Yeni Sayımız Çıktı: "Helal Süt Emmiş Bir Nesil"

Sayı : 52 / Haziran 2016, Konu Başlığı : Güldeste

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun.

Yaz mevsimine merhaba derken, Üç ayların bereketli iklimini teneffüs etmeye devam ediyoruz. Haziran ayının 6’sında ilk Ramazan orucumuzu tutmaya başlayacağız. Bu Ramazan sayımızda “Helal süt emmiş nesiller yetiştirmek konusunu” gündeme getiriyoruz.

Ramazan ayı boyunca gündüzleri helal gıdalara karşı oruç tutacağız. Bunu Rabbimizin rızası için yapacağız. Öyleyse hayatımızı da Ramazan ayı kabul edip bütün haramlara karşı oruçlu olmaya çalışırsak inşaallah son nefesimiz bizim için bayram olacak. İşte çocuklarımızı da bu şuurla yetiştirmenin önemini hatırlatmak istiyoruz.

Ramazan ayları, bizlere manevî hayatı ailece yaşama fırsatı sunuyor… Çocuklarımızı oruca alıştıralım, hep beraber teravih namazlarına gidelim. Ramazan ayının manevi atmosferinden faydalanarak onları ahiret için dünya hayatında biraz fedakarlık yapmaya alıştıralım.

Allah-u Zülcelal buyuruyor ki: “Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı ki, Allah'a karşı takvalı olasınız.” (Bakara; 183)

Demek ki orucun bir hikmeti de bizi takvalı olmaya alıştırmaktır. Takvalı insan, Allah'ın rızasını tercih ederek dünyevi yönden cazip olsa da haram ve şüpheli şeylerden sakınan insandır. Çocuklarımızı da takvalı yetiştirmemiz için Ramazan ayı güzel bir fırsat sunuyor.

Yaz ayları aynı zamanda düğün ayları. Çocuklarımızı maneviyatlı yetiştirdiğimiz gibi evliliklerinde de maneviyatı tercih etmemiz büyük önem taşıyor. Konu evliliğe, nişan, düğün merasimlerine gelince dini rafa kaldırmak bir müslümana yakışmıyor.

Gerek çocuklarımızı yetiştirirken gerekse çocuklarımız için uygun eşi seçerken, mutlaka asıl gayemiz ahiret selameti olmalı. Eğer biz ahireti tercih edersek dünyadaki nasibi zaten ezelde takdir edilmiştir ve vakti gelince eline geçecektir. Gerekirse oruç tutarken iftara kadar nasıl sabrediyorsa, helal nasibi ulaşıncaya kadar haramdan sakınmaya da sabredebilecektir. Yeter ki bizler çocuklarımızı sabretmeye alıştıralım.

Allah-u Teâlâ bizi ve evlatlarımızı nefsin arzularına karşı sabırlı ve Allah'a karşı takvalı kullarından eylesin. Âmin.


Sayı : 52
Büyük Kapak