Yeni Sayımız Çıktı: "Şükür"

Sayı : 45 / Kasım 2015, Konu Başlığı : Güldeste

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun.

Ailede herkesin dergisi, sloganıyla yayın hayatına başladığımız günden beri en çok ihtiyacımız olan konuları gündeme getirmeye çalıştık. Bu sayımızda da ahir zamanda hepimizin, bilhassa da hanımlarımızın çok muhtaç olduğu bir değeri hatırlamayı uygun gördük.

Gün geçmiyor ki, bilim dünyası Peygamber efendimizin sünnet ve tavsiyelerinin hikmetine dair bir keşifte bulunmasın. Belki bilim adamları, onlara entelektüel bir isim takıyor ama dikkat edersek aslında dinimizin bize asırlar öncesinde öğrettiği bir değerimizden bahsediliyor. Mesela psikologlar, haline razı olmak ve şükretmek, diye bildiğimiz ruh haline, “Pozitif olmak” “Olumlu iç konuşmalar yapmak” “Sahip olduğun şeylerin değerinin farkında olmak” gibi yeni tarifler getiriyor. Hepsinin özü, eksiklere odaklanarak şikayet etmek yerine elindeki nimetlerin değerini bilmek.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor: “İki nimet vardır ki insanların çoğu bunların kıymetini bilmeyip, (değerlendirme konusunda gaflete düşerek) aldanmıştır. Bu iki önemli nimet; sağlık ve boş vakittir.” (Buhari, Rikak, 1, 60; Tirmizi, Zühd, 1; İbn Mâce, Zühd, 15; Müsned, 1/344)

Evet hemen hepimiz, elimizdeki imkanları zaten olması gereken sıradan şeyler olarak görüyor, daha fazlasına sahip olmadığımız için kendimizi şanssız görüyoruz. Bilhassa hanımlar, yaratılışlarındaki hassasiyet sebebiyle daha kolay rahatsız olup daha zor mutlu oluyorlar.

Özellikle kış aylarının da kötümserlik duygusunu ve depresyon gibi şikayetleri artırdığı söyleniyor. Biz de kış aylarına girdiğimiz Kasım sayımızı “Elimizdeki güzel şeyleri fark edelim” konusuna ayırdık.

İnsanı kötümser duygulara sürükleyen biraz da elindekileri iyi yolda değerlendirememesidir. Hanımların gününü hayırlı faaliyetlerle değerlendirmesi bu sebeple çok önemli… öyleyse biz de elimizde olmayan şeylere odaklanmayalım, elimizdekileri değerlendirerek hayırlı işlerle meşgul olalım. Nerede hareket varsa orada bereket vardır.

Allah-u Teâlâ bizi elindeki imkânları yaratılış gayesine göre kullanan şükür ehli kullarından eylesin. Âmin.


Sayı : 45
Büyük Kapak