Suriye’de İnsanlık Ölüyor

Sayı : 49 / Mart 2016, Konu Başlığı : Medya Gündem

Suriye’deki savaş her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Beş yıl önce rejimin baskı ve katliamlarıyla başlayan Suriye krizi, artık onlarca ülkenin dahil olduğu büyük bir savaşa dönüştü. Savaşta 300 bine yakın insan hayatını kaybetti, 5 milyonu aşkın insan da hayatta kalabilmek için evini terk edip başka ülkelere sığındı. İslam tarihinin önemli şehirlerinin bulunduğu Diyar-ı Şam bölgesi harabe haline geldi. İnsani durumun gittikçe kötüleştiği topraklar büyük bir yıkım yaşıyor.

Savaşın başlangıcından bu yana hem Suriye içerisinde hem dışında, evlerini kaybedip kamplara ve kulübelere sığınmış mültecilerin acilen, barınma, giyim, eğitim, sağlık, gıda gibi ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Acil ihtiyaçların yanı sıra dul ve yetimlerin yeniden hayata tutunmaları için çalışmaların yapılması gerekiyor. Bu arada savaştan yaralı ve engelli olarak kurtulmuş mazlumların tedavisi için de sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyuluyor.

Savaşın başladığı günden bu yana bölgeye el uzatan yardım kuruluşları, konteyner kent, aşevi, yetimhane, hastane, su kuyusu, fırın, dershane gibi eserlerle mağduriyetlerin hafifletilmesini sağlamaya çalışıyor.

Yardım kuruluşlarının birçoğu Reyhanlı, Kilis, Şanlıurfa, Yayladağı gibi sınıra yakın şehirlerimizde kurulan merkezlerde faaliyetleri yürütüyor. Suriye içerisinde kurulan kamplara da ekmek, içme suyu, battaniye, çocuklar için gıda, ilaç ve sağlık malzemeleri sevk ediliyor.

Rusya Vuruyor, Halk Kaçıyor

Rusya Savunma Bakanlığı, 30 Eylül'de Suriye topraklarındaki terör örgütü DAEŞ hedeflerine yönelik hava operasyonları başlattığını duyurmuştu ancak Rus uçakları daha çok Humus, Hama, İdlib ve Halep'te ılımlı muhaliflere ait karargâh ve eğitim kamplarıyla sivil yerleşim yerlerini hedef alıyor.

Suriye’de Esed ve Rus güçlerinin Halep’i ablukaya almasının ardından on binlerce kişi Türkiye sınırına akın etti. Kilis sınırına kamyonlarına yükleyebildikleri eşyalarıyla her gün binlerce sığınmacı gelmeye devam ediyor. Gelen sığınmacılar arasında en büyük mağduriyeti yine kadınlar ve çocuklar yaşıyor. Aç, susuz, perişan bir vaziyette yollara dökülen binlerce kişiden bir kısmı IHH yardım kuruluşu tarafından sınırın karşı tarafında kurulan kamplara yerleştirildi.

Babüsselam ve Haremeyn bölgelerine çadır kampları kuran IHH ekibi, bu bölgelerdeki sığınmacılara günde 50 bin kişilik yemek dağıtımını sürdürürken yaklaşık 100 bin ekmek de her gün mağdurlara ulaştırılıyor.

Yetimhane kuruluyor

IHH şimdi de Suriyeli yetim çocuklarımız için özel bir proje gerçekleştiriyor ve Raf Katar – İHH Çocuk Yaşam Merkezi projesini hayata geçiriyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yapılan protokolle Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaklaşık 100 dönüm arazi üzerinde gerçekleştirilecek proje ile 990 savaş mağduru Suriyeli yetim çocuğun ihtiyaçlarının ev ortamında karşılanması ve psikolojik yönden desteklenmesi hedefleniyor.

Geçtiğimiz yıl Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde temeli atılan Raf Katar – İHH Çocuk Yaşam Merkezi'nin açılışının 2016 yılı Dünya Yetimler Günü’nde yapılması planlanıyor.

Mart 2011’den itibaren etkileri her geçen gün artan Suriye'deki savaşta yaklaşık 5,6 milyon çocuk mağdur olurken 700,000’i aşkın çocuğun ise yetim kaldığı tahmin ediliyor.

IHH, savaşın ilk gününden itibaren eğitim, sağlık, barınma ve çeşitli sosyal, kültürel projelerle Suriyeli 6 bine yakın çocuğu Yetim Hamilik Sistemi çerçevesinde desteklerken 250 bini aşkın yetim çocuğa ise dönemsel projelerle umut oluyor.

Suriye’de Herkes Kendi Teröristini Avlıyor

Suriye’de çözüm için Birleşmiş Milletler öncülüğünde gerçekleştirilen Cenevre görüşmeleri hiçbir sonuca ulaşmadan sona erdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG) zirvesinde, Suriye çapında bir hafta içinde devreye girecek bir ateşkes üzerinde anlaşıldığını söyledi. Ancak Kerry, ateşkesin IŞİD ve Nusra Cephesi'ni kapsamayacağını belirtti.

Kerry, açıklamasını yaparken Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve BM Suriye Büyükelçisi Stefan de Mistura da yanında yer aldı. Lavrov, Rus güçlerinin IŞİD ve Nusra Cephesi “gibi” terör örgütlerine yönelik hava saldırılarının süreceğini söyledi. Buradaki “gibi” kelimesi, İslami görüşe sahip bütün muhalifleri terör örgütü kapsamına sokuyor. Nitekim Rusya'nın Halep'te sivilleri bombalamaya devam ediyor.

Bu arada her iki güç de, “IŞID’la savaşıyor” gerekçesiyle komünist çizgiye sahip PYD terör örgütünün muhaliflere saldırmasına destek veriyor ve silah yardımı yapıyor. Rusya, rejim ve PYD güçleri, Suriyeli muhalefete yardım koridorunu ele geçirmek için atakta. Kısacası Suriye’nin kendi halkı terörist muamelesi görürken, işgalciler kendi anlayışlarına göre katliam yapmaya devam ediyor.


Sayı : 49
Büyük Kapak