Yeni Sayı: "Kudüs İslâm'ındır"

Sayı : 71 / Ocak 2018, Konu Başlığı : Güldeste

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun.

Ocak ayı ile birlikte, bir miladi yılı daha geride bırakıp yeni bir yıla girdik. Duvarlarımızdan geçen yılın takvimlerini indirdik, yeni takvimlerimizden yapraklar koparmaya başladık. Ne yazık ki yeni yıla yıllardır çözülemeyen mukaddes Kudüs şehrinin durumu ile ilgili vahim gelişmelerin hüznüyle girdik.

Bilindiği gibi geçtiğimiz ayda, ABD başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail devletinin başkenti tanıdığını simgeleyen tahrik edici kararı gündeme bomba gibi düşmüştü. İslam ülkelerinin liderlerinin kahredici sessizliği, mazlum Filistin halkının yüreğini parçaladı.

Mescid-i Aksa zaten Müslümanların kanayan yarası. Terör devleti İsrail, Mescid-i Aksa’nın temellirini çökertmek için tüneller açıyor. Müslüman gençlerin mescidde namaz kılmalarını yasaklıyor. Mescid-i Aksa’da Filistinli Hanım kardeşlerimiz nöbet tutuyor. Biz de onları yalnız bırakmamak adına bu sayımızda ümmete emanet olan Kudüs şehri ve Mescid-i Aksa’yı gündemimize taşıdık.

Filistin’deki kardeşlerimiz uzun bir zamandır, bütün ümmet adına orada nöbet tutuyor, sabrediyor, fedakârlıklar yapıyor. Ama Kudüs şehrinin durumu, yalnız Filistin halkının bir meselesi değildir. Allah'ın mukaddes kıldığı bu şehir bütün Müslümanlara emanettir ve ümmetin ortak meselesidir.

Tarihte ne zaman Müslümanlar birliğini yitirdi, gücünü kaybettiyse o zaman Kudüs şehri zalimlerin işgaline ve katliamına uğramıştır. Bugün de Kudüs’ü ilhak etmek için yapılan bu hamlenin zamanlaması manidardır.

Her bir Müslüman bu olaylardan ibret almalıdır. Dostunu düşmanını bilmeli, Müslüman kardeşleriyle birlik beraberlik içinde hareket etmeli ve Peygamberlerin emaneti olan Mescid-i Aksa’yı işgalden kurtarmalıdır.

Bizlere düşen evveliyetle, İsrail-ABD mallarını boykot bilincini canlı tutmak, İslam kardeşliğini güçlendirmek ve Filistin’e yardım faaliyetlerine destek olmaktır. Hiçbir şey yapmaya imkanı olmayanlar da en azından dua etmeli ve gelecek nesillere Kudüs bilincini aşılamalıdır.

Rabbimiz bizleri bu zilletten kurtarsın ve onun mukaddesatına sahip çıkan kulları arasına kabul eylesin. Âmin.


Sayı : 71
Büyük Kapak