Yolu Bilenlerle Gitmenin Adıdır, Konyevi Radyo

Sayı : 32 / Ekim 2014, Konu Başlığı : Kültür-Sanat

Seyda Muhammed Konyevi Hazretlerinin sevenleri tarafından kurulan Konyevi Radyo yayın hayatında 3. Yılını doldurdu. Konyevi Radyo teknik alt yapısına önem vererek modern insanın her yerde dinleyebileceği manevi içeriklerinle her geçen gün yeni kitlelere ulaşıyor.

Elimizin altındaki gönül frekansı olma yolunda ilerleyen Konyevi Radyo, Seyda Muhammed Konyevi Hazretlerinin sohbetlerinin dünyanın her yerinden dinlenmesine imkân sunuyor. Radyo hakkında daha fazla bilgi almak için radyonun program yapımcı ve sunucularından aynı zamanda Genel Yayın Yönetmeni Kerem Şen ile görüştük.

İslami Hayat: Bize biraz bilgi verir misiniz? Konyevi Radyo ne zaman ve hangi amaçla kuruldu?

Konyevi Radyo:
Radyomuz, Seydamız Muhammed Konyevi Hazretlerinin sevenleri tarafından, sohbetlerinin herkese ulaşabilmesi amacıyla 2011 yılında kuruldu. Seydamızın tebliğ, irşad ve hizmetlerine radyoculuk ve sesli yayınlar alanında da katkıda bulunmak amacıyla daha önce de sesli ve görüntülü sohbetlerini hazırlıyorduk. Bunları daha fazla kişiye ulaştırmak birinci hedefimizdi. Sohbetlerin yanı sıra bizim duygularımızın ifadesi olan ilahiler ve her türlü bilinçlendirici, konusunda uzman programlarla da hizmet etmeye çalışıyoruz. Nerdeyse 3.cü yılımızda on binlere ulaştık hamdolsun. Birbirinden değerli programlar ile her geride bıraktığımız günde ivmeyi biraz daha artırıyor, en yeni yenilikçi olmaya gayret ediyoruz. Çizgimizden taviz vermeden ilerlerken büyüklerimizin nasihatleriyle yolumuzu aydınlatıyoruz.

İslami Hayat: Radyomuzdan hangi programları, hangi saatlerde dinleyebiliyoruz?

Konyevi Radyo:
Seydamızın Gönül Sohbetlerini her gün saat 12.00’de ve 22.00’de dinleyebilirsiniz. Yusuf Şahin’den Dergah Sohbetleri programı saat 9.00 ve 21.00’de yayınlanıyor. Ayrıca Asr-ı Saadetten Tabloları, 11.00 ve 23.00’de, Cennetin yolu’nu 16.00 ve 24.00’te, Seslenen Kitap programını da 10.00 ve 20.30’da dinleyebilirsiniz.

İslami Hayat: Radyonun farklı bir yeri var. Televizyon insanı daha çok görselliği olan, hızlı ve eğlenceli yapımlara cezp ediyor ve tabi ki günaha ve gaflete sürüklüyor. Oysa radyo insanın kulağından gönlüne hitap ediyor. Bu sebeple televizyon yerine radyoyu tercih etmek bir Müslümana daha çok yakışır gibi geliyor. Peki, radyomuza nereden ulaşabiliyoruz?

Konyevi Radyo:
Evet bu çok doğru bir tespit. Aklın ve şuurlu olmanın yolu bir aslında… Günümüz bilişim ağına doğru kayıyor ve bu çağda internet vazgeçilmez bir rol oynuyor. Kimi iş için, kimi sosyal anlamda kimileri ise zorunlu olarak bu mecrada vakit kaybediyor. Bunlarla ilgili çok istatistikler var, fazla değinmeyeceğim. Dolayısıyla kontrolü zor bir alan; cezp edici, nahoş şeyleri güzel gösteren bir yanı var… Biz bu mecrada olmak istedik. Radyomuzu tablet bilgisayar ve cep telefonlarından dinlemek isterseniz, Android, Google play ve Iphone için Apple Store indirebileceğimiz uygulamalarımız mevcuttur… Bunun dışında ev ve işyerinde, PC başında olanlar www.konyeviradyo.com‘dan radyomuza ulaşabilirler. Eğer Smart tv niz varsa ya da barkot okuyucularınız varsa barkotları okutarak hızlı bir şekilde yazmadan aramadan en hızlı bir şekilde bağlanabilir ve dinleyebilirsiniz. Biz özellikle manevi anlamda kendini asosyal yapmış, ulaşamadığımız, duyması gereken gönüllere bu çağrıyı ulaştırmak istedik. Yeniden biz olmak için, yenilenmek için, yayın akışımızı bu ilkelere göre hazırlıyoruz. Önce kendimiz istifade ediyoruz.

İslami Hayat: Günümüz insanı okumaya vakit bulamıyor veya yorgunluktan dolayı dikkatini uzun okumalara yoğunlaştıramıyor. Sizin bir programınız var, kitapları seslendiriyorsunuz. Bu çok faydalı bir çalışma. Okuyamayan kişilere dinleme fırsatı sunuyor. Biraz bahseder misiniz?

Konyevi Radyo:
Evet dediğiniz gibi günümüzde insanlar günlük meşgalelerden okumaya vakit bulamıyorlar. Oysa okumak aklın gıdası ve ilacı gibidir. İnsan eğer aklını uzun süre bilgiyle beslenmekten mahrum bırakırsa tıpkı bedenin zayıf düşmesi gibi akıl da zayıf düşer. Bu yüzden okumak, bilgilenmek, bilinçlenmek çok önemli… Biz de bunu düşünerek kitapları seslendirmenin güzel bir hizmet olacağına karar verdik. Bu hizmet aynı zamanda görme engelli kardeşlerimizin veya küçük harfleri okumakta güçlük çekenlerin de faydalanabileceği bir hizmet. Kitapların geçmişten gelen dostluğunu bugünün teknolojisiyle buluşturduk ve devam edeceğiz inşallah.

İslami Hayat: Az önce duygularımıza tercüman olan ilahileri de yayınlıyoruz, dediniz. Gerçekten de insan muhabbetini ve özlemini ifade eden eserlerle gönül telini titretmeye ihtiyaç duyuyor. Radyomuzda hangi eserleri dinleyebiliriz, birkaç örnek verebilir misiniz?

Konyevi Radyo:
Bazen bir ses, bazen bir kıssa bazen de ilahiler vardır, gönlümüze hangisinin dokunacağını bilemeyiz, an be an duygular değişir. Ama özlem duyduğumuz, aşka seslenişimiz, ebede göz dikmiş hevesimiz hiç değişmez. Bu konuda birçok kişinin bildiği şeylerden ziyade sadece Konyevi Radyoya özel okunmuş, eşsiz değerli eserlere yer veriyoruz. İsmail Erer kardeşimizin, Konya’dadır Mekanı, Seydam Muhammed Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri eserini örnek verebiliriz. Yine, Eyüp Kara gibi ses ve yorumda eşsiz birer yetenekler ve bunlar gibi bu işin aşkı doruğunda olan kişilerle çalışıyoruz.

İslami Hayat: Çok teşekkür ediyoruz. Allah hizmetlerinizi bereketlendirsin ve mükâfatlandırsın. İnşallah istifade etmeyi hepimize nasip etsin.


Sayı : 32
Büyük Kapak