Zahmetli de Olsa Hayırlısı Olsun

Sayı : 21 / Kasım 2013, Konu Başlığı : Kıssa Sepeti

Rızkını sırtında ağır yük taşıyarak kazanan hamalın biri namazlarında dâima:

“Yâ Rabbi, bana bir ekmek bile versen hayırlısını ver. Zahmetli de olsa hayırlısından ihsan eyle,” diye dua ediyormuş. Adamın hep aynı duayı tekrarladığını duyan biri sormuş:

- Kardeşim, neden devamlı böyle dua ediyorsun?

Hammal cevap vermiş:

- Başıma gelen bir hadise sebebiyle böyle dua ediyorum. Adam merak etmiş:

- Ne geldi ki başına? Diye sorunca hamal anlatmaya başlamış:

“Ben eskiden beri hamallıkla ekmeğimi kazanıyorum. Bir gün çok yoruldum ve bu durum çok zoruma gitti. Elimi açıp dua ettim:

“Ya Rabbi! Ne olur, benim ekmeğimi ayağıma göndersen de, oturduğum yerden yemeyi nasip etsen. Böyle yaşamaktan usandım.”

Çok geçmedi bir gün iki kişinin kavga ettiğini gördüm. Onları ayırmak için aralarına girince ben de birkaç darbe yedim. O sırada gelen zabitler, beni kavgacılardan biri zannederek tutuklayıp hapse attılar. Suçsuzluğum anlaşılıp da salıverilene kadar hapiste kaldım.

Bu sırada bana her gün yemek ve ekmek veriliyordu. Fakat yorulmadan ayağıma gelen bu rızkı ağız tadıyla yiyemiyordum. O zaman anladım ki, ben yanlış dua etmişim. Oturduğum yerden bir ekmek ver demişim, ama hayırlısından ver dememişim. İşte o günden bu yana dualarımda isteğimi değiştirdim. Rabbimden zahmetli de olsa hayırlısını, huzurlusunu vermesini niyaz ediyorum.


Sayı : 21
Büyük Kapak