Rabbani Alimler Peygamberlerin Mirasçısıdır

Sayı : 33 / Kasım 2014, Konu Başlığı : Güldeste

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun diyerek yeniden huzurlarınızdayız. Zaman hızla akıp geçiyor. İşte yeni bir Hicri yıla girdik, önümüzdeki günlerde Aşure gününe kavuşacağız. Bu günün bereketinden istifade etmek için oruçlar tutacağız.

Mevsimler de hızla akıp geçiyor. Serin sonbahar aylarını geride bırakıyor, kış mevsimine adımımızı atıyoruz. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem “Kış müminin baharıdır.” buyurmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, III, 75)

Kış mevsimi kısa günleriyle kolayca oruç tutmaya, uzun geceleriyle de bol bol teheccüd namazı kılmaya imkân sağlar. Aleyhiselatu vesselam efendimiz başka bir hadis-i şerifinde: “Kışın oruç tutmak, serin bir ganimettir.” (Tirmizi, Savm, 74) buyurarak bize bu fırsatı kaçırmamaya teşvik ediyor.

Ne mutlu bizlere ki, zamanımızı değerlendirip ve sonsuz ahiret hayatına hazırlanmamızı hatırlatan Rabbanî âlimlerden istifade etme imkânına sahibiz. Şu ahir zamanda bir Müslüman’ın ya dinini öğrenmesi veya sorup öğrenebileceği bir âlimi rehber edinmesi şart. Bilhassa muhabbet ve merhametle rehberlik yapan tasavvuf büyüklerinden istifade etmek şu kısa ömrümüzün en büyük bereketi…

Müslümanların ilmiyle amil olan, muttaki âlimlerin etrafında cemaatleşerek zahiri ve batini ilimleri öğrenmesi tutunacak en sağlam kulp. Çünkü Rabbani âlimler, Peygamberlerin mirasçıları ve simalarına bakınca Allah'ı hatırlatan, insanları maneviyat ve muhabbetle eğiten muallimler. İnsana güzel bir kul olmanın edebini sadece dille değil gönülle ve hal ile öğretiyorlar. Onların gönüllerinden taşan manevi hisler etraflarına tesir ediyor, kulluk zevki aşılıyor. Onlar olmasa çoğumuz kim bilir ne halde olurduk.

Bu sayımızı Rabbani âlimlere uymanın önemi konusuna ayırdık. Allah cümlemizi onların izinden giderek cennette de onların sohbetinden istifade eden ebrar kullarından eylesin. Âmin.


Sayı : 33
Büyük Kapak