Hatice Kübra Ergin


Gençliğini Nerede Harcadın?

Bu yazı 09 Şubat 2018 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Oyun, müsabaka, filmler, komik videolar, şununla bununla dalga geçmek, gülmek eğlenmekle ömür çürüten bir gençlikten pek de büyük bir şeyler beklemiyoruz. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayı: "Gençlik"

Bu yazı 09 Şubat 2018 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla, Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun. Şubat ayında “Hesabı sorulacak nimet; Gençlik,” konusuyla huzurlarınızdayız. ... (Devamını Okuyun)


Kudüs, Müslümanlar’a Allah'ın Emanetidir

Bu yazı 09 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Mukaddes şehirler, Peygamberlerin, onlara güzelce tabi olmuş öncülerin ve onların ibadetleri, itaatleri, mücadeleleri gibi mukaddes hatıraların taşıyıcısıdır. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayı: "Kudüs İslâm'ındır"

Bu yazı 09 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ocak ayı ile birlikte, bir miladi yılı daha geride bırakıp yeni bir yıla girdik. Duvarlarımızdan geçen yılın takvimlerini indirdik, yeni takvimlerimizden yapraklar koparmaya başladık. Ne yazık ki yeni yıla yıllardır çözülemeyen mukaddes Kudüs şehrinin durumu ile ilgili vahim gelişmelerin hüznüyle girdik. ... (Devamını Okuyun)


En Sevgilinin En Sevdiği: Hz. Âişe -r.anha-

Bu yazı 06 Aralık 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Aleyhisselatu vesselam Efendimizin evlilikleri de daima Allah'ın takdiri ve emriyle gerçekleşmiştir. Allah-u Azimüşşan, Hz. Âişe annemiz ile evliliğini bir rüya ile Peygamberine müjdelemiştir. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayı: "Hz. Âişe -R.anha- Annemiz"

Bu yazı 06 Aralık 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

İslami Hayat dergisi, Aralık ayında bir özel sayı ile huzurlarınızda… Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin tertemiz zevcesi, müminlerin annesi, hadis âlimi, İslam fakihlerinin öncülerinden Hz. Âişe validemiz özel sayısı… ... (Devamını Okuyun)


Dünya Sevgisi Hataların Başıdır

Bu yazı 06 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

“Çalış, kazan, harca sonra yine çalış…” kısır döngüsü içine hapsolmuş gibiyiz. Hayatın konforu için çalışmaktan hayatın asıl gayesiyle meşgul olmaya zamanımız ve enerjimiz kalmıyor. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Dünya Bizi Aldatmasın"

Bu yazı 06 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

İslam âleminin türlü türlü imtihanlardan geçtiği günlerde, değişmeyen gündemimize dair bir konuyla huzurlarınızdayız. Bu sayımızda, Peygamber Efendimizin: "Dünya sevgisi her çeşit hatalı davranışların başıdır. Bir şeye olan sevgin seni kör ve sağır yapar."(Ebû Dâvud, Edep 125,) hadisini kapak konumuz olarak seçtik. ... (Devamını Okuyun)


İmtihan, İmanın İspatıdır

Bu yazı 05 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Allah'a kulluk etmek, sadece belli başlı ibadetleri yerine getirmekten ibaret değildir. Gerçek kulluk her hal ve şartta kulluğa yakışan bir edeb içinde olmaktır. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayı: "Bela ve İmtihanlara Sabır"

Bu yazı 05 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Hepimizin küçük veya büyük dertlerimiz var. Bazen nefsimiz üzerimizdeki onca nimeti görmeyip, bu dert ve imtihanları görüyor; bunlarla gönlümüzü meşgul ediyor. Hâlbuki dünyada öyle büyük musibetler var ki… ... (Devamını Okuyun)


Edeb Bir Tac İmiş Nur-u Hüda’dan

Bu yazı 12 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Allah-u Zülcelâl bizlere sadece kuru şekilden ibaret bir kulluk emretmiyor, bizde yüksek ahlakın ve edebin bir tabiat, bir şahsiyet haline gelmesini istiyor. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Edep"

Bu yazı 12 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

İslami Hayat Dergisi Yeni Sayı 67. Sayı Eylül 2017 Edep ... (Devamını Okuyun)


En Acil Meselemiz, İnsan Yetiştirmek

Bu yazı 05 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Hz. Ömer radıyallahu anh, Allah yolunda hizmet edecek vasıfta yetişmiş bir insanın, maldan mülkten çok daha değerli olduğunu dile getiriyor. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: Vasıflı İnsan Yetiştirmek

Bu yazı 05 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ailede herkesin dergisi İslami Hayat, ağustos sayısında Müslümanlar için önemli bir konuyu gündeme getiriyor: “İnsan Yetiştirme.” ... (Devamını Okuyun)


Gönlümüzdeki İlahi İkaz Lambası: Vicdan

Bu yazı 10 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Adına vicdan dediğimiz bu his, Allah'ın insanın sadrına yerleştirdiği ilahi bir latife olan ve tasavvufa göre insanın hakikati olan kalpten gelmektedir. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayı: "Vicdan"

Bu yazı 10 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ailede herkesin dergisi İslami Hayat, kadın erkek bütün Müslümanlar için önemli bir hayat düsturunu gündeme getiriyor: “Sana Ne kadar fetva verseler de vicdanına huzursuz veren şeyi yapma.” ... (Devamını Okuyun)


Takva Mektebi Ramazan

Bu yazı 12 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Rabbimiz pek çok nimetlerden sonra hala gaflette olan biz kullarını “takva mektebi” Ramazan-ı Şerif’e kavuşturarak büyük bir fırsat bahşetmiş. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayı: "Oruç Tutun ki, Takvalı Olasınız"

Bu yazı 12 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ramazan ayının manevi esintisinin ruhlarımızı okşamaya başladığı günlerde yeniden huzurlarınızdayız. Şeytanların zincirlendiği, cennetin süslendiği, Allah'ın rahmetinin sağanaklar halinde yağarak gönülleri sürura gark ettiği bu güzel aya yeniden kavuştuk elhamdülillah. ... (Devamını Okuyun)


Kapak: Ramazan’a Nasıl Kavuşuyoruz?

Bu yazı 05 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

“Allahım! Recep ve Şaban’ı mübarek kıl, bizi Ramazan’a kavuştur." (Ahmet b. Hanbel, Müsned, I, 259) diye dua ederdi. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Ramazana Nasıl Kavuşuyoruz?"

Bu yazı 05 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Üç ayların ikincisi Şaban ayına girerken Ramazan’a da iyice yaklaşmış bulunuyoruz. Malum, üç aylar, gafletten silkinme ve yaratılış gayemizi hatırlama vesilesi olan bir maneviyat mevsimidir. Bu mevsimin adeta harman zamanı olan Ramazan’ı karşılamaya hazır mıyız? ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı