Yeni Sayımız Çıktı: "Dünya Ahiretin Tarlasıdır"

Sayı : 61 / Mart 2017, Konu Başlığı : Güldeste

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun.

Ahir zaman Müslümanları olarak çeşitli imtihanlardan geçtiğimiz bir dönem yaşıyoruz. Zaten bu dünya bir imtihan yeridir, asıl kalacağımız ana yurdumuz ahiret âlemidir. Ancak ahirette sevaplarla ve mükâfatlarla karşılaşmak için güzel amel ve davranışları bu dünyada işlemek gerekiyor. Bu sebeple İslami hayat dergisi olarak bu sayımızda “Dünya Ahiretin Tarlasıdır,” konusunu kapağımıza taşıdık.

Allah-u Zülcelâl bir ayet-i kerimede şöyle buyuruyor:

“Biz yeryüzündeki şeyleri kendisine süs olsun diye yarattık ki, insanların hangisinin daha güzel amel edeceğini deneyelim.” (Kehf, 7)

İnsanın bu dünyada geçirdiği hayat imtihanının nihai noktası, ebedi hayatta asıl semerelerini görmek üzere bu geçici dünyayı da en verimli şekilde değerlendirmektir. Çünkü dünya hayatı belki fanidir, geçicidir ama ebedi hayatın tohumu yerindedir. Nasıl ki koskoca bir ağacın bütün genetik kodları küçücük bir tohumun içinde gizliyse hiç bitmeyecek ahiret hayatında karşımıza çıkacak olan soru ve sorguların cevapları da bu kısacık hayatın içinde verilmektedir.

Öyleyse bizler dünya hayatına da ebediyete ayarlanmış bir gözle nazar etmeliyiz ki gerçek değerini idrak edebilelim. Dünya hayatının hadiselerine, nakışlarına, süslerine aldanmayalım gerçek manasını kavrayabilelim.

Dünya nimetleri ve imkânları bilhassa asrımızda çok insanların gözünde asıl gaye haline gelmiştir. Hâlbuki dünya fanidir. Allah-u Zülcelâl buyuruyor ki:

“Ey insanlar! Haberiniz olsun ki, Allah'ın vaadi muhakkak haktır. Sakın bu dünya hayatı sizi aldatmasın, sakın o aldatıcı şeytan sizi, Allah hakkında da aldatmasın.” (Fatır, 5)

Bununla birlikte ahiretin önemini anlamak, dünyayı önemsememek demek değildir, aksine dünyanın asıl değerini anlamak için ona ebediyete uzanan bir yolun ilk durağı olarak bakmak gerekir. Hem bu ilk durak, son nefesten başlayıp kabirden mahşere devam edecek uzun bir yolculuk için azık hazırladığımız duraktır. Esasen dünya hayatının her bir anı ahiret azığı olmaya adaydır. İşte bir müslümanın dünya hayatına bakışı böyle olmalıdır.

Allah-u Zülcelâl hepimizi dünya yolculuğundan selametle geçip ahiret duraklarından Firdevs cennetlerine ulaşan kullarından eylesin. Âmin.


Sayı : 61
Büyük Kapak