Yeni Sayımız Çıktı

Sayı : 37 / Mart 2015, Konu Başlığı : Güldeste

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun.

Hz. Âişe Annemize soruldu; “Peygamberimizin ahlakı nasıldı?” cevap verdi; “Siz Kuran okumuyor musunuz? Rasulullah’ın ahlakı Kur’an’dı.”

Allah-u Zülcelâl, Resulünün “azim ahlakını” tanıtmak için Kuran-ı Kerim’de birtakım emirler ve nasihatler buyurmuş. Bunlardan birinde de insanoğluna: “Yeryüzünde kibirlenerek yürüme. Şüphesiz ki sen, ne yeri yarabilirsin, ne de boyca dağlara ulaşabilirsin.”(İsra; 37) buyruluyor.

Kibirlenmek eğer bir insanın hakkı olsaydı, herhalde ancak Allah katında çok yüce bir makama sahip olan, ahiret gününde Allah'ın huzurunda konuşmasına izin verilecek yegane şefaatçi olan Peygamberimizin hakkı olurdu. Ama o yüceliği nisbetinde tevazu göstermekte de örnek ahlaka sahipti.

Tevazu, günümüzde kıymeti bilinmeyen, hatta inkâr edilen değerlerimizden biri... Bugün egemen kültürün dili, hem Allah'a karşı hem kula karşı kibirlenmeyi modernliğin gereği gibi sunuyor. Kişisel gelişim kitaplarında, gerek iş hayatında başarı için, gerek özel ilişkilerde kendini karşı tarafa kabul ettirmek için özgüven adı altında kendini beğenmişlik telkini yapılıyor. Oysa modern insan kibir maskesi altında zayıflıklarını gizlemeye çalıştıkça dayanıklılığını yitirip kırılganlaşıyor.

Bilhassa modern kadın; özgüven peşinde koşup narsistleştikçe, aile gibi çok değerli bir desteği kaybediyor, yalnızlaşıyor. Oysa Allah'ın sevdiği ahlak olan tevazuu benimseyenler hayatın getirdiği her durumla daha kolay başa çıkıyor, izzet ve vakarını yitirmeden kendiyle barışık bir ruh halini koruyor.

Peygamber efendimizin buyurduğu gibi, “Kim Allah Teâlâ Hazretleriʼnin rızâsı için bir derece tevâzû gösterirse (alçak gönüllü olursa), Allah onu bu sebeple bir derece yükseltir. Kim de Allâh’a bir derece kibirde bulunursa, Allah da onu bu sebeple bir derece alçaltır, böylece onu esfel-i sâfilîne (aşağıların aşağısına) atar.” (İbn-i Mâce, Zühd, 16)

Her şeyden önce kul olduğunun şuurunda olan insana, kibirlenmek yakışır mı?

Allah-u Teâlâ bizi sevdiği ve razı olduğu ahlakla bezesin, Allah için tevazuun yüceliğiyle yüceltsin. Âmin.


Sayı : 37
Büyük Kapak