Hatice Kübra Ergin


Mümin Müminin Aynasıdır

Bu yazı 05 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Allah-u Zülcelâl müminlerin hem Rablerine karşı samimi, ihlâslı bir kul olmasını, hem de birbirlerine karşı samimi bir insan, candan bir dost olmalarını istiyor. ... (Devamını Okuyun)


2017 Ocak Sayımız Çıktı

Bu yazı 05 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ailede herkesin dergisi İslami Hayat, kadın erkek bütün Müslümanlar için önemli bir hayat düsturunu gündeme getiriyor: “Mümin Müminin Aynasıdır.” ... (Devamını Okuyun)


Kadere İman Eden Kederden Emin Olur

Bu yazı 05 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Sadece Allah-u Zülcelâl’in bizler için takdir ettiği hayat hikâyesinin içine doğuyor ve onun verdiği hislerle, düşüncelerle hareket ediyor ve bazı tercihler yapıyoruz. ... (Devamını Okuyun)


2016 Aralık Sayımız Çıktı

Bu yazı 05 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

İslami hayat dergisi olarak bu sayımızda “Kadere İman Eden, Kederden Emin Olur,” kapak konusuyla huzurunuzdayız. Gün geçmiyor ki, akıl bulandıran fikir ve iddialar, evvelden beri doğru bildiğimiz, sımsıkı sarılmakla kimliğimizi oluşturduğumuz esaslar üzerine gölge düşürmesin. ... (Devamını Okuyun)


Mümin Kalbinin Alameti: Takva

Bu yazı 05 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Takva bir aşığın haline benzer. Nasıl ki bir aşık, sevdiği onu sevmezse diye endişe içindedir, takvalı kul da böyle Rabbinin rızasını kaybetmekten endişe eder. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: Mü'minin Sığınağı: "Takva"

Bu yazı 05 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

İslami hayat dergisi olarak bu sayımızda “Müminin Sığınağı Takva” konusunu kapağımıza taşıdık. Ahir zamanda hızla değişen gündemler, akıl ve gönül ekranımızı bulanıklaştırıyor, bizi asıl odaklanmamız gereken konulardan uzağa savurabiliyor. Bu sebeple Kuran-ı Kerim’de çok sayıda ayet-i kerimede bizden istenen takva mefhumunu hatırlatarak asıl gündemimize ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Hanımlara Nasihatler"

Bu yazı 06 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Kadınlar, insanlığın yarısı, gelecek nesillerin annesidir. Ümmet-i Muhammed’in geleceği annelerin rahminde ve kucağında filizlenmektedir. Bu sebeple kadınların manevi durumları çok önemlidir. ... (Devamını Okuyun)


Gönüller Fetheden Allah Dostları

Bu yazı 05 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Bu toprakların kültürü, İslam'a kapılarını açtığı ilk günden beri gönüllere taht kurmuş Allah dostlarının irşadıyla İslam kardeşliği ruhuyla mayalanmış. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Gönülleri Birleştiren Allah Dostları"

Bu yazı 05 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Yeni Sayımız Çıktı: "Gönülleri Birleştiren Allah Dostları" ... (Devamını Okuyun)


Gaziantep saldırısında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyoruz

Bu yazı 22 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır ve Haber-Yorum kategorisindedir.

Gaziantep'in Şahinbey ilçesi, bir kına gecesine düzenlenen bombalı saldırı sonucunda korkunç bir katliama sahne oldu. 50’den fazla insanımızın hayatını kaybettiği saldırıda ölenlerin çoğu çocuk yaştaydı. ... (Devamını Okuyun)


Ruhumuzun Aradığı Gerçek Muhabbet

Bu yazı 05 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Günahtan, azgınlık ve taşkınlıktan uzak, tertemiz bir sevgi; sanki cennetten yeryüzüne indirilmiş nimetlerin en güzelidir. ... (Devamını Okuyun)


Ağustos Sayımız Çıktı

Bu yazı 05 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ailede herkesin dergisi İslami Hayat, modern zamanlarda insanımızı esir alan, televizyonun ve diğer medya organlarının tesirlerini ve aile yapımız üzerinde yaptığı tahribatı gündeme getiriyor. Bilhassa kadınlarımızı ekran başına toplayıp asıl vazifesini unutturan televizyon dizilerinin, onları evlilikleri ve eşleri hakkında aşırı beklentiye sokarak mutsuz etmesini ele ... (Devamını Okuyun)


Seyyid Battal Gazinin Diyarından Aliya’ya Mektuplar

Bu yazı 11 Temmuz 2016 tarihinde yazılmıştır ve Hizmet Kervanı kategorisindedir.

Aliya İzzetbegoviç, İslam coğrafyasının en temel sorununu şöyle dile getiriyor: “İdare etmek değil, idare edilmek için eğitilen kuşaklar İslam'ın ilerlemesini sağlayamazlar.” ... (Devamını Okuyun)


Kıymetini Bilene Kıymet Kazandıran; Zaman Nimeti

Bu yazı 11 Temmuz 2016 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Tasavvuf büyükleri “Zaman kılıç gibidir, sen ona hâkim olmazsan o seni keser” demişler. Zaman herkesi bir elekten geçirir. Eleğin üzerinde kalanlar zamanın kıymetini bilenlerdir. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayı: "Boş Zaman"

Bu yazı 11 Temmuz 2016 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Hepimiz biliyoruz ki hayatı akıp geçerken gençlik enerjimizi, gücümüzü, aklî ve ruhî kabiliyetlerimizi bizi gün be gün eritip tüketmektedir ... (Devamını Okuyun)


Hocam, Süreyya Yüksel

Bu yazı 20 Haziran 2016 tarihinde yazılmıştır ve Hanım Kahramanlar kategorisindedir.

Bize ne kadar çok şey öğrettiğini anlatamam. Ancak, “Kelimelere dökülemeyecek bir ruh aşıladı,” desem belki bir başlangıç yapmış olurum. ... (Devamını Okuyun)


Helal Süt Emmiş Bir Nesil İçin

Bu yazı 08 Haziran 2016 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Sahabe hanımları, kocalarını sabahleyin uğurlarken “Aman ne olur bize haram kazanç getirme. Biz açlığa sabredebiliriz ama ateşe sabredemeyiz,” diyordu. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Helal Süt Emmiş Bir Nesil"

Bu yazı 08 Haziran 2016 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Yeni Sayımız Çıktı: "Helal Süt Emmiş Bir Nesil" ... (Devamını Okuyun)


“Hiçbir Anne Çocuğunu, Adam Öldürmeye Göndermez”

Bu yazı 21 Mayıs 2016 tarihinde yazılmıştır ve Hizmet Kervanı kategorisindedir.

Suriyeli kardeşlerimizle birlikte yaşamayı öğrenmek, aynı hayatı ve lokmayı paylaşmak zorundayız çünkü bizler inanan insanlarız. ... (Devamını Okuyun)


“Topluma Hüsn-ü Misal Olacak Kız Öğrenciler İçin”

Bu yazı 16 Mayıs 2016 tarihinde yazılmıştır ve Röportaj kategorisindedir.

Çocuklar büyüdükçe eğitim hayatının getirdiği riskler anne babaları daha çok endişelendiriyor. Yıllarca emek verip yetiştirdiğimiz evlatlarımız nasıl bir ortamda eğitim görecek? Karşısında nasıl kişiler çıkacak? Biz onlara doğruyu yanlışı öğretmeye çalıştık ama gençlik çağının taşkın duyguları ve kötü akranın fitnesi bir araya geldiği zaman bir hata ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı