Şule Yüksel Şenler Hanımefendi’ye Şifa diliyoruz

Sayı : 21 / Kasım 2013, Konu Başlığı : Yaşayan Çınarlar

Huzur Sokağı romanı ve tesettürle ilgili konferanslarıyla tanınan yazar Şule Yüksel Şenler Hanımefendi, geçirdiği bir kaza sonucunda sağ bileğinden ameliyata alındı.

Şule ablamız, 1960’lı yıllarda, Bediuzzaman Said Nursi’nin talebelerinden, ağabeyi Üzeyir Şenler’in de etkisiyle İslami yönden şuurlanmıştı. O sırada bir gazetede kadınlara yönelik moda sayfası hazırlıyordu. Fakat inancı ile kıyafetinin uygun olmadığını düşünerek tesettüre girdi. Yazılarında Müslüman kadının vasıflarının neler olması gerektiği gibi konuları ele almaya başladı.

Anadolu'yu dolaşarak verdiği konferanslarla tesettür emrinin ihya edilmesine katkı sağladı. Kendi tasarladığı başı örtme biçimleri genç hanımlar arasında kısa zamanda sevildi.

Yeni İstiklal Gazetesi'nde yayınlanan yazıları nedeniyle hakkında davalar açıldı. Suçsuz bulundu ve beraat etti. Mehmet Şevket Eygi’nin Bugün gazetesinde 1967-71 yılları arasında köşe yazarı idi. Ancak Cevdet Sunay'a yazdığı bir mektup yüzünden cumhurbaşkanına hakaretten tutuklandı, sekiz ay cezaevinde kaldı. 1980'den sonra Zaman ve Milli Gazete'de yazdı. Bir süreden beri sağlık durumları sebebiyle evinde tedavi görüyordu.

28 Eylül tarihinde evinde geçirdiği bir kaza özel bir hastaneye yatırılan Şule ablamız, 30 Eylül tarihinde bir ameliyat geçirdi. Kendisini ameliyat sonrasında hastanede ziyaret ettik.

Şule Hanımefendi, sağlık durumuyla ilgili sıkıntılarına rağmen bizi her zamanki gibi güler yüzle karşıladı. Kendisine okurlarımızın selamlarını ilettik.

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Hanımla evlenmesine vesile olan Şule ablamızı arayıp sağlık durumunu yakından takip ediyor. Manevi kızı Ayşe ve Gazeteci yazar Demet Tezcan Hanım da onu yalnız bırakmıyorlar.

Ablamızın en kısa zamanda iyileşmesini Cenab-ı Allahtan niyaz ediyoruz. Hepinizden kendisine dua etmenizi rica ediyoruz.


Sayı : 21
Büyük Kapak