İslami Hayat


Enfes Zeytinyağlı Tarifler

Bu yazı 14 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Bahar aylarında pazara taze turfanda sebzeler gelir. Bu sebzelerden nefis zeytinyağlı yemekler yapmak için en uygun zaman… ... (Devamını Okuyun)


Çocuklarda İnatlaşma Problemi

Bu yazı 23 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Çocuk ağlayıp bağırmakla isteklerini elde edebileceğini görünce bu yola başvurmaya devam eder. Bilhassa bazı çocuklar yapı olarak daha inatçıdır, anne babasını pes ettirir. ... (Devamını Okuyun)


Ramazan Yaklaşırken Mide Sağlığı

Bu yazı 20 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Ramazan ayının yaklaştığı bu günlerde mide sağlığını koruyucu tedbirlere başvurmak, orucu daha rahat tutmayı kolaylaştıracaktır. ... (Devamını Okuyun)


Kansızlığa Şifalı Yemekler

Bu yazı 20 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Halk arasında kansızlık diye bilinen durum, kandaki kırmızı kan hücrelerinin gerektiğinden az olmasıdır. Alyuvar denilen bu hücreler organlarımıza ve dokulara oksijen taşıdığı için çok önemlidir. ... (Devamını Okuyun)


Üç Soru ve Üç Cevap

Bu yazı 16 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Anadolu’da İslamiyet hızla yayılıyordu. Bu sırada bir kısım inkârcı filozoflar bu dinle nasıl mücadele edeceklerini düşündüler. İçlerinden biri kendi aklını çok beğeniyordu. ... (Devamını Okuyun)


Berat Kandili 10 Mayıs 2017

Bu yazı 10 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Tasavvuf ehli bu geceye, Mü'minlerin tevbe istiğfar etmekle günah yüklerinden kurtulup İlâhî bağışa ermeleri ümit ederek Beraet Gecesi ismini vermiştir. ... (Devamını Okuyun)


Halk, Anayasa Değişikliğine “Evet” Dedi

Bu yazı 08 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Medya Gündem kategorisindedir.

16 Nisan’da yapılan halk oylamasında, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için yapılan 18 maddelik Anayasa değişikliği oylaması yüzde 51.4 evet oyu ile kabul edildi. ... (Devamını Okuyun)


Böbreklerimizin Sağlığını Korumak İçin

Bu yazı 25 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Ülkemizde 7.5 milyon kişi kronik böbrek hastası. Bunlardan yaklaşık 70 bini diyaliz veya böbrek nakli tedavilerine ihtiyaç duyuyor. ... (Devamını Okuyun)


Bahar Yorgunluğunu Gidermek İçin

Bu yazı 18 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Bahar ayları gelince vücudumuzda bazı değişiklikler olur. Güneşin sabahları daha erken doğması sebebiyle uyanmayı sağlayan hormonlar daha erken salgılanır. ... (Devamını Okuyun)


Abdestsiz Emzirmedim

Bu yazı 17 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Osmanlının kurulduğu asırdı. Salih bey isminde ilim ve hizmete düşkün bir kişi vardı. Anadolu’nun her yerine İslam nurunu ulaştırmak için fetihlere katılmıştı. Gelibolu yarımadasının Müslümanlarca fethedilmesinden sonra burada yerleşip hizmet etmeye başlamıştı. ... (Devamını Okuyun)


Gençleri Kazalardan Nasıl Koruyabiliriz?

Bu yazı 17 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Gençler heyecanlı tecrübeler yaşamaktan hem bedenen hem ruhen keyif alırlar. Bilhassa akranlarıyla bir araya geldikleri zaman birbirlerini kışkırtırlar. ... (Devamını Okuyun)


Çocuklara Nimetlerin Kıymetini Nasıl Öğretelim?

Bu yazı 30 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Eski zamanlarda en cahil bir anne bile, “lokmanı bitir, tabağını sıyır, yoksa nimete nankörlük etmiş olursun. Allah nankörlük edenleri sevmez, nimetleri elinden alır,” derdi. ... (Devamını Okuyun)


Hafızamızı Korumanın Yolları

Bu yazı 24 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

İnsan beyni, ihtiyaç duyduğu bilgileri saklar ve hatırlar. Ama sık sık kullanmadığı bilgiler beyin tarafından yavaş yavaş silinerek daha sık kullanılan bilgilere yer açılır. ... (Devamını Okuyun)


Batıda Irkçılık Tehlikesi

Bu yazı 18 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır ve Medya Gündem kategorisindedir.

Son zamanlarda Avrupa ve ABD’de ırkçı ve İslam düşmanı söylemlere sahip politikacıların seçim başarısı kazanması, Haçlı ruhunu hortlattı. ... (Devamını Okuyun)


Lifli Gıdalardaki Şifa

Bu yazı 16 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Lif, her türlü maddeyi oluşturan ince ve uzun ipliksi yapılara denilir. Ancak lifli gıda denildiğinde kastedilen, insanın sindirim sisteminde yapı taşlarına ayrılamayan, posalı gıdalardır. Bu posalı gıdalar, kabızlığı, hemoroidi ve düzensiz bağırsak hareketlerini engelleyip bağırsaklardan geçerken iç yüzeyde temizlenme sağlar. ... (Devamını Okuyun)


Una Dönüşen Kum

Bu yazı 16 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Eski zamanlarda Mecusî yani ateşe tapan iki kardeş vardı. Onların yaşadıkları memleket Müslümanlar tarafından fethedilince oraya dervişler gelip yerleşmişti. Bu iki kardeşten küçük olanı merak etti, dervişlerin sohbetini dinlemeye gitti. ... (Devamını Okuyun)


Ergenlik Çağındaki Gençler Ne İster?

Bu yazı 27 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Çocukluk ile gençlik arasında gidip gelen gencin beyni çok hızlı uyaranlar istemektedir. Onu heyecanlandıran, duygulandıran, neşelendiren, enerjisini boşaltabileceği olaylar yaşamak ister. ... (Devamını Okuyun)


Her Şeyde Hikmet Var

Bu yazı 24 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bir zamanlar temizliğe düşkün, titiz bir adam vardı. Adam bir gün yolda yürürken bir pislik böceği gördü. Böcek bir atın gübresinden parçalar koparmış, yuvasına taşıyıp götürüyordu. Adam böceğe tiksintiyle baktı. ... (Devamını Okuyun)


Çocuk

Bu yazı 24 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Şiir kategorisindedir.

Necip Fâzıl Kısakürek ... (Devamını Okuyun)


Eyvah Çocuğum Havale Geçiriyor!

Bu yazı 23 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Havale geçiren bir çocukta kasılma, bilinç kaybı, gözlerde sabit bakma, kol ve ayaklarda seğirme gibi sallanmalar ve bazen morarma görülür. ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı