Suriyeli Mültecilerin Dramı

Sayı : 21 / Kasım 2013, Konu Başlığı : Dünya Gündem

Suriye’de iç savaş ve katliam devam ederken komşu ülkelere sığınan mültecilerin dramı da devam ediyor. Türk Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı resmi açıklamaya göre, 20 ilde 20 geçici barınma merkezinde 200 bin, toplamda ise 500 bin Suriyeli Türkiye’ye sığındı. Öte yandan kamuoyundaki görüşe göre ise Türkiye’de yaşayan Suriyeli mülteci sayısı 500 binin çok üzerinde.

Suriyeli mülteciler İstanbul’da en çok Fatih, Bağcılar, Esenyurt, Sultanbeyli civarlarında görülüyor. İstanbul’da yaklaşık 100 bin dolayında Suriyeli mülteci olduğu belirtiliyor. İş bulanlar kendilerine ev tutuyor. Bu arada kimsesizlikleri sebebiyle emekleri sömürülenler oluyor. Buna mukabil kendilerine yardımcı olan, ev eşyaları toplayıp verenler de oluyor. En büyük sorunları sağlık hizmetlerinden mahrum olmaları, sokakta doğum yapan mülteciler bile oluyor.

Mülteciler Suriye’nin diğer sınır komşularında da benzer dramlar yaşıyorlar. Ürdün’ün Zatari Kampında 140 binden fazla Suriyeli mülteci açlık sınırında yaşıyor.

Birleşmiş Milletler’de konuşan Ürdün Kralı Abdullah, uluslararası kamuoyunu ülkesinde giderek artan mültecilere yardımcı olmaya çağırdı: “Ürdün’deki Suriyeli mülteci sayısı nüfusumuzun onda birine ulaştı. Önümüzdeki yıl bu sayı bir milyona, yani nüfusumuzun yüzde yirmisine ulaşabilir. Sığınmacıların yiyeceğe, suya, barınağa, elektrik ve sağlık hizmetlerine ihtiyacı var.”dedi.


Sayı : 21
Büyük Kapak