Şubat Ayı Şahadet Ayıdır

Sayı : 72 / Şubat 2018, Konu Başlığı : Hizmet Kervanı

“Allah yolunda öldürülenleri ölüler sanmayın. Aksine onlar diri olup Rableri katında rızıklandırılmaktadırlar. Allah'ın lütfundan kendilerine vermiş olduklarıyla sevinç içindedirler ve arkalarından henüz onlara kavuşmamış olanları, kendilerine bir korku olmayacağı ve üzülmeyecekleri üzere müjdelerler.” (Âli İmran, 169-170)

İslam tarihi boyunca Allah'ın dinine hizmet yolunda birçok alimler ve dava adamları canlarını feda etmekten kaçınmamışlardır. Son devrin şehitlerinin bir kısmının şehadeti Şubat ayına denk geldiği için “Şubat ayı şehadet ayı” sözü meşhur olmuştur. Bu mübarek ayda hakka yürüyen çok kıymetli şehitlerimizden birkaçının hatırasını yad etmek istedik.

Metin Yüksel (23 Şubat 1979)

Şehit Metin Yüksel, meşhur alimlerden Molla Sadrettin Yüksel’in Hoca’nın oğluydu. Genç yaşına rağmen İslam şuura sahip, gayretli ve coşkulu bir kişiliği vardı. Öğrencilik dönemi boyunca İslâmî öğrenci hareketlerinde hep ön safta oldu.

12 Eylül Darbesi öncesi dönemin sağ-sol çatışmalarında hedef haline geldi. Daha önce 26 Ekim 1977 tarihinde üç arkadaşı ile birlikte sol görüşlü kişilerin saldırısına uğrayan Yüksel, yaralanmasına rağmen çatışmadan sağ kurtulmuştu. Daha sonra, 23 Şubat 1979 tarihinde, Cuma namazını kıldıktan hemen sonra Fatih Camii'nin avlusunda saldırıya uğrayan Metin Yüksel, kısa ömrünü adadığı İslam yolunda şehadet şerbetini içerek Rabb'ine yürüdü.

Metin Yüksel, “Şehadet bir çağrıdır tüm nesillere çağlara!” sözünü kendine hayat görüşü haline getirmişti. Gencecik yaşında şehit edilerek adeta sadakatini kendi kanıyla ispat etmiş oldu.

İskilipli Atıf Hoca (4 Şubat 1926)

İskilipli Atıf Hoca, Osmanlının yetiştirdiği şuurlu alimlerdendi. Tek parti devrinde çıkarılan şapka kanunundan yaklaşık iki yıl önce “Frenk Mukallitliği ve Şapka (Batı Taklitçiliği ve Şapka)” adlı bir kitap kaleme almıştı. Kanun çıkarılınca Atıf Hocanın bu kitabı toplatıldı.

Bir gece aniden evinden alınan Atıf Hoca tutuklandı. Yargılanması devrin İstiklal Mahkemelerinde yapıldı. Bu mahkemelerde görev yapan hakimlerin hukuk alt yapıları olmadığı gibi verdiği kararlar da hukuki olmaktan çok keyfi kararlardı.

Atıf Hoca önce savunma hazırladıysa da rüyasında Peygamber efendimizden şehitlik müjdesi alınca hepsini yırttı. Ertesi gün mahkemede “Savunmaya gerek yoktur,” dedi. 4 Şubat 1926 Perşembe günü idam edilerek şehitler kervanına katıldı.

Es’ad Erbili Hazretleri (4 Şubat 1931)

Meşhur alim ve tasavvuf büyüğü olan Şeyh Es’ad Erbili hazretleri, meşhur Menemen olaylarından dolayı, bu olaylarla hiçbir ilgisi olmadığı halde idama mahkûm edildi. Yaşı ilerlemiş olduğundan hakkındaki idam kararı resmen infaz edilmedi. Ama hizmetlerine mani olmak isteyenler 4 Şubat 1931’de onu hastanede zehirleyerek şehit ettiler.

Hasan el Benna (12 Şubat 1949)

Mısır’da dünyaya gelen Hasan El-Benna genç yaşlarda Ahlak ve Edep Cemiyeti, Haramların İşlemesini Önleme Cemiyeti gibi teşkilatlar kuran bir öğretmendi. İhvan-ı Müslimin cemaatini kurarak müslüman halkın dinine sahip çıkmasına gayret etti. Çok gayretli bir mücadele adamıydı. Gençlere İslam davasını anlatmak için başkent Kahire'ye taşındı. Mısır'ı işgal eden sömürgeci İngilizlere karşı cihad ilan ettiği baskı altına alındı. İhvan teşkilatı yasadışı ilan edilerek birçok mensubu zindan, işkence, şehadet ve sürgünlere mahkum edilerek yıldırılmak istendi.

