Yeni Sayımız Çıktı: "Dünya Bizi Aldatmasın"

Sayı : 69 / Kasım 2017, Konu Başlığı : Güldeste

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun.

İslam âleminin türlü türlü imtihanlardan geçtiği günlerde, değişmeyen gündemimize dair bir konuyla huzurlarınızdayız. Bu sayımızda, Peygamber Efendimizin: "Dünya sevgisi her çeşit hatalı davranışların başıdır. Bir şeye olan sevgin seni kör ve sağır yapar."(Ebû Dâvud, Edep 125,) hadisini kapak konumuz olarak seçtik.

Her zaman söylüyoruz; ahir zamandayız, İslam medeniyetinin fetret devrindeyiz. Hepimiz bir çeşit imtihandayız ve çeşitli savruluşlar yaşıyoruz. Umudunu yitirip boş vermek, taviz vermek, uzlaşmak, zamana ayak uydurmak, vazgeçmek; bizi bekleyen en büyük tehlikeler…

Bu tehlikelerden ancak yepyeni, taptaze bir diriliş hamlesiyle çıkabiliriz. Bunun için ise tek çaremiz, İslam’ı maneviyatla, fedakârlıkla ve adanmışlıkla hayata geçirmek. Bu yolda en büyük engelimiz ise dünyevileşme veya sekulerleşme diye ifade edilen mevcut halimiz.

Birçok mütefekkir Müslümanların şu anki durumu hakkında şu tespiti yapıyor: “çağımızın Müslümanları için İslam sadece bir duygu bağı, bir mensubiyet ve aidiyetten ibaret. Ama çoğu Müslümanın hayat tarzı ve ciddi tercihlerinde dünyevileşmenin tesirleri ağır basıyor.”

Bizler ümmet olarak hepimiz aynı geminin içindeyiz. Bir gemi batarken, o gemideki yolcuların kendi eşyalarına sıkı sıkı sarılmaları ne işe yarar? Ama ne gariptir ki birçoğumuz bu tuhaf hareketi yapıyoruz. Hem de civarımızdaki ülkelerden göçüp gelen mülteci kardeşlerimizin halleri bile bize ibret olmuyor. Yakın zamana kadar onların da evleri, dükkânları, işleri, makamları, mevkileri vardı. Ne işe yaradı?

İşte biz de bu sayımızda Seydamızın da kitabından aldığımız ilhamla “Dünya bizi aldatmasın,” dedik. Allah-u Zülcelâl hepimizi, dünyayı ahiretin tarlası olarak görüp, sevap tohumları saçan kullarından eylesin. Âmin.


Sayı : 69
Büyük Kapak