Yeni Sayımız Çıktı: "Geleceğimizi Rehin Alan Kartlar"

Sayı : 47 / Ocak 2016, Konu Başlığı : Güldeste

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun.

Ailede herkesin dergisi İslami Hayat’ta ilk gününden beri sosyal meseleleri gündeme getirerek hepimizin ihtiyaç duyduğu hatırlatmaları yapmaya çalıştık. Bu sayımızda da modern zamanlarda insanımızı esir alan, “gönüllü kölelik” kredi ve kredi kartı borçlanmalarının ardındaki tehlikeleri hatırlamayı uygun gördük.

Gün geçmiyor ki, medyada bankalara olan borcu yüzünden felakete sürüklenen bir kişinin ve çilekeş ailesinin dramını okumayalım. İslam toplumunda asla olmaması gereken bu manzaralara duyarsızlaşıyor ve çözüm bulmak için pek bir şey yapmıyoruz. Halbuki borçlanmanın bu derece kitleselleşmesi toplumu fazilet toplumu olmaktan uzaklaştırıyor, her türlü kötülüğün ve yıkımın adeta pimini çekiyor.

Başka hiçbir sakıncası olmasa bile borçlanma bir Müslümanın, ebediyet sermayesi olarak değerlendirmesi gereken dünya hayatını esarete dönüştürüyor.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem sanki bugünü görmüş gibi asırlar öncesinden bize borçluluk zilletinden sakınmayı tavsiye ederek, şöyle buyuruyor: ““Borç geceleri keder, gündüzleri zillet sebebidir,” (Tecrid-i Sarih Tercümesi; c. 5; s. 229)

Dünya hayatı elimize ancak bir sefer geçecek çok kıymetli bir sermayedir. Bizler isteklerimize kavuşmakta acele ederek bu sermayeyi bize acıması olmayan bankalara rehin vermeyelim. Gerekirse ayağımızı yorganımıza göre uzatalım, borçtan sakınalım.

Elbette borçlanmak zorunda kalmış yakınlarımıza ve dostlarımıza da el uzatalım. Efendimiz aleyhisselatu vesselam, "Mi'raca götürüldüğüm gece cennetin kapısında şunların yazılı olduğunu gördüm: 'Sadaka verene on misli sevap yazılır. Borç verene ise on sekiz misli sevap yazılır.' Bunun üzerine ben, 'Ey Cebrail, borç vermek sadaka vermekten niye daha üstün oluyor?' diye sordum. Cebrail şöyle cevap verdi: Çünkü sadaka isteyen dilenci malı bulunduğu halde sadaka isteyebilir. Borç isteyen ise malı bulunmadığı için borç ister." (İbn Mâce, Karz, 59.) buyuruyor.

Allah-u Teâlâ bizi elindeki imkânlarla yardımlaşan, namerde muhtaç olmayan kullarından eylesin. Âmin.


Sayı : 47
Büyük Kapak