Hasan el-Benna, 12 Şubat 1949 günü akşamı bir konferanstan çıkıp evine giderken suikasta uğrayarak şehid edildi. Ama kurmuş olduğu İhvan-ı Müslimin cemaati bütün dünyaya yayıldı.

Malik el Şahbaz (Malkolm X - 21 Şubat 1965)

Malcolm X Amerika’da siyahi bir papazın oğlu olarak dünyaya geldi. Genç yaşında hapse düştü ve orada Eliah Muhammet’le tanışarak İslam’ı seçti. Tahliye olduktan sonra milyonlarca Afro-Amerikalının umut sesi oldu.

Hac farizasını yaparken İslam’da ırkçılığın olmadığını fark etti. Bu söylemini Amerika’ya taşıdı. Büyük kitleleri peşi sıra sürükleyen Malcolm, tehlikeli görülmeye başlandı. 21 Şubat 1965’te suikastçıların kurşunlarına hedef olarak şehit edildi.

Zelimhan Yandarbiyev (13 Şubat 2004)

Rusya’nın 1999’da Çeçenistan’ı ikinci kez işgal etmesinden sonra başlatılan cihadda önemli rol oynayan Zelimhan Yandarbiyev, Cevher Dudayev’den sonra gelen ikinci devlet başkanıydı. İslami Uyanış ve Kalkınma Teşkilatı’nın da başkanlığını yapan Yandarbiyev, Çeçen direnişi hakkında İslam ülkelerini ve Müslüman halkları bilgilendirmek amacıyla etkinliklerde bulunuyordu. 13 Şubat 2004’te arabasına yerleştirilen bir bombanın patlamasıyla ağır yaralanan Yandarbiyev, hastaneye kaldırılmasından kısa bir süre sonra şehit oldu.

Hama Katliamı

Suriye’de Baas rejimi, Hama şehrinde kadın, erkek, çocuk demeden 40 bin Müslümanı şehid etti. Hama, Suriye'de İslami hareketin en güçlü olduğu şehirlerden biriydi. İslami muhalefeti bastırmak için çeşitli komplolara girişen Hafız Esad, önce baskı ve yıldırma taktiklerini denedi. Teslim olmayan şehri kimyasal silahlarla bombaladı. Her yeri ceset kokuları kapladı. Hama'yı yerle bir ettikten sonra kente giren Suriye ordusu, sağ kalanları askeri kamplara, stadyumlara topladı; günlerce aç bırakıp işkencelerden geçirdi. Aynı rejim bugün de Suriye’de zulüm ve katliama devam ediyor.

Halil Camii Şehitleri (25 Şubat 1994)

Filistin'in el-Halil kentindeki Halil İbrahim Camii'nde sabah namazı kılan Müslümanların üzerine Barush Goldstein adındaki fanatik Yahudi tarafından yaylım ateşi açılarak 67 Müslüman şehid edildi. İşgal yönetimi katliamı dünya kamuoyuna, akli dengesi yerinde olmayan aşırı dinci bir yahudi tarafından işlenmiş bir katliam olarak kabul ettirmeye çalıştı. Ancak o gün emniyeti sağlamak için etrafta hiçbir asker olmayışı ve bu katliamın bizzat işgal yönetiminin bilgisi dahilinde ve onun yardımıyla gerçekleştirildiğini gösteriyordu. İsrail askerleri şehitlere ve yaralılara ulaşmaya çalışanlara engel olarak ve yaralıların hastaneye naklini engelleyerek katliamın daha fazla can kaybına mal olmasına yardım ettiler.

Herkes Allah'ın takdir ettiği ömür ne kadarsa o kadar yaşar ve ölür. Ama Allah yolunda şehit olanlar ölümü öldürenlerdir. Allah-u Zülcelâl bizlere de böyle güzel bir ölüm nasip etsin.

Hepimize ilham vermesi ümidiyle bu şehitlerimizin hatırasını yad ediyor, onlara Cenab-ı Haktan rahmet ve mükafat diliyoruz.


Sayı : 72
Büyük Kapak