Zayıflamak İsterken Sağlığınızdan Olmayın!

Sayı : 39 / Mayıs 2015, Konu Başlığı : Sağlık

Kış aylarında hava durumu gezip, dolaşmak için pek uygun olmadığı için kilo almaya müsait bir vakit oluşturur. Bilhassa uzun kış akşamlarında televizyon karşısında çay ve kalorili gıdalar tükettiyseniz. İşin kötüsü kışın giydiğimiz kat kat kalın kıyafetler kilo aldığımızı fark etmemizi önler. Ama bahar gelip de yazlık kıyafetleri çıkardığımızda kilo fazlalıklarımız gözümüze batar.

Kilo fazlalığı sadece görünüm açısından değil, asıl sağlık açısından önemli bir sorundur. Elbette kilo almamaya dikkat etmeliyiz. Ancak zayıflamak için aşırı diyetlerin çok zararlı olduğunu, üstelik verilen kiloların hemen geri döndüğünü biliyoruz.

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak ve zayıf kalmak için şişmanlığın sebeplerini öğrenmeli ve bunları ortadan kaldırmalıyız.

Şişmanlık Riskini Artıran Faktörler:

Yaşın ilerlemesi: Gençlik ve erişkinlik çağında insanın metabolizması hızlıdır, yediklerinden elde ettiği kaloriyi yakar. Gıdaların içindeki protein ve yapıtaşları ile hücreler yenilenmesinde ve onarımında kullanılır, böylece yenilenler sağlıklı bir şekilde kullanılır.

Organlar ve kas, kemik gibi dokular korunurken yağ dokusu belirli bir oranda tutulur.

Ancak yaş ilerleyince vücutta enerji tüketimi ve hücre yenilenmesi azalır. Organ ve dokulardaki hücreler azalırken elde edilen kalori fazlası yağ hücrelerinde depolanır. Yaşınız ilerledikçe sofranızdaki bol kalorili gıdaları azaltın.

Hareketsiz hayat tarzı: Henüz genç olsalar da insanların metabolizması hareket azlığı sebebiyle yavaşlayabilir. Hareketli hayat içinde vücuttaki organlar ve kaslar çalışır, kan dolaşımı artar. Vücutta daha fazla enerji tüketilirken, hücrelere daha fazla kan girerek hücre yenilenmesi desteklenir.

Düzensiz uyku ve hayat: Günlük uyku ihtiyacının düzenli olarak ve gece saatlerinde karşılanması vücutta birçok olumlu tesir yapar. Uyku sırasında salgılanan hormonlar vücutta hücre yenilenmesini sağlar; kas erimesini ve organların yaşlanması engeller.

Ayrıca düzenli uyku ve hayat hareketliliği destekler. Çünkü kişi geceleri uyuyup sabahları vaktinde kalkarsa zihin ve beden performansı da yüksek olur. Uykunuzu düzene koymadan diyet yapmaya girişmeyin, bünyenizi yıpratırsınız.

Sağlıksız gıdalarla beslenme alışkanlığı: Hazır ve katkılı gıdalar başta olmak üzere, aşırı yağlı, şekerli ve rafine edilmiş gıdalar şişmanlığa sebep olur. Kısa süreli katı diyetler yapmayın, yeme alışkanlıklarınızı düzeltin.

Psikolojik sorunlar: Psikolojik sorunlar hem yukarıdaki diğer faktörleri tetikler yani hareketi azaltır ve uyku düzenini bozar, hem de metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Bilhassa huzursuzluğu yatıştırmak için tatlı ve hoşa giden gıdalara yönelmek şişmanlığa sebep olabilir. Depresyon gibi psikolojik huzursuzluklar şişmanlığa sebep olmasa bile vücudun çöküşünü hızlandırır. Psikolojik durumunuzu düzeltmek için sahip olduklarınızı düşünün, şükredin ve kendinize güzel gayeler bulun.

Metabolik ve hormonal bozukluklar: Vücudun enerjiyi yakma hızını, vücuttaki bir kısım hormonlar ve bilhassa tiroid hormonu düzenler. Gençlik çağında ve hormonlar sağlıklı çalışırken yakılan enerji, hormon bozukluğu sebebiyle yakılamaz olur. Bunun için zayıflamaya girişmeden önce hormon seviyenizi kontrol ettirin. Belki de şişmanlığınızın arkasında daha ciddi sağlık problemleri olabilir.

Kaçınmanız Gereken Yöntemler:

* Aşırı diyetler uygulamayın. Açlık ve aşırı az gıdayla yapılan diyetler metabolizmanızı yavaşlatabilir. Organ ve dokulardaki sağlıklı hücrelerin yıkımına sebep olacak kadar aç kalmak uzun vadede sizi yaşlandırır ve kilo almanızı kolaylaştırır. Bu sebeple hızlı zayıflamayı hedeflemeyin.

* Vücudunuzun protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını kısıtlamayın. Bu durumda vücudunuzun enerjiyi kullanması ve hücrelerin onarımı için gerekli maddeler alınmamış olur ve bu da yaşlanmayı hızlandırır. Bu sebeple tek çeşit gıdayla beslenme tarzında diyetler yapmayın.

