İslam Dünyasından Ramazan Manzaraları

Sayı : 53 / Temmuz 2016, Konu Başlığı : Medya Gündem

Ne acıdır ki İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşı Ramazan ayında da ara vermeksizin devam etti.

Suriye halkı Ramazan ayını şiddetli sıkıntılar içinde geçirdi. Birçok aile doğru düzgün sahur yapamadan oruca niyetlendi. Bütün günü açlık ve mahrumiyet içinde geçirdikten sonra iftar saatinde birkaç lokma yiyecek ve suyla iftarlarını yaptılar. Bizler çeşit çeşit yemeklerle dolu sofralara otururken Suriyeli kadın ve çocuklar yardım dağıtımı yapılan yerlerde kuyruğa girip bir parça yiyecek almanın savaşını verdiler. Mülteci kamplarındaki dullar ve yetimler ise kaybettikleri yakınlarının acısıyla, gelecekte ümitsiz bir şekilde bir Ramazanı daha geçirdi.

Birçok Müslüman genç, Ramazan’ı, ailelerinden ve ülkelerinden uzakta, gurbet ellerde çalışıp ailelerine para gönderme telaşı içinde geçirdi. Ezan sesi duyulmayan ülkelerde, küçük dairelerde kurulmuş mescidlerde teravih namazlarını kıldılar.

Filistinlinin çilesi bu Ramazan’da da değişmedi. İsrail gençlerin Kudüs'ü ziyaret etmesine izin vermiyor. Yaşlılara da ömürlerinde bir kere ziyaret hakkı veriliyor. Gazze tarafından geçişler zaten uzun zamandan beri engelleniyor.

Gazze şeridinde halk ambargo ve işsizlik sebebiyle yoksulluk içinde Ramazan’ı geçiriyor. Esnaf siftah edemeden tezgâh kapatıyor.

İslam aleminin her köşesinde başka bir zulüm, başka türlü acılar. Huzur içinde idrak edilen Ramazanların sadece hatırası kaldı geriye. Irak, Libya ve Yemen iç savaşlarla boğuşuyor. Fırkacılık belası yüzünden Irak tarumar oldu, ilim ve medeniyetin baş şehri Bağdat artık patlamalarla, kan ve gözyaşıyla anılıyor.

1949 yılından beri Komünist Çin’in işgali altında bulunan Doğu Türkistan’da da yine Ramazan ayında oruç ve ibadet kısıtlaması uygulaması devam ediyor. Çin Devlet Konseyi, resmi açıklamalarda Çin genelinde Müslümanların dini ibadetlerini özgürce yapabileceklerini iddia etmelerine rağmen, ibadet mekanlarına karşı gözetim ve kontrollerini artırıyorlar. Ülkede devlet memurları ve öğrencilerin oruç tutması yasak.

İşgalci Çin askerleri Kaşgar ve Aksu kentlerinde Ramazan ayının kutsiyet ve faziletlerini anlatan ve halkı oruç tutmaları yönünde teşvik eden 17 Müslüman Uygur’u tutukladılar.

Sincan Gıda ve İlaç İdaresi, yemek hizmeti veren işyerlerinin Ramazan boyunca açık olması gerektiğine ilişkin bildirge yayınlarken, bölgedeki eğitim bürolarının öğrencileri oruç tutmamalarının yanı sıra camilere gitmemeleri ve dini faaliyetlere katılmaması konusunda uyardığı ifade edildi.

Çin'de Çinli Müslümanlar ile Uygur, Kırgız, Kazak, Tacik, Tatar, Özbek, Salar, Baoan ve Dongşiang Müslüman azınlıkları genellikle ülkenin kuzey ve kuzeybatısında yaşıyor. Müslüman halkın yoğun yaşadığı yerlerde sudan bahanelerle uygulanan baskı ve şiddet, halka gözdağı vermeyi amaçlıyor. Bilhassa yeni yetişen neslin dinden uzaklaşması için gençlerin mabedlere girmesine izin verilmiyor.

Müslümanların şiddetli baskı gördüğü bir başka coğrafya ise Myanmar. Arakan haber ajansından alınan haberlere göre Myanmar polisi, Roghinya'da bazı camilere baskın düzenleyip cemaate eziyet ettiği ve namaz kılanlara saldırdıkları bildirildi. Polisin Roghinyalı Müslümanları tutuklama ve hapse atmayla tehdit ediyor. Müslümanların sel basınlarından zarar gören camileri tamir etmesi de yasak. Müslüman halka camilerini tamir etmeleri sebebiyle ağır para cezaları uygulanıyor.

Milyonlarca mültecinin sığınağı olan ülkemizde de iç karışıklıkların, terör saldırılarının ardı arkası kesilmiyor. Ramazan ayının sonuna ulaştığımız bu günlerde Rabbimizden İslam aleminin imdadında rahmet ve nusretiyle yetişmesini niyaz ediyoruz.


Sayı : 53
Büyük Kapak