Pratik Bilgiler

Sayı : 34 / Aralık 2014, Konu Başlığı : Bizim Mutfak

Mermer Mutfak Tezgâhının Temizliği İçin:

Mermer mutfak tezgâhları güzel görünür ama korumak zordur. Mermerin yüzeyindeki parlaklık onu koruyan sırdır. Bunun aşınmaması için limon, sirke, salça gibi asitlerden korunmalıdır. Çok sıcak tencere veya çaydanlık koymak da tezgâhınızın yüzeyine zarar verebilir. Bunun yanında mermer yüzey aşındırıcı ovma tozlarıyla da temizlenmemelidir.

Tezgâhınızın günlük temizliğini karbonatlı su ile yaparsanız bakteri oluşumunu engelleyerek kötü kokuyu engellemiş olursunuz.

Tezgâhınızı temizlikten sonra iyice kurutmanız iyi olur. Nemli kalan tezgâhta mikroplar üreyebilir ve koku yapabilir.

Mermeri karbonatlı suyla ıslatılmış bir süngerle sildikten sonra cam sileceği ile lavaboya doğru sıyırarak kolayca kurulayabilirsiniz.

Mermer tezgâhlarındaki çay ve yemek lekelerini çamaşır suyu ilave edilmiş suyla silebilirsiniz.

Çelik Tencereniz Karardıysa:

Çelik tencerenizin dibi tuttuğu için karardıysa üzülmeyin. İçine yarım çay bardağı sirke koyun bir yemek kaşığı karbonat ilave edin. Birkaç dakika kaynatınca siyahlıkların gittiğini, tencerenizin parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz.

Şişelerin Dibini Temizlemek İçin:

Buzdolabına su koymak için kullandığınız şişelerin dibi zamanla parlaklığını yitirir ve koku yapar. Şişelerin dibini kolayca temizlemek için önce boşaltın ve içine bir miktar yağ çözücü püskürtün. Bir süre sallayarak içindeki temizleyicinin her yere ulaşmasını sağlayın. Sonra bir bardak kadar sıcak su ekleyin ve bir yaprak kadar gazeteden parçalar kopararak içine atın. Şişenin ağzını kapatıp bir süre çalkalayın. Ardından gazete parçalarıyla birlikte suyu dökün, birkaç kere temiz suyla durulayın. İsterseniz şişe dibi temizlemek için üretilen fırçalardan da faydalanabilirsiniz.Blender temizliği:

Sebze veya meyveleri püre veya sıvı hale getirmek için kullandığımız blender denilen karıştırıcıların temizliği hanımları uğraştırır. Elinizi yaralamadan karıştırıcının dibini temizlemenin kolayı var. Haznesine yarısına kadar, ılık su doldurun ve çalıştırın, dip kısmındaki tüm kirlerden kurtulun. Püre yapıcının temizliğini de ılık su dolu kase içinde çalıştırarak yapabilirsiniz.

Fırın Temizliği: Fırınımızın içindeki yanmış, donmuş yağlar ve katılaşmış yemek lekelerini temizlemek uğraştırıcıdır. Bu iş için ovucu tozlar kullanmak aşındırarak kaplamaya zarar verir. Bu işi daha kolay halletmek isterseniz birkaç formül önereceğiz.

Önce fırınınızdaki tepsileri çıkarın. Fırının iç duvarlarına ve kapak içine yağ çözücü püskürtün. Bu şekilde bir süre bıraktıktan sonra bulaşık süngerinin yeşil yüzeyiyle ovarak ve ardından temizlik beziyle silerek temizleyin.

İkinci çözüm, fırınınızın içine sıcak suyla doldurulmuş bir tepsi koyup yarım saat bekleyin. Bu suyun buharıyla yumuşayan kirleri karbonatlı sirkeli suyla kolayca temizleyebilirsiniz.

Bir başka çözüm ise fırının içine bir fincan amonyak ve bir miktar su dolu bir tepsi sürerek bir gece bırakmaktır. Amonyaklı buharla yumuşayan fırın içini bir miktar deterjanla kolayca silip temizleyebilirsiniz.


Sayı : 34
Büyük Kapak