* Hareketi azar azar artırın; gıdayı yavaş yavaş azaltın. Birden gıdayı azaltmak ve aşırı eksersize başlamak bünyenizde sarsıntıya sebep olur. Çünkü hareketle birlikte kan şekeriniz düşecek, bu da sizi hızlıca enerji sağlamaya, yani kalorili gıdalara yönlendirecektir. Günde yirmi dakikalık bir yürüyüşle başlayın ve yemeklerde çeşit kısıtlamasına gitmeden, miktarı biraz biraz azaltın.

* Zayıflatıcı ilaç diye satılan gıda takviyelerine pek güvenmeyin. Tamamen bitkisel veya doğal diye satılanlar arasında dahi kimyevi katkı içerenleri olabiliyor. Ayrıca metabolizmayı hızlandırsın diye satılan bazı bitkisel kapsüller de, aç karnına içilince bağırsak kanamalarına sebep olabiliyor. Birçoğu henüz yeterince araştırılmış değil, bilinen veya bilinmeyen birçok yan tesirleri ve hatta zararları var. Faydalı bitkileri tabi haliyle ve yiyeceklere karıştırarak tüketin.

* Öğün sayınızı değiştirmeyin. Bazı diyet önerileri günde sekiz öğün bir şeyler atıştırmaktan söz ediyor. Bunlar sindirim sisteminizi sürekli çalıştırmayı hedefliyor, böylece acıkıp yeterli yemek yemenizi engellemeye çalışıyor. Oysa bu yanlış. Sindirim sisteminin gerektiği gibi çalışması için günde en fazla üç öğün yiyin. Sindirim sisteminiz boşalsın, dinlensin, bir sonraki öğün için lüzumlu salgılar salgılansın ki, aldığınız gıdalardan faydalanabilesiniz.

* Her öğünde lüzumlu gıdaları alın. Yoksa vücudunuz kendini onaramaz, bitkin düşer, bu sefer yaşlanma belirtileri, halsizlik ve hareketsizliği beraberinde gelir. Bu ise şişmanlığa eğiliminizi artırır, bir dahaki sefere zayıflamanızı zorlaştırır.

* Sıcak su içmek, limonlu su içmek, zayıflatıcı çaylar içmek gibi kulaktan dolma yöntemlerden fazla medet ummayın. Zayıflatıcı çaylar vücudunuzdan faydalı gıdayı uzaklaştırabilir ve yaşlanma belirtilerini artırabilir.

* Yağsız diyet ürünlerden yemeyin. Vücudunuzun yağda eriyen vitaminlere de ihtiyacı var. Normal yağlı süt ürünleri, yağlı tohumlar ve yağlı balıktan lüzumlu miktarda yiyebilirsiniz. Rafine ve trans yağlardan kaçının.

Faydalı Diyet Tavsiyeleri:

- Suyu gerektiği kadar için. Hava sıcaklığına bağlı olarak artan su ihtiyacınızı ihmal etmeyin. Bazı kişiler susadığını fark etmeyip, her susayışında gıda, çay veya kalorili içecek tüketiyor. Yeterince su içmek bütün organların sağlıklı çalışmasını destekler.

Ancak gün boyunca şişelerce su içmenize gerek yoktur. Çorba, sulu yemek, sebze ve meyvelerden de su ihtiyacınızı alırsınız. Ama çay, kahve ve gazlı içecekleri azaltın; su, ayran, şekersiz meyve suyu ve maden suyunu tercih edin. Yeterince su alıyorsanız idrarınız açık renkli ve kokusuz olur. Sağlıklı olan da budur.

- Sofranızda tabi lifli gıdalara bolca yer verin. Lifli gıdalar uzun süre tokluk hissi verir, bağırsakları çalıştırır, başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türünden korur, kan lipitlerinizi düşürür, kan şekerinizi düzenler. Kepekli tahıllar, bakliyat, salata, sebze yemekleri ve meyveleri kabuklu olarak tüketmek iyi bir lif kaynağıdır. Yemek tabağınızı küçültün, salata tabağınızı büyütün. Bahar mevsiminde bollaşan yeşilliklerden faydalanın.

- Canınız sıkılınca yemek yemeyin, bir iş yapın veya dolaşmaya çıkın. Öfke veya stres yemenize sebep oluyorsa bu duygular geldiğinde abdest alın, duş alın veya biraz uzanın.

- Televizyon seyrederken, bir şeyler okurken yemek yemeyin. Ne kadar yediğinizi fark etmezsiniz. Akşam yemeğinden sonra, hafif tatlı meyve hariç başka bir şeyler yemeyin. Kuruyemişleri kahvaltı sofrasında veya öğünlerden önce yiyin.

- Bağırsakları çalıştırmak için bitkisel çay veya kapsüller yerine magnezyum içeren, kabak, bamya, barbunya, yeşil fasulye, ıspanak, çilek, karpuz gibi gıdalardan faydalanın.

- Şekerinizin düzenli kalması için krom içeren tabi gıdalardan faydalanın. Krom, enzim ve hormonların kullanımında görev alır, kemik erimesini ve yaşlanmanın etkilerini azaltır. Ancak kapsül halinde alınmamalıdır, krom zehirlenmesine sebep olabilir. Krom minerali, et, süt ve süt ürünleri, yumurta, tavuk, yulaf, pirinç, meyan kökü, yer fıstığı, ısırgan otu, üzüm, buğday, mısır, mantar ve patateste doğal olarak bulunur.

Dengeli beslendiğiniz zaman bütün minerallerden faydalanmış ve sağlıklı zayıflamış olursunuz.


Sayı : 39
Büyük Kapak