Sivas’ta Kutlu Doğum Heyecanı

Sayı : 40 / Haziran 2015, Konu Başlığı : Hasbihal

18 Nisan Cumartesi günü, Reyhanî Yayınları, Gülistan ve İslamî Hayat Dergilerinin tertiplediği Kutlu Doğum programı için Sivas’taydık. Allah razı olsun, Sivas’ta görevli ve gönüllü kardeşlerimiz çok güzel bir faaliyet düzenlemişlerdi. Hanım kardeşlerimizin büyük ilgi gösterdiği programa geniş katılım oldu.

Programın açılışında, dergilerimizin hanımlar sorumlusu selamlama konuşmasıyla emeği geçen ve katılan herkese teşekkür etti.

Sinevizyonda, Seyda’mızın gönüllerimizi aydınlatan sohbetini seyrederken adeta başka bir âleme gitmiş gibiydik. Bütün salon sanki tek yürekti ve bütün yürekler aynı sevgiler için atıyordu; Allah sevgisi, Rasulullah sevgisi ve Rasulullah’ın mirasçılarından, Allah Dostlarından, şu ahir zamanda bizleri cennet yoluna davet eden Seyda Konyevî Hazretlerinin sevgisi… Allah bizleri onların yoluna layık eylesin…

Konuşmamızda buna vurgu yapıyoruz; “Anneler, hem bugünümüz için, hem geleceğimiz için çok önemli… Anne evinde bir muhabbet mayası olmalı. Geleceğimiz olan çocuklarımız, günün çoğunu anneleriyle geçiriyor. Anneleri olarak onlara manevi sevgileri aşılamamız, onları ahirete rağbetli yetiştirmemiz, güzel örnek olmamız çok mühim. Çünkü anneyle çocuk arasında bir bağ, bir inikâs vardır. Çocuk annenin kalbindeki ilgi ve sevgiden tesir alır.

Kadınlar olarak ister istemez dünyalık işlerle meşgul oluyoruz. Alış veriş yapıyoruz, temizlik ve bakım işleri yapıyoruz. Bunları yalnızca bir vazife olarak, Allah'ın rızası için ve belli bir ölçüyle yaparsak hizmet sevabı kazanırız. Ama hırs göstermeyelim, en iyisi en güzeli olsun derken dünyaya çok dalmayalım. Asıl gayemiz, ahiret evimize bir şeyler göndermek olsun.

Çocuklarımız bizi ahirete rağbetli görsün. Bizi örnek almaları için de kendimizi saydıralım, sevdirelim. Çocuklarımız bizi, dedikodu ederken, şununla bununla çekişirken görmesin. Bizi saygı uyandıran, hayırlı işlerde görsün.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem “Cennet annelerin ayağı altındadır” buyurarak annelere çok büyük değer vermiş. Biz de bu değere layık olmalıyız.”

Maşallah, Sivaslı hanımlar çok maneviyatlı. Layık olduğumuzdan fazla bir alaka gösterdiler. Bize büyük bir sorumluluk yüklemiş oldular.

Hele umre çekilişi esnasında salondaki heyecan bir başkaydı. Çekilişte kazanan kardeşimizi tebrik ederken, umre hediyesi için katkıda bulunan firmalara teşekkür ediyoruz.

Bu kadar özenli bir organizasyon ve böyle güzel ağırlama için, emeği geçen herkesten haklarını helal etmelerini isteyerek Sivas’tan ayrıldık. Ama gönlümüzün bir yanı onlarla kaldı. Anadolu sofilerinin de hali bir başka. Farklı bir muhabbet, farklı bir samimiyet, maşallah…

Eyüp Sultan’da Kutlu Doğum Bir Başka

Öz Kevser Vakfı Hanımlar Kolu, Kutlu Doğum Programı için Eyüp Nikâh Salonunda çok güzel bir program düzenlemişti. Hafız hanım kızımızın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, duygu dolu anlara sahne oldu. Selamlama konuşmasında Özkevser Vakfı Hanımlar Kolu başkanı, emeği geçen ve katılan herkese teşekkür etti.

Genç kızlarımız, zarif başörtüleriyle çiçekler gibiydi… Programda sunum yapan, şiir okuyan, ilahiler seslendiren, dua eden ve bütün hizmeti geçen kardeşlerimizin hepsi çok başarılıydı.

Programda Psikolog Zekiye Çapan hanımefendi de konuşma yaptı ve çocuk yetiştirmenin önemine değindi. Hafız kızımız gibi nice talebeler yetiştiren eğitim hizmetlerinin ve dergahların önemine vurgu yaparak bu hizmetlere manevi rehberlik yapan Seyda Hazretlerine karşı hissettiği minnet duygusunu dile getirdi. Onun bu güzel sözleri hepimizin hislerine tercüman oldu.

Hanımlarımızın aynı zamanda çok gayretli olduğunu da görmüş olduk. Güzel yiyeceklerle hazırladıkları yiyecek kermesi göz dolduruyordu. Tatlı bir “hayırda yarış” heyecanıyla, herkes güzel bir şeyler yapmaya çalışıyordu.

Kutlu doğum programları çok güzel oluyor. Çocuklar cıvıl cıvıl… Bütün yüzlerde aynı sevinç… Gülçocuk anaokulunun tertiplediği gösteri büyük alkış aldı. Züleyha Nayır hanımefendi ve emeği geçen herkese bu başarılı çalışmaları için teşekkür ediyoruz.
Programın ilerleyen dakikalarında kura çekilişi yapılarak, kazananlara Seyda Muhammed Konyevî Hazretlerinin Temel Esaslar kitabı takdim edildi.

Kutlu doğum haftası Peygamberimizi anlamak ve anlatmak için sadece bir vesile… Elbette Rasulullah’a büyük bir muhabbet duymak ve onu her gün anmak, gücümüz yettiği kadar onu hayatımızın her anında örnek almak, ümmeti olmanın gereği… Bunu gelecek nesillere öğretip hatırlatmak için, muhabbetini aşılamak için böyle faaliyetler güzel bir atmosfer oluşturuyor.

Allah-u Zülcelâl Resulünün sevgisi için bir araya gelen, işbirliğiyle çalışan bütün kardeşlerimizin mükâfatını kat kat versin. Bizleri cennetinde de bir araya toplasın inşallah. Amin.


Sayı : 40
Büyük Kapak