İslami Hayat


Evde Hasta Bakımı

Bu yazı 23 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Yapılan araştırmalara göre, hastanede yatmayı gerektiren bir durumu olmadığı sürece yaşlılara evde, ilgi ve sevgiyle bakılması, kendilerini daha iyi hissettiriyor. ... (Devamını Okuyun)


Bebeğimize Banyo Yaptırırken

Bu yazı 23 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Bebekleri banyo yaptırırken suyun sıcaklığı 36-38 derece olmalıdır. Eğer dereceniz yoksa dirseğinizi yakmayacak şekilde ılık suyla yıkayabilirsiniz. ... (Devamını Okuyun)


Rasûlullah’ın Selamı Var

Bu yazı 22 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bir zamanlar sâlih bir padişah vardı. İdaresi altında yaşayan halka karşı adil ve merhametliydi. Bir gün yoksul ve yaşlı bir adam padişahın sarayının kapısına geldi. ... (Devamını Okuyun)


Evde Turşu Yapmanın Püf Noktaları

Bu yazı 22 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Kış sofralarının vazgeçilmezidir, turşu. Dışarıda kar yağarken, mis gibi kuru fasulye pilavın yanında en iyi ne gider? Elbette ki acısı kıvamında bir ev turşusu… ... (Devamını Okuyun)


Yeniden Fatih’ler Yetiştirmek İçin

Bu yazı 02 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Böylesine şiddetle; hem de gayesiz, sebepsiz, mantıksız, ölçüsüz bir şiddetle dolu kültür ürünleri, nasıl bir nesil çıkarabilirdi ki ortaya? ... (Devamını Okuyun)


Erken Menopoza Dikkat!

Bu yazı 02 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Son zamanlarda evliliklerin gecikmesi veya çocuk sahibi olmanın ertelenmesi, bazı kadınların çocuk sahibi olmadan menopoza girmesi durumuna yol açmaktadır. ... (Devamını Okuyun)


Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bu yazı 18 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Bebeğin diş etleri aynı zamanda ağrılı ve ateşlidir. Bu sebeple eline verilen nesnenin bir süre buzdolabında soğutulmuş olması rahatlatıcı olabilir. ... (Devamını Okuyun)


Arpa ile Gelen Sağlık

Bu yazı 18 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Gün geçmiyor ki, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin sıhhat ve beslenme ile ilgili sünnetlerinin hikmetlerinden biri daha ortaya çıkmasın. Bunlardan biri de, son zamanlarda yapılan araştırmalarda arpanın insan sağlığına faydalarının anlaşılmış olmasıdır. ... (Devamını Okuyun)


Ceylanın Âhı

Bu yazı 16 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bir zamanlar katı kalpli, acımasız bir adam vardı. O adamın köyünden bir grup insan hacca gitmeye niyetlenmişti. O da onlarla birlikte hacca gitmeye karar verdi. ... (Devamını Okuyun)


Arakan Müslümanlarının Bitmeyen Çilesi

Bu yazı 14 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır ve Medya Gündem kategorisindedir.

Geçtiğimiz ay, Arakan Müslümanlarına yönelik soykırım ve tehcir zulmü yeniden alevlendi. Arakan eyaletinde son 3 günde Budist rahipler öncülüğünde Burma hükümetine bağlı ordu mensuplarının yaptıkları saldırılarda 2 ila 3 bin arası Müslüman’ın katledildiği, yüzbinlerce Müslüman’ın da katliamdan kurtulmak için evlerini terk edip, çoluk çocuk demeden yollara d ... (Devamını Okuyun)


Aşure Günü

Bu yazı 30 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

30 eylül günü, 10 Muharrem yani Aşure günüdür. Cenâb-ı Hak aşure gününde on Peygamberine on değişik ikram ve ihsanda bulunmuştur. ... (Devamını Okuyun)


Demir Tavında Dövülür

Bu yazı 21 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Eğitimde çocuğun o eğitimden fayda görmesi için belli bir çağa yani olgunluk seviyesine ulaşması gereklidir. ... (Devamını Okuyun)


Diyetliler ve Diyabetliler İçin İkramlıklar

Bu yazı 19 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Misafir evimizin bereketi, başımızın tacıdır. Hemen her ev hanımı misafirine en güzel pasta çeşitlerini ikram etmek ister. Ancak bazen misafirimize hazırladığımız ikramlıklar onun için adeta bir zehir gibidir. Bu durum özellikle de diyabet hastası yakınlarımız ve ahbaplarımızın sağlığını çok kötü etkilemektedir. ... (Devamını Okuyun)


Nankör Şehzadenin Akıbeti

Bu yazı 19 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bir zamanlar çok kibirli bir hükümdar vardı. Bu hükümdarın çok sevdiği bir oğlu vardı. Oğlu yetişip delikanlı olmuştu. Artık at binmeyi kılıç kullanmayı öğrenmeye başlamıştı. Fakat oğlu da babası gibi kendini beğenmiş, kimseye değer vermeyen biriydi. ... (Devamını Okuyun)


Aşılar Sağlıklı mı?

Bu yazı 16 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Aşı, belli bir hastalığa karşı vücudun o hastalığa bağışıklığını artırmak için verilir. Aşının asıl etken maddesi o hastalığın mikrobunun ya zayıflatılmış hali veya taklididir. ... (Devamını Okuyun)


Anne Çocuk Arasında Sağlıklı Bağlanma

Bu yazı 06 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Bir bebeğin, üç-dört yaşına kadar yaşantısında annesi ile yaşadığı bağlanma tecrübesinin, onun sonraki yıllarda diğer insanlarla olan ilişkilerinde belirleyici bir rol oynadığı görülmektedir. ... (Devamını Okuyun)


Maş Fasulyesi İle Sağlıklı Yemekler

Bu yazı 06 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Eski zamanlarda büyük annelerimiz çok farklı sebzelerle yemekler yapardı. Son zamanlarda mutfağımıza giren yiyecek maddelerinin çeşidi azaldı. ... (Devamını Okuyun)


Duvardaki Çamur

Bu yazı 06 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bâyezîd-i Bistâmî Cumâ namazına gitmek için evinden çıkmıştı. O gün hava yağmurluydu. Yollarda çamur birikintileri oluşmuştu. ... (Devamını Okuyun)


Çölyak Hastalığı ve Glutensiz Beslenme

Bu yazı 06 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Bilhassa çocuklarda sık sık ishal ve karın ağrısı görülmesi halinde çölyak taramasından geçirilmesi tavsiye edilir. ... (Devamını Okuyun)


Mescid-i Aksa’ya İsrail Tacizi

Bu yazı 21 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır ve Medya Gündem kategorisindedir.

İslam’ın mukaddes saydığı mekanlardan biri olan ve Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa, yine İsrail saldırılarına maruz kaldı. İslam aleminin dağınık ve başsız halinden cesaret alan işgalci İsrail güçleri çeşitli bahanelerle Müslümanlara ait mukaddes mekanlara tacizde bulunuyor. ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı