Tatilde Köyümüze Gidelim Sıla-i Rahim Yapalım

Sayı : 16 / Haziran 2013, Konu Başlığı : Güldeste

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Selamı, Rahmeti ve Bereketiyle bütün okurlarımızı selamlıyoruz.

Yaz mevsimin ılık esintileri, bize tatilin de yaklaştığını müjdeliyor. Çocukları olan aileler, tatil planlarını yapmaya başladı bile.

Biz de bu sayımızı, “Tatili nasıl değerlendirelim?” konusuna ayırmayı uygun gördük.

Hayatımızın sayılı fırsatlarından olan Üç Aylar ve Ramazanın da yaz tatiline denk geldiğini düşünecek olursak bu soru üzerinde ciddiyetle düşünmemiz gerektiğini daha iyi anlıyoruz.

Öyle bir yaz tatili geçirelim ki hem gerçek manada dinlenelim, hem Kutlu Mevsimi tatil gafletine kurban vermeyelim. Öyleyse hem ziyaret hem manevi ticaret tadında bir tatil geçirmek üzere sıla-i rahim yapalım.

Büyüklerimizin ellerinden öpmek, yakınlarımızı arayı sormak, memleketimizin sakin ve mütevazı güzelliğini soluklarken asude günler geçirmek…

Sıla-i rahim, akrabalık bağlarını korumak demek. Allah-u Zülcelal’in bizlere indirdiği, yolumuzu aydınlatan kandiller değerindeki güzel emirlerinden biri olan akrabaya iyilik, iki dünyamız için de bereket vesilesi.

Peygamberimizin sünneti olan bu emrin de birçok sayısız hikmeti olduğunu biliyor, yaşayarak hissediyoruz. Hem insanın gönül huzuru için hem toplumda kardeşlik ve dayanışmanın yerleşmesi noktasında en güzel davranış, akrabaların birbirine ikramda ve iyilikte bulunmasıdır.

Yaklaşan tatil vesilesiyle her zaman fırsat bulamadığımız bu güzelliği ihya etmek ve böylece iki dünyada da kazançlı çıkmak için, günahlardan uzak duralım; memleketimize, akrabalarımıza gidelim.


Sayı : 16
Büyük Kapak