Yeni Sayımız Çıktı: Cennet Hanımlarının İncisi

Sayı : 44 / Ekim 2015, Konu Başlığı : Güldeste

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun.

Yeni bir Hicri yıla merhaba diyeceğimiz bu sayımızda, ehl-i beytin annesi, “Cennet Hanımefendilerinin İncisi: Hz. Fatıma –r.anhâ-”yı analım ve anlayalım istiyoruz.

Kerbelâ faciasının da yıldönümü olan aşure gününde, ümmet için ehlibeyt sevgisinin önemini yeniden hatırlamamız gerekiyor. Çünkü ehlibeyti sevmek ehlisünnet alimlerinin ve tasavvuf büyüklerinin de büyük önem verdiği bir konu.

Hiç kuşkusuz sevgiler insanları birleştirmekte bilgilerden, fikirlerden veya metodlardan çok daha etkilidir. Çünkü insanları aynı görüşlerde birleştirmek mümkün değildir ama aynı sevgilerde birleştirmek mümkündür.

Peygamber efendimiz de ehl-i beytinin sevgisini ümmet için, etrafında birleşmemiz gereken bir sancak olarak ardında bırakmış. Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem, ümmetine bıraktığı iki kıymetli emanetin birinin Kuran diğerinin ise, ehl-i beyti olduğunu bildirmiş.(Müslim, Fedâilü’s-Sahâbe, 36; Nesâî, Sünen-i Kübrâ, Menâkıb, 9.) Çünkü ehl-i beytten yetişen âlimler, İslam’ın bize dosdoğru şekilde ulaşması için çok hizmet etmişler. Onların sevgisi bizim için yine birleştirici olacak yegâne kulptur.

İşte bu yüzden biz de bu sayımızda Peygamberimizin mübarek neslinin annesi, ehl-i beytinin gözbebeği ve ümmetin kadınlarının seyyidesi, Hz. Fatıma’yı tanıyalım istiyoruz. Ümmetin anneleri olarak Hz. Fatıma’dan alacağımız dersle bizler de evlatlarımızı İslam davasına kendilerini adamış birer fedai olarak yetiştirebiliriz.

Allah-u Teâlâ bizi de evlatlarımızı da iki cihanda Allah'ın sevdiklerini seven, sevmediklerini sevmeyen kullarından eylesin. Âmin.


Sayı : 44
Büyük Kapak