Seyda Muhammed Konyevi


Allah'ı Zikretmek En Büyük İbadettir

Bu yazı 12 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

“Tevbe istiğfar ettiği müddetçe onlara azab vermem,” diyor Allah azze ve celle. Kıyamete kadar tevbe kapısı bize açıktır. Öyleyse tevbeye sımsıkı sarılalım. ... (Devamını Okuyun)


Allah-u Zülcelâl’den Tevfik İsteyelim

Bu yazı 05 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Daima insanın rağbeti, Allah’ın katındaki ecir ve sevaplara karşı olmalıdır. Allah katında ecir ve sevabı bol olan şeyleri yapmaya niyetli olmak lazımdır. ... (Devamını Okuyun)


Allah'ın Rahmetinden Ümidimizi Kesmeyelim

Bu yazı 10 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Çocuklarına süt veren kadınlar, o günün dehşetinden, kendi bebeklerini atıyorlar. Bakın, görüyoruz, kadınlar bebeklerine ne kadar şefkatli olduğu halde “Onu bırakıyorlar,” diyor. İşte böyle bir dehşettir. ... (Devamını Okuyun)


Asıl Hayat Ahiret Hayatıdır

Bu yazı 12 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Nasıl ki çocuklar bir araya gelip bir saat oynuyorlar sonra ayrılıyorlar herkes kendi evine gidiyor. Allah-u Zülcelâl dünya hayatını buna benzetiyor. ... (Devamını Okuyun)


Rehberimiz Kur'an-ı Kerîm'dir

Bu yazı 05 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Bütün zahiri azalarımızı nasıl ki Allah tasarrufatı altında idare ediyorsa ruhumuzu, kalbimizde olan duygu ve düşünceleri de Allah-u Zülcelâl idaresi altında tutuyor, tasarrufat ediyor. ... (Devamını Okuyun)


Allah'ın Dinine Namusumuz Gibi Sahip Çıkalım

Bu yazı 07 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

O gün bazılarının yüzü gülüyor, ferahlanıyorlar. Allah-u Zülcelâl’in onlara verdiği nimetlerle ferahlandıkları için, güzel amelleri sebebiyle ona müjde verildiği için ferahla yüzleri parlıyor. ... (Devamını Okuyun)


Gördüğümüz Her Şeyden İbret Alalım

Bu yazı 06 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Daima kalbimizi Allah-u Zülcelâl’e bırakalım, daima kalbimizde Allah-u Zülcelâl’in muhabbeti ve arzusu bulunsun, daima O’nun razı olacağı şekilde orayı O’na karşı ıslah edelim, elimizden geldiği kadar… ... (Devamını Okuyun)


Kalbi Allah'a Bağlamak İçin

Bu yazı 19 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

Kalp, Allah’a bağlandığı zaman, daima O’nun yolundan, aşk ve muhabbetinden bahseder. ... (Devamını Okuyun)


Nefsimize Hiçbir Zaman Güvenmeyelim

Bu yazı 06 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Günler geçip gidince bir daha elimize geçmeyecek, geri gelsin diye ne kadar istesek de gelmeyecek. ... (Devamını Okuyun)


Kuran-ı Kerim Bizim Rehberimizdir

Bu yazı 06 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Kim Kur’an-ı Azimuşşan’ı kendisine rehber edinirse ancak o Allah'ın rızasına kavuşacaktır ve ahiret gününde o başarılı olacaktır. ... (Devamını Okuyun)


Hakiki Tevbe

Bu yazı 20 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

Nasuh tövbesi demek; geçmişte işlenen günahlara pişmanlık duymak, derhal o günahlardan sıyrılıp çıkmak, bir daha da o gibi günahlara girmemeye de kesin kararlı olmaktır. ... (Devamını Okuyun)


İslam Hizmetinde Hareketli Olalım

Bu yazı 05 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Ahiret hizmetinde olmayan insan durgun su gibidir, ne kadar durursa o kadar ondan pis koku gelmeye başlar. Bu sebeple Allah-u Zülcelâl’in yolunda elimizden geldiği kadar hareketli olalım. ... (Devamını Okuyun)


En Hayırlı Kadın

Bu yazı 10 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Sünnetin Gölgesinde kategorisindedir.

Eğer eşler birbirlerine karşı anlayışlı ve yumuşak davranıyorsa, demek ki Allah-u Zülcelal onlara hayır kapılarını açmıştır. ... (Devamını Okuyun)


Nefsimizden Hiçbir Zaman Razı Olmayalım

Bu yazı 05 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

“Dünya rahattır, ne sorgu var, ne cevap var,” diye kendimizi gevşek bırakmak yanlıştır. Böyle davranırsak, ahirette perişan olacağız o zaman. ... (Devamını Okuyun)


Azaların Afetlerinden Sakınalım

Bu yazı 31 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Bir kimsenin kalbi mezmum olan bütün sıfatlardan arınıp da güzel sıfatlarla süslendiği zaman, o kimsenin bütün niyetleri hayır üzerine olur. ... (Devamını Okuyun)


Annelerin Çocuklarına Karşı Vazifeleri

Bu yazı 22 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

“Çocuklarımızın salih olması için Rabbimizden yardım istemek, güzel ahlaklı yetişmeye istidatlı evlat talep etmek lazımdır.” (Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri) ... (Devamını Okuyun)


Allah'a Tevekkül

Bu yazı 22 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Abdullah ibni Mes'ud radıyallahu anh vefatına yakın hasta yatağına düştüğünde Hz. Osman radıyallahu anh onu ziyaret etti ... (Devamını Okuyun)


‘Ben Daha Gencim…’

Bu yazı 22 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır ve Tefekkür kategorisindedir.

Allah-u Zülcelâl ayet-i kerime de buyuruyor: “Ey iman edenler, Allah’tan korkun. Herkes, yarın için önden ne göndermiş olduğuna baksın. Allah’tan korkun. Çünkü Allah, ne yaparsanız hakkıyla haberdardır.” (Haşr; 18) ... (Devamını Okuyun)


Allah'ın Cemalini Seyretmek…

Bu yazı 13 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Rivayete göre Allah-u Zülcelâl cennette meleklerine: “Dostlarıma yemek verin,” buyurur. Bunun üzerine ortaya türlü türlü yiyecekler getirilir. Cennetlikler bu yiyeceklerin her lokmasında farklı bir lezzet bulurlar. ... (Devamını Okuyun)


“Güzel Bir Hayat…”

Bu yazı 10 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri bir sohbetinde şöyle buyuruyor: “Allah-u Zülcelâl kullarına, dünyada nasıl amel ederlerse razı olacağını, nasıl iş yaparlarsa gazap edeceğini, nasıl yaşarlarsa kıyamet gününde güzel bir hayatlarının olacağını, Peygamberleri vasıtasıyla beyan etmiştir. Allah azze ve celle buyuruyor: “Erkek olsun, kadın olsun, mümin olarak kim a ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı