Hatice Kübra Ergin


Gönlümüzdeki İlahi İkaz Lambası: Vicdan

Bu yazı 10 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Adına vicdan dediğimiz bu his, Allah'ın insanın sadrına yerleştirdiği ilahi bir latife olan ve tasavvufa göre insanın hakikati olan kalpten gelmektedir. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayı: "Vicdan"

Bu yazı 10 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ailede herkesin dergisi İslami Hayat, kadın erkek bütün Müslümanlar için önemli bir hayat düsturunu gündeme getiriyor: “Sana Ne kadar fetva verseler de vicdanına huzursuz veren şeyi yapma.” ... (Devamını Okuyun)


Takva Mektebi Ramazan

Bu yazı 12 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Rabbimiz pek çok nimetlerden sonra hala gaflette olan biz kullarını “takva mektebi” Ramazan-ı Şerif’e kavuşturarak büyük bir fırsat bahşetmiş. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayı: "Oruç Tutun ki, Takvalı Olasınız"

Bu yazı 12 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ramazan ayının manevi esintisinin ruhlarımızı okşamaya başladığı günlerde yeniden huzurlarınızdayız. Şeytanların zincirlendiği, cennetin süslendiği, Allah'ın rahmetinin sağanaklar halinde yağarak gönülleri sürura gark ettiği bu güzel aya yeniden kavuştuk elhamdülillah. ... (Devamını Okuyun)


Kapak: Ramazan’a Nasıl Kavuşuyoruz?

Bu yazı 05 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

“Allahım! Recep ve Şaban’ı mübarek kıl, bizi Ramazan’a kavuştur." (Ahmet b. Hanbel, Müsned, I, 259) diye dua ederdi. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Ramazana Nasıl Kavuşuyoruz?"

Bu yazı 05 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Üç ayların ikincisi Şaban ayına girerken Ramazan’a da iyice yaklaşmış bulunuyoruz. Malum, üç aylar, gafletten silkinme ve yaratılış gayemizi hatırlama vesilesi olan bir maneviyat mevsimidir. Bu mevsimin adeta harman zamanı olan Ramazan’ı karşılamaya hazır mıyız? ... (Devamını Okuyun)


Ashab-ı Kiram’ın Örnek Kardeşliği

Bu yazı 05 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Kardeşlik nimeti sayesinde birbirleriyle savaşıp duran Arap kabileleri bir araya gelip, tek bir yumruk olup, kendilerini sömüren devletlerle baş edebilecek bir güce ulaşmışlardır. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Ashab-ı Kiram'ın İslam Kardeşiliği"

Bu yazı 05 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Nisan ayı, Kutlu Doğum neşesinin gönülleri sürura gark ettiği güzel bir bahar ayı… Üç ayların manevi esintisinin ruhlarımızı okşamaya başlaması da ayrı bir huzur kaynağı… İslam aleminin ağır imtihanlardan geçtiği bu zor zamanlarda bu maneviyat mevsiminin yeni bir dirilişe vesile olması için bu sayımızda “Peygamber Efendimizin Asrı saadetinde yaşanan kardeşli ... (Devamını Okuyun)


Dünya Ahiret Yurdunun Tarlasıdır

Bu yazı 06 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Dünya tarihine baktığımız zaman insanların birbirleriyle kanlı savaşlar yapmasının, mamur edilmiş diyarları yakıp yıkıp virane haline getirmesinin ardında yatan sebep daima dünya hırsıdır. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Dünya Ahiretin Tarlasıdır"

Bu yazı 06 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ahir zaman Müslümanları olarak çeşitli imtihanlardan geçtiğimiz bir dönem yaşıyoruz. Zaten bu dünya bir imtihan yeridir, asıl kalacağımız ana yurdumuz ahiret âlemidir. Ancak ahirette sevaplarla ve mükâfatlarla karşılaşmak için güzel amel ve davranışları bu dünyada işlemek gerekiyor. Bu sebeple İslami hayat dergisi olarak bu sayımızda “Dünya Ahiretin Tarlasıdır, ... (Devamını Okuyun)


