Rıza Çöllüoğlu Hocaefendi Hakkın Rahmetine Kavuştu

Sayı : 20 / Ekim 2013, Konu Başlığı : Hizmet Kervanı

İslam’a hizmet yolunda öncü şahsiyetlerin her zaman gönlümüzde ayrı bir yeri vardır. Sahabe-i kiramdan, tabiinden itibaren onlar Kuran tabiriyle “sabikûn”durlar, yani öncüler, önden gidenler…

Geçtiğimiz ay içinde Hakk'ın Rahmetine kavuşan Rıza Çöllüoğlu Hocamız da dini eğitim ve hizmetlerde böyle öncü bir isimdi. Ankara ve civarında eğitim denilince ilk akla gelen onun öncülüğünde kurulan Muradiye vakfı idi. 1978 yılında kurulan Muradiye Eğitim ve Kültür Vakfı'nın bünyesinde çok sayıda Kur'an kursu, yurt, okul öncesi eğitim kurumu, ortaokul ve lise bulunuyordu.

Hafız Rıza Çöllüoğlu Hoca Efendi Ankara’nın Kızılcahamam İlçesi'nde 1928 yılında dünyaya geldi. 6 yaşından itibaren Kur'an okumayı öğrendi. Çocukluğu din eğitiminin çok zor şartlar altında verildiği yıllara rastladığı halde köyünde hıfzını tamamladı ve kısmen Arapça öğrendi. Dini eğitimini ilerletmek için İstanbul'a gitti ve o yılların seçkin simalarından istifade ederek ilim irfan sahibi oldu.

Din hizmetlerine kendi köyünde imam-hatib olarak başlayan Rıza Çöllüoğlu Hoca Efendi İstanbul Müftülüğü'nce açılan müezzinlik imtihanını birincilikle kazandı. Nuruosmaniye Camiinde altı ay vekil müezzinlik, Beyazıt Camiinde ve Fatih camide asil müezzinliğe atandı. Bir yandan görev yaparken, bir yandan da Fatih cami imamı Ömer Efendi ve Abdullah Kazancı hocadan 'sarf-nahiv-fıkıh' dersleri okudu.

Önceleri tasavvufa mesafeli duruyordu fakat gördüğü bir rüya üzerine tasavvufa yöneldi. Mahmut Sami Ramazanoğlu Hoca efendiye intisab eden Rıza hoca efendi takvaya son derece riayet ederdi.

“Tasavvuf kitap ve sünnetin ortasında olmaktır. Tasavvuf, fiilen yaşamaktır.” Diyen Rıza Hoca Efendi, mürşidi Sami Efendi’ye büyük bir muhabbetle bağlıydı.

1976'da Ankara vaizliğinden emekli olduktan sonra Muradiye Vakfı’nın kuruluşuna öncülük etti. Uzun bir ömre büyük hizmetler sığdıran vakıf insan, sayısız insanın yetişmesine vesile olmuştu.

Oğlunun evinde rahatsızlanan ve kaldırıldığı hastanede ruhunu teslim eden Rıza Hocaefendi’nin cenaze namazı Cuma namazına müteakiben Demetevler Sami Efendi Külleyesi'nde kılındı. Allah’tan ailesine ve bütün sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Allah cümlemize böyle hayırlı, hizmetli bir ömür ve güzel bir son nasip etsin.


Sayı : 20
Büyük Kapak