Yeni Sayımız Çıktı: "Ramazana Nasıl Kavuşuyoruz?"

Sayı : 63 / Mayıs 2017, Konu Başlığı : Güldeste

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun.

Üç ayların ikincisi Şaban ayına girerken Ramazan’a da iyice yaklaşmış bulunuyoruz. Malum, üç aylar, gafletten silkinme ve yaratılış gayemizi hatırlama vesilesi olan bir maneviyat mevsimidir. Bu mevsimin adeta harman zamanı olan Ramazan’ı karşılamaya hazır mıyız?

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem bütün ömrünü Ramazan gibi geçiriyordu. Dünya rahatı, lezzeti ve zevkleriyle bir alakası yoktu, elindeki her imkânı Allah yolunda kullanıyordu. Dini uğruna her tehlikeyi göze alıyor, her zahmete katlanıyordu. Biz ise ömrümüzün çoğunu rehavet içinde geçiriyoruz. Öyleyse hiç değilse Ramazan aylarını bir telafi imkânı olarak değerlendirmeliyiz.

Sahabe-i kiram hazeratı, İslam’a hizmet etmek için çok büyük fedakârlıklar yaptıkları halde bunlara güvenmiyor, yine ibadetlere dört elle sarılıyorlardı. Biz ise onların yaptığı fedakârlıkları yapmadığımız halde gaflet içindeyiz. Hiç değilse bu ayda Cenab-ı Hakkın rahmet ve mağfiretinden faydalanmak için ne kadar gayretliyiz?

Ramazan-ı şerifi şevkle, istekler, rağbetle mi karşılıyoruz yoksa hiç beklenmedik bir misafir gibi birden bire kapımıza dayanmış halde mi buluyoruz?

Peygamber efendimizin verdiği müjdeye göre, Ramazanda nafile ibadetlere farz gibi sevap veriliyor, farz ibadetlere ise yetmiş farz sevabı veriliyor. Böyle bereketli bir sevap fırsatı yaklaşıyor, kendimizi buna hazırlıyor muyuz?

Unutmayalım ki, biz Ramazana kendimizi ne kadar hazırlayabilirsek onun bereketinden o kadar istifade edebiliriz. Eğer boş ve gayesiz bir şekilde yaşayıp gidiyorsak Ramazan fırsatını değerlendiremeden elden kaçırabiliriz.

Öyleyse yavaş yavaş kendimizi Ramazan disiplinine hazırlayalım. Dilimizi lüzumsuz ve hatalı konuşmalardan alıkoyup zikre ve ibadete vermeye çalışalım. Yeterince değerlendiremediğimiz on bir ayın hatalarının bağışlanmasına vesile olacak her türlü hayır ve iyiliği kuşanalım.

Rabbimiz bizleri sevaplarına rağbetli ve kulluğuna gayretli kulları arasına kabul eylesin. Âmin.


Sayı : 63
Büyük Kapak