İslami Hayat


Sürpriz Misafirler İçin İkramlıklar

Bu yazı 23 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Misafir evimizin bereketi, başımızın tacıdır. Hemen her ev hanımı misafirine en güzel pasta çeşitlerini ikram etmek ister. Ancak bazen misafire hazırlanmak için yeterince zaman yoktur. Belki geç haber vermiştir, belki temizlik fazla zamanınızı almıştır belki de çocuğunuz küçüktür, hiç durmuyordur. ... (Devamını Okuyun)


Bir Gömlek Parasına…

Bu yazı 19 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kıssa Sepeti kategorisindedir.

Ebu'd-Derda radıyallahu anhın bir gömleğe ihtiyacı vardı. Yanına on dirhem alarak çarşıya çıkmıştı. Çarşıya gitmeden önce Ebu Zerr radıyallahu anhı ziyaret etti. ... (Devamını Okuyun)


Sarı ve Turuncu ile Gelen Sağlık

Bu yazı 24 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Allah-u Zülcelâl bizlere verdiği nimetlerle bizim birçok farklı ihtiyacımı karşılamaktadır. Bir meyve veya sebzenin lezzetini hoş olarak yarattığı gibi görünüşünü de süsleyip mis gibi kokularla, cazip renklerle ziynetlendirerek güzellik duygumuzu da beslemektedir. ... (Devamını Okuyun)


Şifa ve Zindelik Kaynağı: Uyku Nimeti

Bu yazı 19 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Uyku, Allah-u Zülcelâl’in bizlere verdiği nimetlerden biridir. Günümüzde uykunun hem beden, hem beyin için bir yenilenme ve şifa kaynağı olduğu anlaşılmıştır. ... (Devamını Okuyun)


Riyakârın Hali

Bu yazı 17 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kıssa Sepeti kategorisindedir.

Bir zamanlar Allah için ilim öğrenmek ve âlimlerden feyz almak niyetiyle seyahat eden derviş talebeler vardı. Bunlar şehir şehir dolaşır, hangi şehirde büyük bir alim varsa ondan ilim öğrenirler, feyz alırlardı. ... (Devamını Okuyun)


Çocuklara Saygıyı Nasıl Öğretelim?

Bu yazı 16 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, yaşça büyük ve toplumu içinde bir baba veya kabile reisi olarak mevki sahibi olanlara karşı hürmet ve ikramda titizlik gösterirdi. ... (Devamını Okuyun)


Çocuklarımızın Kur’an-ı Kerim Eğitimi

Bu yazı 29 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Çocuklarımızı Kur’an ı kerim elifbasına aşinalık kazandırmak için Kur’an harfleriyle hazırlanan oyun kartları ve oyun küpleri gibi oyuncaklar alabiliriz. ... (Devamını Okuyun)


Kadın Hormonları ve Kilo Problemi

Bu yazı 29 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Günümüzde her yaştan kadın ve kızlarımız kilo vermek veya kilolarını kontrol altında tutmakla ilgili sorunlarla boğuşmaktadır. ... (Devamını Okuyun)


Besmelenin Fazileti

Bu yazı 23 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bir zamanlar Allah'ı çok zikreden saliha bir hanım vardı. Bu hanım bilhassa besmeleyi dilinden düşürmezdi. Sabah yatağından besmele ile kalkar, besmeleyle yer, içer, yaptığı her işe besmele ile başlardı. ... (Devamını Okuyun)


Sağlıklı ve Güvenli Et Ürünleri

Bu yazı 23 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Son zamanlarda hayat tarzımızın batılılaşmasıyla beraber mutfak kültürümüz de değişmeye başladı. Eskiden aile üyeleri bir araya gelir, annenin pişirdiği yemeklerden yenilirdi. ... (Devamını Okuyun)


Akdeniz Müslüman Mezarlığı Oldu

Bu yazı 22 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Medya Gündem kategorisindedir.

