Yeni Sayı: "Bela ve İmtihanlara Sabır"

Sayı : 68 / Ekim 2017, Konu Başlığı : Güldeste

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun.

İslami Hayat dergisi olarak, bu sayımızı dünya hayatında uğradığımız bela ve imtihanların sebep ve hikmetlerini incelemeye ayırdık.

Hepimizin küçük veya büyük dertlerimiz var. Bazen nefsimiz üzerimizdeki onca nimeti görmeyip, bu dert ve imtihanları görüyor; bunlarla gönlümüzü meşgul ediyor. Hâlbuki dünyada öyle büyük musibetler var ki…

Geçtiğimiz ay, Arakan Müslümanlarının yaşadığı katliam ve tehcir haberleri üzerine üzüntüye gark olduk. Kurban bayramında sevinip neşelenmek yerine, acı çeken, bebeklerin çamurlar içinde can verdiği, kadınların ölmüş yakınlarının acısıyla perişan olduğu, açlık ve sefalet içindeki çocukların boynu bükük bir şekilde, uzanacak bir yardım eli beklediği Arakan…

Ümmet-i Muhammed’in zor günler geçirdiği bir asırda yaşıyoruz. Bir imtihan bitmeden diğeri kapımıza dayanıyor. Masum siviller, kadınlar, çocuklar zulüm üstüne zulme uğruyor.

Elbette onlar bu büyük imtihana maruz kaldığı zaman, bizler de onlara yardım eli uzatma imtihanıyla karşı karşıyayız. Müslüman kardeşlerimizin evleri yakılırken, çocukları açlık çekerken bizler hiçbir şey olmamış gibi rahatımıza bakamayız. Bizler de gücümüz yettiği ölçüde onlara yardım ederek acılarını paylaşmaktan ve bir nebze olsun hafifletmekten sorumluyuz.

Evet, hepimizin kendine göre imtihanları var. Ama bizim imtihanlarımızın pek azı zulme uğrayan bu kardeşlerimizin durumu kadar hayati ve acil yardım bekleyen durumlar… Onların haline bakarak kendi imtihanlarımızın aslında pek de büyütülecek şeyler olmadığını, şükretmemiz gereken çok nimete sahip olduğumuzu görebiliriz.

Allah'a binlerce şükür ki bizler en azından kendi memleketimizdeyiz. Şahsi olarak hastalıklarımız, dertlerimiz olsa bile yardımımıza koşacak yakınlarımız, din kardeşlerimiz var. En önemlisi ibadetlerimizi yapabilecek özgürlüğe sahibiz. İşte bu nimetlerin şükrü olarak bunlardan mahrum olan kardeşlerimizin imdadına yetişmeliyiz.

Ümit ediyoruz ki, onların imdadına koşarsak Rabbimiz onları uğrattığı o büyük imtihanlardan bizi muhafaza eder ve ufak tefek imtihanlarımıza sabretmenin mükâfatına kavuşturur.

Rabbimiz bizleri her durum karşısında razı olduğu şekilde şükür ve sabır gösteren kulları arasına dahil eylesin. Âmin.


Sayı : 68
Büyük Kapak