“Sohbetlerde, Hatmelerde İnsan Tedavi Oluyor”

Sayı : 56 / Ekim 2016, Konu Başlığı : Söyleşi

Seyda Muhammed Konyevi Hazretlerini ilk gördüğünüz zamanı ve tevbe alışınızı anlatır mısınız? Neler hissettiniz? Konya’ya, külliyeye, dergâhlara gidişinizin sizin için mana ve önemi nedir? Manevi açıdan sizi nasıl etkiliyor?

Zeynep Demirel:
Nefise ablanın dediği gibi birlikte konfeksiyonda çalışıyorduk. Sohbetlere giderdik, kitap okurduk. O zaman wolkmenler vardı, sohbet kasetlerini kulağımıza takıp dinliyorduk. Aynı şeyleri dinliyorduk. Karşılıklı oturup makinede çalışırken birbirimize bakarak gülümsüyorduk. Birbirimizden feyz alıyorduk.

Ben tesettüre girmiştim, pardesü giyiyordum ama manevi bir arayış içindeydim. O sırada ilk olarak beyim eve geldi, anlattı, “Konya’ya, Seyda hazretlerine gideceğiz,” dedi.

Tasavvuf yolunu pek bilmiyordum, anlayamıyordum. Ama sonra içime muhabbeti düştü. İçimde ruhi bir arayış vardı zaten.

Bir kış günüydü. Küçük çocuklarımız vardı. Altı teneke gibi bir minibüsle yola çıktık. Konya’ya vardık. Yaşadıklarımızı anlatması zor. Farkında olmadığımız bir ruhi ihtiyaç içindeymişiz. Onu fark ettik.

Gidip gelmeye başladık. Başka insanlara da vesile olduk. Çok şükrediyoruz Allah-u Zülcelal bize bunu nasip ettiği için.

Mübareklerin her hali çok güzel. Sohbetlerde, hatmelerde insan tedavi oluyor. Bunu hissediyoruz. Biraz ara verince insan gevşemeye başlıyor.

Tasavvuf yoluna girmek hayatınızda neleri değiştirdi? Gerek hayata bakışınızda, gerek yaşantınızda nasıl etki yaptı?

Zeynep Demirel:
Tasavvuf yoluna girmek benim hayata bakışımı çok değiştirdi. İnsan çok daha pozitif oluyor. Her şeyde bir hikmet olduğunu görüyor. İnsan ayrımı yapmamayı öğreniyorsun. Irk ayrımı, şucu bucu diye ayrım yapmıyorsun. Kardeşliği öğreniyorsun.

Sofi kardeşliğinin sizin için anlamı ve önemi nedir?

Zeynep Demirel:
Sofi kardeşlerimiz öz kardeşlerimizden daha yakın oluyor. Bir şey olduğu zaman sofi kardeşlerimiz hemen arıyor, yardıma koşuyor. Düğünümüz olsa, “Hiç kimse olmazsa sofi kardeşlerim var,” diyorum.

Bu yola eşimle birlikte girmek nasip oldu. Tasavvuf yoluna girmek aile saadetini de olumlu etkiliyor. Eşlerin aynı yolda olması çok güzel oluyor.


Sayı : 56
Büyük Kapak