Sağlıklı ve Güvenli Et Ürünleri

Sayı : 58 / Aralık 2016, Konu Başlığı : Bizim Mutfak

Son zamanlarda hayat tarzımızın batılılaşmasıyla beraber mutfak kültürümüz de değişmeye başladı. Eskiden aile üyeleri bir araya gelir, annenin pişirdiği yemeklerden yenilirdi.

Günümüzde ise okul ve iş hayatı sebebiyle gün boyunca ev dışında, okul kantinlerinde, pastanelerde, kafeteryalarda, fast-food restoranlarında ve yemek fabrikalarından gelen menüler ile karın doyuruluyor. Çalışan anneler de eve yorgun geldikleri için marketlerden dondurulmuş veya hazır gıdalar alarak yemek hazırlama yoluna gidiyor.

Bu gidişatın bir sonucu olarak yeni nesil damak zevkine düşkün bir şekilde yetişiyor. Suni tatlandırıcılarla hazırlanan hamburger, pizza ve bunların hazırlanmasında kullanılan hazır et ürünlerini annelerinin yaptığı tencere yemeklerine tercih ediyorlar.

Bu durum karşısında ev hanımları dahi, sebze ayıklayıp yemek yapmakla uğraşmak yerine hazır et ürünleriyle tost, pizza ve benzeri yiyecekler hazırlamayı tercih ediyor. Üstelik bu ekonomik açıdan da cazip geliyor. Çünkü bir kilogram salamı veya sosisi bir kilogram kıyma veya kuşbaşı etten daha ucuza alabiliyorsunuz. Hem de uğraşmamış oluyorsunuz.

Peki nasıl oluyor da et ürünleri bu kadar ucuza satılıyor?

Salam, sosis ve sucuk gibi et ürünlerini ucuza getirmek için üreticiler çoğu zaman bolca iç yağı, yağ ve bağ dokusu, sinirler, sinirlerin etrafındaki kıkırdak ve benzeri dokular, akciğer gibi sakatatlar katıyorlar. Hatta temizliğe dikkat edilmeyen üretim tesislerinde bundan daha kötü şeylerin de karışması mümkün.

Sonuçta bu ürünler makinelerde ince çekilip iyice harmanlandığı için içeriğinde neler olduğu pek anlaşılmıyor. Tadı ise baharat, çeşni ve katkı maddeleriyle güzelleştiriliyor. Renk, koku ve tat bakımından iyileştirilip, cazip bir şekilde paketlendikten sonra market raflarında karşımıza çıkıyor. Birçok anne de hem fiyatı uygun, hem de sevilerek tüketiliyor diye bunları alıp çocuklarına yediriyor.

Ne yazık ki bu durumun çok acı neticeleri ortaya çıkıyor. Et ürünlerinde bulunan sodyum nitrit, sodyum sülfit ve benzeri koruyucu maddelerin büyük miktarlarda tüketilmesi sonucu toplumda kanser oranı süratli bir şekilde yükseliyor.

Herhangi bir firmanın et ürününü elinize aldığınızda koruyucu katkı maddesi olarak E250 kullanıldığını görebilirsiniz. Bu sodyum nitrittin kodudur. Sodyum nitrit, kanseri tetikleyici bir madde olduğu tespit edilmiştir. E220, E222, E223, E224, E225 ile E249, E251, E252 diye belirtilen kodlar için de benzer zararlar söz konusudur.

Batıda yapılan araştırmalarda işlenmiş et ürünlerini sıkça tüketenlerde kanser oluşumu bariz bir şekilde artış göstermiştir.

Et ürünlerinin sağlıksız olmasının yanı sıra, bir Müslüman olarak helal etlerden üretilmiş olmasına da hassasiyet göstermek gerekmekte. Bütün bu şartları eksiksiz bir şekilde taşıyan ürünleri bulmakta zorluk çekiyorsanız evde sağlıklı malzemelerden kolayca sucuk ve sosis yapabilirsiniz.

Evde Sucuk Yapımı

Malzemeler:


500 gr yağlı kıyma (dana kıyma veya kuzu-dana karışımı olabilir.) 6-7 diş sarımsak, 1 tatlı kaşığı tuz, 2 tatlı kaşığı kimyon, 3 tatlı kaşığı kırmızı biber, 1 tatlı kaşığı karabiber.

Bir kase içinde sarımsakları tuz ile birlikte ezelim. Kıymayı ve baharatları ilave edip iyice yoğuralım. Üzerini kapatıp buzdolabında bir saat kadar dinlendirdikten sonra tekrar yoğuralım.

Tezgâhın üzerine streç filmden iki karış kadar kesip yayalım. Üzerine sucuk harcını uzunlamasına yerleştirelim. Streç filmi üzerine sarıp oklava gibi yuvarlayarak sucuk şekli verelim.

Bu sucuğu buzlukta saklayabiliriz. Kullanmadan on beş dakika önce çıkarıp ucundan dilimler keserek istediğimiz gibi kullanabiliriz. İstenirse aynı iç harcı aktarlardan satılan işlem görmüş bağırsaklara doldurularak kurutulabilir.

Tavuk Sosis ve Salam Yapımı

Malzemeler:


500 gr tavuk kıyması (tercihen but ve göğüs birlikte çekilecek) 4 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı irmik, 1 yemek kaşığı nişasta, 1 tatlı kaşığı tuz, 2 tatlı kaşığı biber salçası, 3 tatlı kaşığı kırmızı biber, 1 tatlı kaşığı karabiber.


Bir kâse içinde sarımsakları tuz ile birlikte ezelim. Tavuk kıyması, irmik, nişasta ve baharatları ilave edip iyice yoğuralım. Üzerini kapatıp buzdolabında bir saat kadar dinlendirdikten sonra tekrar yoğuralım.

Tezgahın üzerine streç filmden üç karış kadar kesip yayalım. Üzerine tavuk sosis harcını uzunlamasına yerleştirelim. Streç filmi üzerine sarıp oklava gibi yuvarlayarak sosis şekli verelim.

Bu sosisi buzlukta saklayabiliriz. Kullanmadan on beş dakika önce çıkarıp istediğiniz şekillerde keserek tencerede kaynayan salçalı suda haşlayabilirsiniz. Haşladıktan sonra sıcak servis yapabilirsiniz veya başka şekillerde kullanabilirsiniz.


Sayı : 58
Büyük Kapak