Yeni Sayı: "Boş Zaman"

Sayı : 53 / Temmuz 2016, Konu Başlığı : Güldeste

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun.

Ailede herkesin dergisi İslami Hayat’ta ilk gününden beri sosyal meseleleri İslami bir bakışla gündeme getiriyoruz. Bu sayımızda da boş zamanın kıymetini hatırlatmayı uygun gördük.

Ramazan ayının sonuna geldik. Bu gecelerde bin aydan hayırlı Kadir gecesini arayacağız. Ondan sonra da bayrama kavuşacağız. İnşaallah Ramazan ayında Rabbimizin oruç tut emrine itaat etmenin mükafatı olarak O’nun rahmeti ve mağfiretine kavuşmakla bayram edeceğiz.

Atalarımız, “Her geceyi kadir bil…” demişler. Bizler de Kadir gecesini ararken zamanın kıymeti üzerinde tefekkür etmemiz gerektiğini idrak etmeliyiz. Ramazan ayında kazandığımız sevap ve faziletleri kaybetmemek için, hayatımızın tamamında zamanımızı iyi değerlendirme şuurunda olmamız gerektiğini unutmamalıyız. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki:

“İki nimet vardır ki, insanların çoğu onları değerlendirme hususunda aldanmıştır: Sağlık ve boş zaman.” (Buhârî, Rikâk, 1)

Hepimiz biliyoruz ki hayatı akıp geçerken gençlik enerjimizi, gücümüzü, aklî ve ruhî kabiliyetlerimizi bizi gün be gün eritip tüketmektedir. Sahip olduğumuz her şey elimizin altından kayıp giderken dünya hayatının işleri bizi meşgul etmekte ve gerçek hayat gayemizi unutturmaktadır. Hiç değilse meşgalelerden arta kalan zamanlarımızın kıymetini bilip güzelce değerlendirmeyi ihmal etmemeliyiz.

Unutmamalıyız ki her birimiz ebedi hayat yolcularıyız. Bu zorlu yolda asıl yürüyecek olan maddi bedenimiz değil manevi önümüzdür. Bu sebeple maneviyatımızı kuvvetlendirecek ve bize bu yolda azık olacak ilim, ibadet, sohbet, hizmet, feyz ve himmete daima muhtacız.

Allah-u Teâlâ bizleri gafletten uyandırsın, zamanlarının kıymetini bilerek kendisini Mevlası katında kıymetli hale getiren kullarından eylesin. Âmin.


Sayı : 53
Büyük Kapak