Hatice Kübra Ergin


Nefsini Kurban Et ki Ruh Bağışlansın

Bu yazı 02 Ekim 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Mü’minlerin gönül ufkunu aşk rengine boyayan, kızıl şafakların gündüzü muştuladığı gibi ebediyet gününü müjdeleyen bir kurban bayramı geliyor. ... (Devamını Okuyun)


Mukaddes Topraklar... Harameyn

Bu yazı 01 Ekim 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Hacılarımızı mukaddes beldelere uğurladığımız, Kurban bayramına hazırlandığımız Kutlu bir mevsimde yeniden huzurlarınızdayız. ... (Devamını Okuyun)


Ümran Akıncı: “Psikoloji Bilimi İnsanın Madde Boyutunu Geçemiyor”

Bu yazı 13 Eylül 2014 tarihinde yazılmıştır ve Röportaj kategorisindedir.

Çağımız insanı maddi açıdan eski çağlarda hayal gibi görülen bir refaha ulaştı ama tuhaf bir şekilde mutlu olamadı. Eski insanların adını bile bilmediği hastalıklar, krizler, bunalımlar çağdaş insanın kâbusu oldu. ... (Devamını Okuyun)


İlim Kendin Bilmektir

Bu yazı 04 Eylül 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Ahir zaman mürşidi muamelesi yapılan psikologlar da aslında nefs ve ruh hakkındaki hakikati, kendilerine danışan hastalardan daha fazla bilmiyorlar. ... (Devamını Okuyun)


İlim Kendini Bilmektir

Bu yazı 01 Eylül 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Okulların açıldığı ve yeni eğitim yılının başladığı dönem münasebetiyle Eylül sayımızı eğitim konusuna ayırmayı uygun gördük. İçinde bulunduğumuz bu asır, tarihte eşi görülmemiş bir şekilde bütün çocukların en uzun süre eğitim gördüğü bir çağ. Peki bunca eğitimin neticesi ne? Çocuklarımız bu kadar uzun bir eğitimin sonunda nasıl yetişiyor? ... (Devamını Okuyun)


Peygamberimizin Örnek Aile Reisliği

Bu yazı 19 Ağustos 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

İstişarelerde esas gaye ve niyet ise daima Allah'ın rızasına en uygun olanı ortaya koymak ve tatbik etmek olmalıdır. ... (Devamını Okuyun)


Ailede İstişare Sünneti

Bu yazı 01 Ağustos 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Bu sayımızda “ailede istişarenin önemi” konusunu gündeme getirmeyi tercih ettik. ... (Devamını Okuyun)


Müminin Her Hali Hayırdır

Bu yazı 02 Temmuz 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Hadis-i şerifler, irfan hazinelerinin anahtarıdır. O hadislerin rehberliği sayesinde herkes kendi nasibince marifet denizine dalar, mana incileri derer. ... (Devamını Okuyun)


Sabır - Şükür - İnfak Ayı: Ramazan

Bu yazı 02 Temmuz 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Yeniden Ramazan ayına kavuşmanın derin manevî hazzı içindeyiz. Bu Ramazan-ı şerifte hayatımızın yegâne gayesi olan kulluğa dair bir inceliği keşfetmek ve tefekkür ufkumuzu genişletmek istiyoruz. ... (Devamını Okuyun)


Komşuluk Medeniyetin Ölçüsüdür

Bu yazı 02 Haziran 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Peygamberimiz Medine Vesikası’yla medeniyetin temelini atacak bir düzen kuruyordu. ... (Devamını Okuyun)


İyi Komşuluk Medeniyettir

Bu yazı 02 Haziran 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Şehirleşmenin hayatımızın her yönünü sardığı bir devirde yaşıyoruz. Çoğumuz apartmanlarda, bazılarımız büyük sitelerde yaşıyor. Birçoğumuz komşularını tanımıyor. Bahçeli evlerde yaşadığımız devirlerde yaz ayları komşularla birlikte avlularda, teraslarda, işbirliği içinde çalışarak geçerdi. Ne yazık ki şimdilerde komşu komşunun derdinden habersiz… ... (Devamını Okuyun)


Sanatkârını Arayan Eser: Göz

Bu yazı 03 Mayıs 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

“Herkes herkese bir lokma bir şey verebilir ama boğaz bağışlamak, ancak Allah’ın işidir.” (Hz. Mevlanâ) ... (Devamını Okuyun)


Gözü Haramdan Sakınmak !

Bu yazı 03 Mayıs 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Yeniden Üç Aylara kavuştuğumuz bu günlerdeyiz. Bu sayımızda Allah'ın bize lütfettiği uzuvlarımızı günahlardan sakınıp Allah'ın rızasına uygun bir şekilde kullanmanın önemini gündeme getirmek istedik. Bu sebeple bilhassa kontrolü en zor bir uzvumuz olan “gözümüzü harama bakmaktan sakınmak, yaratılış gayesine uygun kullanmak,” konusunu ele almak istedik. ... (Devamını Okuyun)


Halime Demireşik ile Söyleşi

Bu yazı 19 Nisan 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kalbi Selim kategorisindedir.

Peygamber efendimizi sevmek hiç kuşkusuz onu hayatımızın her alanında örnek almayı gerektiriyor. Peygamberimizin aile hayatı başta olmak üzere, siyer araştırmaları ile tanıdığımız Halime Demireşik ile söyleştik. ... (Devamını Okuyun)


Faydasız “Keşke”lerle Oyalanmayalım

Bu yazı 07 Nisan 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Biz bu dünyaya ömür sermayesini ahirette geçer akçeye çevirmeye geldik ama nefis, şeytan, ehli dünya karşımıza çıkıp bizi aldatıyor. ... (Devamını Okuyun)


Selam Sana Ey Sevgililer Sevgilisi

Bu yazı 03 Nisan 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

İnsanın dünya hayatındaki imtihanları birçok yönden yolculuğa benziyor. Ömür denilen bu yolda, adeta tek yönlü ilerleyen bir tren içinde gibiyiz. Seçtiğimiz yönün yanlış olduğunu görmüşsek geriye dönme imkânımız yok. ... (Devamını Okuyun)


Yoldaşa Vefa Yakışır

Bu yazı 04 Mart 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Âlemin harab olması, da mamur olması da “ahde vefa” prensibine bağlı ... (Devamını Okuyun)


Ahde Vefa İslâm Ahlâkındandır

Bu yazı 03 Mart 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

İslami Hayat dergimiz, bu sayıyla birlikte iki yaşını bitirmiş oluyor. 2012’nin Mart ayında yayın hayatımıza başladığımız günden beri sizlerin sıcak alakası sayesinde, her geçen gün yeniden tazelenen bir hevesle yolumuza devam ediyoruz. ... (Devamını Okuyun)


Hayâ Ahlakının Sırrı

Bu yazı 04 Şubat 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Birisi bize “Güzel ahlak nedir?” diye sorsa, aklımıza bir sürü cevap gelir, ama herhalde “Sır saklamak,” en son aklımıza gelir. Hâlbuki Peygamber sallallahu aleyhi vesellem buyuruyor ki, “Her dinin bir ahlakı vardır, İslam dininin ahlakı hayâdır.” (Muvatta, Hüsnü'l-Hulk 9) ... (Devamını Okuyun)


Ayıpları Örtmekte Gece Gibi Ol !

Bu yazı 03 Şubat 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Gittikçe kalabalıklaşan, karmaşıklaşan bir dünyada yaşıyoruz. Çevremizi kuşatan hayat şartları değişiyor, imkanlar çoğalıyor ama buna mukabil imtihanlarımız da karmaşıklaşıyor. ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı