Suudi Arabistandan BM’e Re(s)t

Sayı : 22 / Aralık 2013, Konu Başlığı : Medya Gündem

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, üyelik süreleri sona erecek geçici üyelerin yerine görev yapacak ülkeler için oylamaya gitti ve Suudi Arabistan’ın da aralarında bulunduğu beş ülkeyi BM Güvenlik Konseyi'nin iki yıllık geçici üyeliğine seçti. Fakat BM tarihinde bir ilk yaşandı ve Suudi Arabistan, barış ve istikrarı sağlamada yetersiz kaldığı eleştirisiyle BMGK üyeliğini reddetti.

Suudi Arabistan’ın, tarihinde ilk kez elde ettiği ve BM’nin yaptırım gücüne sahip tek siyasi organı olan Güvenlik Konseyi geçici üyeliğini reddedişi üzerine çeşitli yorumlar yapıldı.

Suudi Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Güvenlik Konseyi'ndeki yöntem, çalışma mekanizmaları ve çifte standartlar, dünya barışına yönelik sorumluluklarını gereği gibi üstlenmesine engel olmaktadır" denilerek, örgütün görevini yerine getiremediği ifade edildi. Açıklamada, BM’nin dünyadaki savaş ve ihtilafların çözümünde yetersiz kaldığı ve özellikle Suriye ve Filistin konularında başarı elde edemediğinin altı çizildi. Bunlara ek olarak, Güvenlik Konseyi’nin Ortadoğu ve dünyada kitle imha silahlarının yayılmasını önleme noktasında yetersiz olduğuna da dikkat çekildi.

Suriye krizinde muhalefeti destekleyen Suudi Arabistan, Esed rejiminin kimyasal silah kullanmaya kadar gitmesine ciddi tepki vermeyen örgütü sorumlu tuttu. Aynı doğrultuda Filistin sorunuyla ilgili olarak da "…Filistin meselesinin 65 yıldır adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulamamış olması, Güvenlik Konseyi'nin görev ve sorumluluklarını yerine getirmekte yetersiz olduğunun bir kanıtıdır" denilerek eleştirisini dile getirdi.

Zaten BM Güvenlik Kurulunun daimi beş üyesinin veto hakkına sahip olması sebebiyle, örgüt yalnızca bu ülkelerin ve müttefiklerinin çıkarlarını korumaktadır. Daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında İsrail’e yaptırım uygulamayan BM’yi çifte standartlı davranmakla eleştirmişti. Ancak Suudi Arabistan’ın tavrının ardında, Amerika’nın Arap Baharı karşısındaki tutumu ve Amerikan-İran ilişkilerinde yumuşama gibi başka nedenlerin de olduğu ileri sürülüyor.


Sayı : 22
Büyük Kapak