İslami Hayat


Anne Sütü Eşsiz Bir Gıdadır

Bu yazı 21 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Bebeğin hassas sindirim sistemine uygunluk bakımından hiçbir besin maddesi anne sütünün yerini tutamaz. ... (Devamını Okuyun)


Çocuklara Dürüstlüğü Nasıl Öğretelim?

Bu yazı 21 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Bir insanda doğruluk olmadıktan sonra başka güzel ahlakların olması pek bir şey ifade etmez. Çünkü nezaketi ve iyi davranışlarının ardında ne gibi bir niyet olduğu bilinemez. ... (Devamını Okuyun)


Bu Altınlar Kimin?

Bu yazı 19 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Fatih Sultan Mehmed Han İstanbul'un fethedince, haksız yere hapse atılmış bütün mahkumların serbest bırakılmasını emretmişti. Askerler bu emir üzerine hapisteki mağdurları salıverdiler. ... (Devamını Okuyun)


Tatilde Köyümüze Gidelim

Bu yazı 19 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

Çocuklarımız hayvanları belgeselde, çizgi filmlerde görüyor. Yumurtadan civciv çıkışını gören bir çocukla, görmeyen bir çocuk, bir olabilir mi? ... (Devamını Okuyun)


Osmanlı Mutfağından Serinletici Tatlılar

Bu yazı 17 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Sıcak havalarda insanın canı şerbetli hamurişi tatlı istemez. Çünkü bunlar insanın hararetini artırır. Bayramda ve yaz aylarında misafirlerinize ikram edebileceğiniz hafif ve serinletici buz gibi tatlı tariflerine ne dersiniz? ... (Devamını Okuyun)


15 Temmuz Şehitlerimizi Hayırla Yad Ediyoruz

Bu yazı 14 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Medya Gündem kategorisindedir.

15 Temmuz darbe kalkışmasının ve halkımızın kararlı duruşuyla püskürtülmesinin birinci yıldönümünü idrak ediyoruz. O gece malum olduğu üzere halkımız, işbirlikçi hainlerin karşısında kararlılıkla saf tutarak iradesini ortaya koymuştu. ... (Devamını Okuyun)


Vitamin ve Gıda Takviyeleri Faydalı mı?

Bu yazı 29 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Allah'ın verdiği nimetler ile vücudumuzun ihtiyaçları uyum içerisindedir. İhtiyacımız ölçüsünde gıda aldığımız zaman vücudumuza yararlı birçok vitamini de almış oluyoruz. ... (Devamını Okuyun)


Faydasız İlimden Sakınmalı

Bu yazı 29 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

İmam Şafiî hazretleri Mısır’a gitmiş, fıkıh ilmi yani ibadetlere dair ilim öğretiyordu. O sıralar, bazı kesimler Allah-u Zülcelâl’in Zat’ına dair bazı meseleler üzerine tartışıyorlardı. ... (Devamını Okuyun)


Çocuklara Ahiret İnancını Aşılamalıyız

Bu yazı 29 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Anne babaların farkına varmadan çocuklarına kötü örnek oldukları konuların başında dünya sevgisi gelir. Dünya sevgisi, bütün günahların başıdır. ... (Devamını Okuyun)


Kadir Gecesinin Fazileti

Bu yazı 21 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

21 Haziran gecesi, Ramazan ayının 27. gecesidir. Ülkemizde bu gece Kadir gecesi olarak kutlanmaktadır. Rivayete göre bir sahabe Resûl-i Ekrem’e gelerek yaşlı ve hasta olduğunu, geceleyin namaz kılamadığını, fakat Kadir Gecesinde ibadet etmeyi arzu ettiğini belirterek o geceyi kendisine söylemesini istedi; Peygamber Efendimiz de ona, Ramazan’ın yirmi yedinci gecesinde ibadet et ... (Devamını Okuyun)


Enfes Zeytinyağlı Tarifler

Bu yazı 14 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Bahar aylarında pazara taze turfanda sebzeler gelir. Bu sebzelerden nefis zeytinyağlı yemekler yapmak için en uygun zaman… ... (Devamını Okuyun)


Çocuklarda İnatlaşma Problemi

Bu yazı 23 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Çocuk ağlayıp bağırmakla isteklerini elde edebileceğini görünce bu yola başvurmaya devam eder. Bilhassa bazı çocuklar yapı olarak daha inatçıdır, anne babasını pes ettirir. ... (Devamını Okuyun)


Ramazan Yaklaşırken Mide Sağlığı

Bu yazı 20 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Ramazan ayının yaklaştığı bu günlerde mide sağlığını koruyucu tedbirlere başvurmak, orucu daha rahat tutmayı kolaylaştıracaktır. ... (Devamını Okuyun)


Kansızlığa Şifalı Yemekler

Bu yazı 20 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Halk arasında kansızlık diye bilinen durum, kandaki kırmızı kan hücrelerinin gerektiğinden az olmasıdır. Alyuvar denilen bu hücreler organlarımıza ve dokulara oksijen taşıdığı için çok önemlidir. ... (Devamını Okuyun)


Üç Soru ve Üç Cevap

Bu yazı 16 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Anadolu’da İslamiyet hızla yayılıyordu. Bu sırada bir kısım inkârcı filozoflar bu dinle nasıl mücadele edeceklerini düşündüler. İçlerinden biri kendi aklını çok beğeniyordu. ... (Devamını Okuyun)


Berat Kandili 10 Mayıs 2017

Bu yazı 10 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Tasavvuf ehli bu geceye, Mü'minlerin tevbe istiğfar etmekle günah yüklerinden kurtulup İlâhî bağışa ermeleri ümit ederek Beraet Gecesi ismini vermiştir. ... (Devamını Okuyun)


Halk, Anayasa Değişikliğine “Evet” Dedi

Bu yazı 08 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Medya Gündem kategorisindedir.

16 Nisan’da yapılan halk oylamasında, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için yapılan 18 maddelik Anayasa değişikliği oylaması yüzde 51.4 evet oyu ile kabul edildi. ... (Devamını Okuyun)


Böbreklerimizin Sağlığını Korumak İçin

Bu yazı 25 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Ülkemizde 7.5 milyon kişi kronik böbrek hastası. Bunlardan yaklaşık 70 bini diyaliz veya böbrek nakli tedavilerine ihtiyaç duyuyor. ... (Devamını Okuyun)


Bahar Yorgunluğunu Gidermek İçin

Bu yazı 18 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Bahar ayları gelince vücudumuzda bazı değişiklikler olur. Güneşin sabahları daha erken doğması sebebiyle uyanmayı sağlayan hormonlar daha erken salgılanır. ... (Devamını Okuyun)


Abdestsiz Emzirmedim

Bu yazı 17 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Osmanlının kurulduğu asırdı. Salih bey isminde ilim ve hizmete düşkün bir kişi vardı. Anadolu’nun her yerine İslam nurunu ulaştırmak için fetihlere katılmıştı. Gelibolu yarımadasının Müslümanlarca fethedilmesinden sonra burada yerleşip hizmet etmeye başlamıştı. ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı