki büyük bir marifet yapmışlar gibi internet üzerinden yayına koydular. Maksatları taciz ettikleri mağdurları kendi akıllarınca rezil etmekti. Fakat sadece kendilerinin ne kadar tahammülsüz olduklarını göstermiş oldular.

Kısa zaman önce gezi olaylarında mağdur rolüne soyunan ve kendilerinin bu ülkede özgür olmadığından şikâyet edenler, başkalarını kovma hakkını görebiliyorlar. Anlaşılan bu zihniyetin sahipleri özgürlüğü sadece kendileri için geçerli bir kavram olarak görüyorlar.

Eğer üniversitelerde yurt tanıtımı yapmak yasak ise, üniversite yönetimi herkesi oradan çıkarmalıdır. Yok, herkes özgürce yurtlarını tanıtabiliyorsa hiçbir vakıf, dernek veya özel yurt oradan kovulamaz. Çünkü üniversiteler hepimizindir, hepimizin vergileriyle desteklenmektedir.

Ne acıdır ki, İslam dünyasında yapılmak istenenlerin bir benzeri burada da yapılmak isteniyor. İçimizden bazı kesimler, dinine değer veren Müslümanlara karşı zulüm için kışkırtılıyor.

Bu endişe verici olay ODTÜ giriş kapısı karşısında toplanan Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu üyeleri tarafından protesto edildi. 'İnanca saygı, başörtüsüne özgürlük', 'Herkes için adalet' ve 'Özgür üniversite' dövizlerini taşıyan grup, basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında: “bu saldırının, tek tipçi kültürün ve özgür düşünce ortamını baltalayan şiddet içerikli metotların alışıldık izdüşümü olduğu” vurgulandı. Grup basın açıklamasından sonra olaysız dağıldı.


Sayı : 20
Büyük Kapak