Geçtiğimiz ay Akdeniz'de, Libya açıklarında içinde Müslüman göçmenlerin bulunduğu iki geminin batması sonucu 239 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Bu son hadiseyle Akdeniz'de bu yıl hayatını kaybeden sığınmacı sayısının 4 bin 220'e yükseldiği bildiriliyor. ... (Devamını Okuyun)


Çocuklara Harçlık Vermenin İncelikleri

Bu yazı 30 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Aşırı harcamalar insanı borçlanmaya ve daha fazla kazanma hırsına sürükler. Bilhassa günümüzde gençler bankaların faizli kredi tuzaklarına düşerek büyük sıkıntıya girmektedirler. ... (Devamını Okuyun)


Sağlıklı Temizlik İçin

Bu yazı 30 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Eski zamanlarda annelerimiz ev temizliği, çamaşır ve bulaşık için çok zahmet çekerlermiş. Kireçli suları küllü su ile yumuşatırlarmış. Sabun tozunu lekelerin üzerine serpip çitileyerek idareli bir şekilde kullanırlarmış. Bulaşıkları temizlemek için ise sıcak su ve ovucu tozlardan faydalanırlarmış. ... (Devamını Okuyun)


Benim Sonum Ne Olacak?

Bu yazı 30 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bayezid-i Bistami, Arifler sultanı diye meşhur olmuş büyük bir evliya idi. Dinini çok samimi ve ihlaslı olarak yaşadığı için insanlara nasihatleri de çok tesir ederdi. Onun güzel ahlakı ve içtenliği sebebiyle hidayeti bulmuş birçok kişiler vardı. ... (Devamını Okuyun)


Büyüklerden Nasihatler

Bu yazı 21 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Hikmet Pınarı kategorisindedir.

"Dilini, Allah-u Teala'nın ismini anmaktan başka işlerle uğraşmaktan ve başka şeyler konuşmaktan koru. Nefsini hesaba çek. İlme yapış ve edebi muhafaza et. Hak ve hukuka riayet et. İbadetten ayrılma. Güzel ahlaklı, merhamet sahibi ve yumuşak ol. Allah-u Teâlâ'yı unutturacak her şeyden uzak dur ve onlara kapılma!" ... (Devamını Okuyun)


Safer Ayı ile İlgili Batıl İnançlar

Bu yazı 21 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Her ne şekilde olursa olsun Safer ayında herhangi bir uğursuzluk veya bela olduğuna dair bir inanç yoktur. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin Safer ayına mahsus bir ibadet yaptığına ve bu konuda yakınlarına bir tavsiyede bulunduğuna dair hiçbir hadis-i şerif ulaşmamıştır. ... (Devamını Okuyun)


Grip ve Korunma Yolları

Bu yazı 18 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Son zamanlarda grip salgını haber ve duyurularının grip aşısı üretip pazarlayan firmalar tarafından yayıldığı görüşleri yaygınlık kazanmaktadır. ... (Devamını Okuyun)


Eyüp’te Hanımlara Mahsus Eğitim Kültür Merkezi: Şehbal

Bu yazı 18 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Hizmet Kervanı kategorisindedir.

Şehbal’de bütün dersleri hanım hocalar veriyor. Bütün sosyal faaliyetler de kız çocuklarımıza, genç kız ve hanımlarımıza mahsus olarak düzenleniyor. ... (Devamını Okuyun)


“Evvelden de Zikir Çekerdim Ama Şimdi Tadı Farklı…”

Bu yazı 31 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır ve Söyleşi kategorisindedir.

O halleri yaşadıkça, yaşanan değişime şahit olunca artık anlıyorsunuz ve kalbinizde şüphe kalmıyor. ... (Devamını Okuyun)


İlimsiz ve Rehbersiz Abidin Sonu

Bu yazı 22 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır ve Kıssa Sepeti kategorisindedir.

Eski ümmetler içinde Bersisa isminde bir zat vardı. Tenha bir yere çekilmiş, gece-gündüz Allah-u Zülcelâl’e ibadet ederdi. Lanetli İblis bu adamı kandırmak için türlü hilelere başvurmuştu, ama kandıramamıştı. ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı