Hatice Kübra Ergin


“Çocuklar Hayatın Dışına İtiliyor”

Bu yazı 01 Eylül 2012 tarihinde yazılmıştır ve Röportaj kategorisindedir.

İyi olan görünmüyor, öteki görüne görüne model haline geliyor. Gençler de bu sefer bakıyorlar ‘herkes böyle’ diye onları örnek alıyorlar. ... (Devamını Okuyun)


Utanmaktan Utanır (mı) Olduk

Bu yazı 15 Ağustos 2012 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Kasıtlı bir şekilde utanmaktan utanan bir nesil yetişsin diye çabalayanlar olduğunu çok iyi biliyoruz... ... (Devamını Okuyun)


Kendinizi İfade Edebiliyor musunuz?

Bu yazı 07 Ağustos 2012 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Günümüzde en popüler terimlerden biri “iletişim.” Hemen her yerde iletişim kelimesinin geçtiği cümleler duyabilirsiniz. Aile içi iletişim, iletişim kazaları, iletişim eksikliği... ... (Devamını Okuyun)


Cennet Ramazan’a Hazırlanıyor, Ya Biz?

Bu yazı 04 Temmuz 2012 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Oruçla temizlenen iç dünyamızda Kur’an’ın sadası başka türlü yankılanır sanki… Nasihatler, incelen hissiyatımızı titretir, güzel sözler içimize işler. ... (Devamını Okuyun)


Gonca Gülsel Şenler İle Söyleşi: “Yeniden İslami Bir Uyanış Var…”

Bu yazı 12 Haziran 2012 tarihinde yazılmıştır ve Röportaj kategorisindedir.

Şule Yüksel Şenler’i bilmeyenimiz yoktur. Ama onun kız kardeşi Gonca Gülsel Şenler’i belki birçok kişi tanımaz. Çünkü kendisi evlendikten sonra eşiyle birlikte Danimarka’ya yerleşti ve otuz yıldır orada yaşıyor. Tesettürüyle bir devlet okulunda kızlara el sanatları dersleri veren Gonca Hanım, ülkesindeki gündemi her zaman takip ediyor. O da tıpkı ablası Şule Han ... (Devamını Okuyun)


Tatil Değil Tahsil Mevsimi

Bu yazı 02 Haziran 2012 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Halkımız tatili, tembellik etmek, bir işe yaramayıp boş boş vakit geçirmek olarak anlıyor. Eğer tatilden önce okuyacağımız kitapları, katılacağımız kursları ve gezi gibi faaliyetleri seçip planlarsak, dolu dolu bir tatil yapmamız mümkün. ... (Devamını Okuyun)


Ak Saçlı Öksüzler Yuvası: Dilruba Evleri Yardımlaşma Derneği

Bu yazı 25 Mayıs 2012 tarihinde yazılmıştır ve Röportaj kategorisindedir.

Osmanlı’nın insanlık tarihine çıktığı Bursa şehrinin, Osmanlı şuurunu yitirmemiş bir evladı, Dilruba. ... (Devamını Okuyun)


Ağzımızdan Çıkanı Kulağımız Duyuyor mu?

Bu yazı 01 Mayıs 2012 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Bedenin hayatı için yemeye, içmeye nasıl ihtiyaç varsa aklın ve ruhun beslenmesi için de sözlere ihtiyaç var. İlk insan Hz. Âdem (a.s.) belki de daha yiyip içmeye başlamadan önce Rabbinin öğrettiği kelimelerle konuşmaya başladı. Çünkü insan için ruh bedenden önce geliyor. ... (Devamını Okuyun)


Ya Rasulallah

Bu yazı 05 Nisan 2012 tarihinde yazılmıştır ve Gönülden Gönüle kategorisindedir.

Ya Rasulallah ... (Devamını Okuyun)


Bebek Bekleyen Annelerin Sağlığı

Bu yazı 25 Nisan 2012 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Cenabı Hakkın bize emaneti olan yavrularımıza karşı vazifelerimiz henüz onlar anne karnındayken başlar. Biz de bu şuurla Kadın Hastalıkları Uzmanı Operatör Doktor Yıldız Tanrısever’e başvurduk. Hamile hanımların dikkat etmesi gereken hususları kendisine sorduk. ... (Devamını Okuyun)


Gençliğin Aradığı Model Olabilecek miyiz?

Bu yazı 03 Nisan 2012 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Öyleyse gençler kendilerine bir hayat gayesi seçerken çok dikkatli olmalıydı. Hayatlarını adayacakları inanç ve ideal onların hayatına gerçekten mana katmalıydı. Bütün bu nasihatlerin temelinde hep aynı kabul vardı: “gençlik çağında insan hayatını manalandıracak bir gaye aramalıdır. Sonra ömrünün en verimli çağını seçtiği bu gayeye adayarak fani varlığın ... (Devamını Okuyun)


Peygamberimizi Anlamak Her Müslüman’ın Vazifesi

Bu yazı 01 Mayıs 2012 tarihinde yazılmıştır ve Röportaj kategorisindedir.

Ömer Döngeloğlu Hoca deyince aklımıza hemen Peygamber Efendimizin hayatı, ashab ı kiram ve onların yaşadıkları diyarlar geliyor. ‘O’nun İzinde’ ve çekimleri Mekke ve Medine’de yapılmış ‘Önden Gidenler’ isimli programları sayesinde Ömer Döngeloğlu Hocamızı hep Peygamberimizin hayatı ile özdeşleştirdik. Onun daha yakından tanımak ve siz okurlarımıza tanıt ... (Devamını Okuyun)


Türkiye Model Olabilir mi?

Bu yazı 04 Mart 2012 tarihinde yazılmıştır ve İslam Dünyası kategorisindedir.

Akademisyenlerin görüş birliğine vardıkları noktalardan biri de şuydu: Türkiye’de halkın Ak Partiyi iktidara taşıması ve Ak partinin ekonomik başarısı bu halk ayaklanmalarını harekete geçirici bir ilham kaynağı olmuştur. Ancak henüz Türkiye her yönden model alınabilecek bir ülke değildir. ... (Devamını Okuyun)


Bir Genç Kızın Hayal Kırıklığı

Bu yazı 22 Şubat 2012 tarihinde yazılmıştır ve Goncagül kategorisindedir.

Hani siz konuşmanızda “yeryüzü bir sevgi okuludur. Allah dünya hayatını ilahi sevginin basamaklarını çıkalım diye yaratmıştır,” dediniz ya… Ama benim sevgiden çok canım yandı. Bilmiyorum artık sevmeye gücüm kaldı mı… ... (Devamını Okuyun)


Ahir Zaman Müslüman'ının Evlilikle İmtihanı

Bu yazı 02 Nisan 2012 tarihinde yazılmıştır ve Kapak kategorisindedir.

Günümüzde her şey ekonomiye endeksli. Mesela "turizmi teşvik edelim, ülkemize döviz gelsin" deniliyor. Belki ülkeye birkaç kuruş döviz giriyor ve onun da çoğu devletten aldığı teşvikle yatırım yapan firmaların cebine giriyor. Peki, “turizm ve eğlence sektöründe iş buldu, hayatını kazanıyor,” diye sevindiğimiz gençler, o hayat tarzının içinde bir yuva kurup mutlu ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı