Sahur Sofraları İçin Tavsiyeler

Sayı : 40 / Haziran 2015, Konu Başlığı : Bizim Mutfak

Mübarek Ramazan ayı yaz aylarına denk geliyor. Sahurda dikkat edilecek olan birkaç hususla susuzluk hissini azaltıp orucu daha kolay geçirmemize yardımcı olacaktır. Bu küçük püf noktaları şöyledir:

•Mutlaka her gece sahura kalkılmalı ve yiyecekler yavaş bir şekilde yenmelidir.

•Oruçluyken tok tutacak besinler tercih edilmelidir. Bunlar emilimi ve sindirimi uzun süren yiyeceklerdir. Tokluk hissinin uzun süre olmasını sağlayan yiyecekler; sebzeler, tahıllar, kuru baklagiller ve esmer un ile yapılmış ekmekler tercih edilmelidir.

•Mutlaka her sahurda bir su bardağı süt içilmelidir. Çünkü bir bardak süt 4-5 saat tok tutma özelliğine sahiptir. Ayrıca sütte A vitamini, D vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B9 vitamini, B6 ve B12 vitaminleri yer almaktadır. Süt hem tokluk hissini sağlayacak hem de vücudun sıvı ihtiyacını karşılayacak.

•Aç olduğumuz zamanlarda kan şekeri düşmekte bu durum ise vücut direncimizi fazlasıyla zorlamaktadır. Kan şekerini bütün gün dengede tutacak en önemli gıdalardan biri de meyvelerdir. Fakat meyvenin suyunu içmek yerine posası ile birlikte tüketilmesi daha çok etkilidir. Sahurda çok fazla su içmek yerine, su oranı yüksek karpuz, kavun ve salatalık gibi yiyecekler tercih edilmelidir.

•Ayrıca protein içeren besinler kan şekerimizi dengelemektedir. Bunlar peynir, süt, yoğurt ve yumurtadır.

•Oruçlu iken susamamak için aşırı yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

•Sağlığımız için kızartma tarzı yiyeceklerden iftarda da sahurda da uzak durulması gerekiyor. Özellikle mide rahatsızlığı olanlar…

•Çok fazla çay ve kahve tüketmek yanlıştır. Çünkü çay ile birlikte vücuttaki mineraller dışarıya atılıyor. Böylece suda bulunan mineraller vücudumuzdan atılmış olacaktır.

•Sahurda ya da iftarda cola tarzı içecekler kesinlikle içilmemelidir. Çünkü bunlar vücuda alındığı vakit vücut suya daha çok ihtiyaç hissetmektedir. Bu tarz zararlı içecekler yerine vitamin deposu olan kefir, ayran ve doğal meyve suları tercih edilebilir.

Limonlu Soğuk Yeşil Çay

Toplumumuzda Ramazan aylarında susuzluğu önleyeceği düşüncesiyle siyah çay tercih edilir. Fakat sahurda içilen siyah çay vücudumuzdaki suda bulunan minerallerin yok olmasına sebep oluyor.

Sahurda tercih edilen limonlu soğuk yeşil çay, ferahlatarak gün içerisinde orucun daha kolay geçirilmesini sağlar. Sıcak yaz günlerinde vücudun su isteğini karşılayan ve ferahlatan limonlu soğuk yeşil çay kolay bir şekilde evde hazırlanıp ikram edilecek bir içecektir.

Malzemeler:

3 yemek kaşığı yeşil çay

2 adet limon

3 yemek kaşığı toz şeker

Birkaç dal taze nane

2 su bardağı kaynar su

3 su bardağı soğuk su

Hazırlanışı:

3 yemek kaşığı yeşil çayı 2 su bardağı kaynamış suyun içine atıp üzerini de kapatarak 15 dakika demleyin. Sonra 3 yemek kaşığı toz şekeri de ekleyerek eriyene kadar karıştırın.

Bu arada limonların suyunu sıkıp büyük bir kaba koyun. Limon kabuklarını ve nane yapraklarını da kabın içine koyun. Demlenmiş yeşil çayınızı da üstüne dökün. Bu şekilde soğuyana kadar bırakın. Sonra üç bardak suyu ilave edip, buzdolabına koyarak 3-4 saat bekletelim. Buzdolabından çıkarttığımız çayı bir süzgeçte süzün. İkram ederken içine buz atıp, nane yaprakları ve limonla süsleyebilirsiniz.

Kayısılı Bitki Çayı

Oruçluyken gıda tüketimi azaldığı için konstipasyon (kabızlık) problemi yaşanması mümkündür. Bunun önüne geçmek için salata, meyve ve lifli gıdalardan faydalanmalıyız. Bunun yanında su ihtiyacımızı alternatif içeceklerle gidermek de faydalı olacaktır. Mesela tarifini vereceğimiz kayısı şurubunu ister sıcak ister soğuk suyla sulandırarak bol bol tüketebilirsiniz.

Malzemeler:

2 kg. Kayısı

6 su bardağı su

3 su bardağı şeker

Hazırlanışı:

Kayısıları yıkayın. Çekirdeklerini çıkarıp büyük bir tencereye koyun. Üzerine çıkacak kadar su ekleyin. Kayısılar iyice yumuşayana kadar pişirin. El blenderıyla püre haline getirin veya süzgeçten geçirin. Şekerini ilave edip yeniden kaynatın. Arada karıştırarak on dakika kadar kaynatın. Bu konsantreyi, ister hoşaf ister çay hazırlamakta kullanabilirsiniz.


Sayı : 40
Büyük Kapak