Hased Hastalığının Tedavisi

Bu yazı 06 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Bizi diğer mahlûkattan ayıran, her hangi bir canlı olmaktan öte eşref-i mahlûkat yapan gönül dünyamız, aynı zamanda bizim için bir imtihan kaynağı. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Haset"

Bu yazı 06 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

slami hayat dergisi olarak bu sayımızda “Hased sevaplarımızı yiyip bitirmesin,” konusunu kapağımıza taşıdık. Malum olduğu üzere tasavvuf yolu, nefisle devamlı bir mücadele etme yoludur. Tasavvuf büyüklerinin nasihatleri, nefsin çeşitli maskeler altında haklı göstermeye çalıştığı sinsi duygularımızın aslında ne kadar tehlikeli olduğunu öğretir. ... (Devamını Okuyun)


Mümin Müminin Aynasıdır

Bu yazı 05 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Allah-u Zülcelâl müminlerin hem Rablerine karşı samimi, ihlâslı bir kul olmasını, hem de birbirlerine karşı samimi bir insan, candan bir dost olmalarını istiyor. ... (Devamını Okuyun)


2017 Ocak Sayımız Çıktı

Bu yazı 05 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ailede herkesin dergisi İslami Hayat, kadın erkek bütün Müslümanlar için önemli bir hayat düsturunu gündeme getiriyor: “Mümin Müminin Aynasıdır.” ... (Devamını Okuyun)


Kadere İman Eden Kederden Emin Olur

Bu yazı 05 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Sadece Allah-u Zülcelâl’in bizler için takdir ettiği hayat hikâyesinin içine doğuyor ve onun verdiği hislerle, düşüncelerle hareket ediyor ve bazı tercihler yapıyoruz. ... (Devamını Okuyun)


2016 Aralık Sayımız Çıktı

Bu yazı 05 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

İslami hayat dergisi olarak bu sayımızda “Kadere İman Eden, Kederden Emin Olur,” kapak konusuyla huzurunuzdayız. Gün geçmiyor ki, akıl bulandıran fikir ve iddialar, evvelden beri doğru bildiğimiz, sımsıkı sarılmakla kimliğimizi oluşturduğumuz esaslar üzerine gölge düşürmesin. ... (Devamını Okuyun)


Mümin Kalbinin Alameti: Takva

Bu yazı 05 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Takva bir aşığın haline benzer. Nasıl ki bir aşık, sevdiği onu sevmezse diye endişe içindedir, takvalı kul da böyle Rabbinin rızasını kaybetmekten endişe eder. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: Mü'minin Sığınağı: "Takva"

Bu yazı 05 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

İslami hayat dergisi olarak bu sayımızda “Müminin Sığınağı Takva” konusunu kapağımıza taşıdık. Ahir zamanda hızla değişen gündemler, akıl ve gönül ekranımızı bulanıklaştırıyor, bizi asıl odaklanmamız gereken konulardan uzağa savurabiliyor. Bu sebeple Kuran-ı Kerim’de çok sayıda ayet-i kerimede bizden istenen takva mefhumunu hatırlatarak asıl gündemimize ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Hanımlara Nasihatler"

Bu yazı 06 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Kadınlar, insanlığın yarısı, gelecek nesillerin annesidir. Ümmet-i Muhammed’in geleceği annelerin rahminde ve kucağında filizlenmektedir. Bu sebeple kadınların manevi durumları çok önemlidir. ... (Devamını Okuyun)


Gönüller Fetheden Allah Dostları

Bu yazı 05 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Bu toprakların kültürü, İslam'a kapılarını açtığı ilk günden beri gönüllere taht kurmuş Allah dostlarının irşadıyla İslam kardeşliği ruhuyla mayalanmış. ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı