İslami Hayat


Doğruluk İyiliğe ve Cennete Götürür

Bu yazı 06 Kasım 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hadis-i Şerif kategorisindedir.

Doğruluk; insanın özüyle sözünün, içiyle dışının, niyetiyle eyleminin birbirini tutması, doğru olması manasına gelen ahlaki özelliktir. İtikadî yönden doğruluk, doğru olan sözü, Hak dini, Hakkın elçilerini tasdik etme, içtenlikle onların getirdiği Hakkı Hak bilme ve uyma halidir. ... (Devamını Okuyun)


Şifalı Kış Çayları

Bu yazı 30 Ekim 2015 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Kış ayları gelince grip nezle gibi hastalıklar yaygınlaşır. Çoğumuz bu hastalıkların tedavisinde ve rahatsızlıkların azaltılmasında bitkilerden faydalanırız. ... (Devamını Okuyun)


Örümcek Ağındaki İbretler

Bu yazı 30 Ekim 2015 tarihinde yazılmıştır ve Bunları Biliyor musunuz ? kategorisindedir.

Allah-u Zülcelâl Kuran-ı Kerim’de insanlara çeşitli misaller vererek düşünmemizi, aklımızı kullanmamızı ve ibret almamızı ister. Bu misallerden bir kısmında ise yarattığı mahlukattaki ilginç durumlara dikkatimizi çeker. Örümcek evleri de böyle misallerden biridir. ... (Devamını Okuyun)


Zararlı Harfler

Bu yazı 30 Ekim 2015 tarihinde yazılmıştır ve Kıssa Sepeti kategorisindedir.

Bir zamanlar bir adamın yolu bîmarhâneye (akıl hastalıkları hastahânesine) düşmüş. Burada tedavi görenlerden biri dikkatini çekmiş. Çünkü adamın hiç de deliye benzer hali yokmuş. Onun böyle dikkatli baktığını gören hasta, ... (Devamını Okuyun)


Güngörmüş İhtiyar ve Oğlu

Bu yazı 29 Ekim 2015 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Eski zamanlarda zalim bir hükümdar varmış. Ülkesindeki yaşlıları “Artık bir işe yaramıyorlar,” diye öldürtürmüş. Bir delikanlının yaşlı bir babası varmış. Hükümdarın adamları öldürmesinler diye evin tavan arasında saklarmış. ... (Devamını Okuyun)


Fal ve Kehanet

Bu yazı 29 Ekim 2015 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Gelecekten haber vermek, şirk inancıyla bağlantılı olan, İslam itikadına zıt bir faaliyettir. ... (Devamını Okuyun)


Gel Ey Merhamet

Bu yazı 21 Ekim 2015 tarihinde yazılmıştır ve Medya Gündem kategorisindedir.

Ey merhamet, nerdesin Müslümanın kalbinde değilsen? ... (Devamını Okuyun)


Çocuğum Altını Islatıyor!

Bu yazı 21 Ekim 2015 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Çocukların geceleri idrarını kontrol edebilmesi beş yaşına kadar sürebilir. Özellikle uykusu ağır olan çocuklar geceleri kalkıp tuvaleti olduğunu söyleyemez. ... (Devamını Okuyun)


Hicri Yılbaşı ve Aşure Günü

Bu yazı 17 Ekim 2015 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

14 Ekim günü hicri yılbaşımız olan 1 Muharrem’dir. 1 Muharrem günü, Müslümanların asıl takviminin başlangıcıdır. Muharrem ayı, hürmet edilen ay demektir. ... (Devamını Okuyun)


Takvâsı Olmayanın Ameli Kabul Edilmez

Bu yazı 16 Ekim 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hadis-i Şerif kategorisindedir.

Enes İbn-i Malik radıyallahu anhu buyuruyor ki; Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Her kimin, yalnız kaldığında Allah’a isyan etmekten kendisini uzaklaştıracak bir verası yoksa Allah, onun amelinden bir şeye ne diye ehemmiyet versin!” (Deylemî, el-Firdevs, 4; 437) ... (Devamını Okuyun)


İnsan Ne Yaparsa, Kendine Yapar

Bu yazı 29 Eylül 2015 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bir zamanlar yaşlı bir derviş varmış. Kendisini halka meczup gibi gösterir, sokak sokak dolaşarak insanlara şiir gibi sözlerle nasihat edermiş. ... (Devamını Okuyun)


Sivrisineğin Yaratılışı

Bu yazı 28 Eylül 2015 tarihinde yazılmıştır ve Bunları Biliyor musunuz ? kategorisindedir.

Peygamberimizin risaletinin ilk dönemiydi. Allah-u Zülcelâl bir ayet-i kerime ile putperestlere sinek üzerinden misal vererek ders veriyordu: ... (Devamını Okuyun)


Evde Ekmek Yapalım!

Bu yazı 28 Eylül 2015 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Sofralarımızın vazgeçilmezi ekmek konusunda ne zamandan beri her kafadan bir ses çıkıyor. Aslında buğday, sağlık açısından çok faydalı olan B2 ve B6 vitaminleri ile niyasin, folik asit, demir ve çinko içeriyor. Ancak bu maddeler buğdayın dış kabuğu yani kepek diye ayrılan kısımda bulunuyor. ... (Devamını Okuyun)


Uzuvlarla İlgili Batıl İnançlar

Bu yazı 19 Eylül 2015 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Halk arasında yaygınlaşmış inançlardan bir kısmı da uzuvlarımızda meydana gelen hallerle ilgilidir. ... (Devamını Okuyun)


Ömür Boyu Gayret

Bu yazı 17 Eylül 2015 tarihinde yazılmıştır ve İnci Tanesi kategorisindedir.

Şiddet göstermeden güçlü, zayıflık belirtmeden yumuşak ol. ... (Devamını Okuyun)


Çocuğuma Nasıl Ödev Yaptırırım?

Bu yazı 11 Eylül 2015 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Ödev yapmak çocuğa bilgi kadar disiplin de kazandırır. Çocuğa zaman planlaması yapmasını öğretir. Sorumluluk duygusunu geliştirir. ... (Devamını Okuyun)


Cenneti Garanti Etmek İçin

Bu yazı 10 Eylül 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hadis-i Şerif kategorisindedir.

“Siz bana şu altı şey hakkında teminat verin, ben de size cennete girmeniz konusunda teminat vereyim: Konuştuğunuzda doğru söyleyin. Söz verdiğinizde sözünüzü tutun. Size bir emanet bırakıldığında emanete riayet edin. İffetinizi koruyun. Harama bakmaktan sakının. Ve elinizi harama uzatmayın.” (Ahmet b. Hanbel, V, 323) ... (Devamını Okuyun)


Yalan Söylemeyen Çocuk

Bu yazı 29 Ağustos 2015 tarihinde yazılmıştır ve Kıssa Sepeti kategorisindedir.

Seyyid Abdulkadir, Geylan şehrinde bir köyde dünyaya gelmişti. Hem babası, hem de annesi Peygamberimizin soyundan gelen, takva ehli kimselerdi. Bu sebeple kendisine “Seyyid” denilmiştir. ... (Devamını Okuyun)


Karınca Yuvalarının Şaşırtıcı Nizamı

Bu yazı 28 Ağustos 2015 tarihinde yazılmıştır ve Bunları Biliyor musunuz ? kategorisindedir.

Karıncalar, insanların her gün görmeye alışık oldukları, çok fazla önemsemedikleri canlılardır. Ancak bilim dünyası onların sosyal yapılarını inceledikleri zaman bu küçük canlıların çok şaşırtıcı davranışlara sahip olduklarını ortaya koymaktadır. ... (Devamını Okuyun)


Kıyafetlerinizi Atmayın

Bu yazı 27 Ağustos 2015 tarihinde yazılmıştır ve Pratik Bilgiler kategorisindedir.

Severek giydiğimiz kıyafetlerimiz vardır, başına gelen bazı ufak kazalardan dolayı onları artık giyemeyeceğimizi düşünüp üzülürüz. Oysa onları yeniden giyilebilir hale getirebiliriz. İşte birkaç küçük çözüm. ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı