İslami Hayat


Bin Aydan Hayırlı Kadir Gecesi

Bu yazı 13 Temmuz 2015 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Kadir gecesi, Allah-u Teâlâ’nın ümmetler içinde sadece ümmeti Muhammed’e lütfettiği en önemli gecedir. Müminler için bu gece bir hazinedir. ... (Devamını Okuyun)


Farkında Olmadığımız Nimet: Hava

Bu yazı 23 Haziran 2015 tarihinde yazılmıştır ve Bunları Biliyor musunuz ? kategorisindedir.

Etrafımızda bol bulunduğu için değerini bilmediğimiz birçok nimet vardır. Bunlardan biri de hava nimetidir. Allah-u Zülcelâl, “Allah'ın nimetini sayacak olsanız sayıp bitiremezsiniz. Doğrusu insan pek zalim ve çok nankördür.” (İbrahim 34) buyuruyor. ... (Devamını Okuyun)


Bin Altın Eden İplik

Bu yazı 22 Haziran 2015 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bir zamanlar Bağdat’ta yaşayan dul bir kadın vardı. İp eğirip satarak yetim çocuklarına bakardı. O vakitler Abdulkadir Geylanî Hazretleri de Bağdat şehrindeki dergahında halkı doğru yola davet ediyordu. ... (Devamını Okuyun)


Sahur Sofraları İçin Tavsiyeler

Bu yazı 19 Haziran 2015 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Mübarek Ramazan ayı yaz aylarına denk geliyor. Sahurda dikkat edilecek olan birkaç hususla susuzluk hissini azaltıp orucu daha kolay geçirmemize yardımcı olacaktır. ... (Devamını Okuyun)


İnternet Hurafeleri

Bu yazı 19 Haziran 2015 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Son zamanlarda tekrar ortaya çıkan daha çok bayanlar arasında büyük ilgi gören bela ya da nimetlere kavuşulacağını iddia eden mesaj ve maillere rastlanmaktadır. ... (Devamını Okuyun)


Oruçla İlgili Hanımlara Mahsus Meseleler

Bu yazı 18 Haziran 2015 tarihinde yazılmıştır ve Güncel Fetvalar kategorisindedir.

Hayızlı Kadınlar Oruç Tutabilir Mi? ... (Devamını Okuyun)


Sivas’ta Kutlu Doğum Heyecanı

Bu yazı 12 Haziran 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

18 Nisan Cumartesi günü, Reyhanî Yayınları, Gülistan ve İslamî Hayat Dergilerinin tertiplediği Kutlu Doğum programı için Sivas’taydık. Allah razı olsun, Sivas’ta görevli ve gönüllü kardeşlerimiz çok güzel bir faaliyet düzenlemişlerdi. Hanım kardeşlerimizin büyük ilgi gösterdiği programa geniş katılım oldu. ... (Devamını Okuyun)


Akdeniz’de Mülteci Faciaları

Bu yazı 04 Haziran 2015 tarihinde yazılmıştır ve Medya Gündem kategorisindedir.

Gün geçmiyor ki, haberlerde Akdeniz’de mültecileri taşıyan bir geminin battığı ve yüzlerce erkeğin, kadının, çocuğun hayatını kaybettiği, haberlerini duymayalım. ... (Devamını Okuyun)


Hangi Amel Faziletlidir

Bu yazı 04 Haziran 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hadis-i Şerif kategorisindedir.

Hangi Amel Faziletlidir ... (Devamını Okuyun)


Berat Kandili

Bu yazı 01 Haziran 2015 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Berat Kandili 1 Haziran pazartesi gecesi, halk arasında Berat Kandili olarak bilinen mübarek gecedir. ... (Devamını Okuyun)


Bir Karışla Kurtulan Adam

Bu yazı 29 Mayıs 2015 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Eski zamanlarda bir ülke vardı. Bu ülkenin başkentinde çoğunlukla zenginler, makam mevki sahipleri ve dünya hayatına dalmış, zevk düşkünü kişiler yaşıyordu. Bunlar zamanla zulüm ve haksızlık yapmaya başladılar. Ticarette hile yaptılar, emirleri altındaki hizmetçilere kötü davrandılar. ... (Devamını Okuyun)


Ölümle Hayat Bulan Aşk’ın Hikayesi

Bu yazı 29 Mayıs 2015 tarihinde yazılmıştır ve Kültür-Sanat kategorisindedir.

Kerem Şen kardeşimizi RadyoKonyevi’deki programlarından tanıyoruz. Hazırlayıp sunduğu programlarıyla bizim sesimiz olan Kerem kardeşimiz, şimdi de Aşk Ölümle Hayat Bulur kitabında topladığı şiirleriyle bizim sözümüz olmaya aday. ... (Devamını Okuyun)


Zayıflamak İsterken Sağlığınızdan Olmayın!

Bu yazı 28 Mayıs 2015 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Yaş ilerleyince vücutta enerji tüketimi ve hücre yenilenmesi azalır. Organ ve dokulardaki hücreler azalırken elde edilen kalori fazlası yağ hücrelerinde depolanır. ... (Devamını Okuyun)


Hıdrellezde Dilekler Kabul Olur mu?

Bu yazı 25 Mayıs 2015 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Halk arasında yaygınlaşmış bazı yanlış batıl inançlar vardır. Bunlardan bir tanesi de hıdrellezdir. Hz. Hızır ve Hz. İlyas’ın yılda bir gün, 6 Mayıs’ta yeryüzünde deniz kenarında buluştuklarına inanılır ve bugüne hıdrellez denilir. ... (Devamını Okuyun)


Anne Rızasının Bereketi

Bu yazı 25 Mayıs 2015 tarihinde yazılmıştır ve Kıssa Sepeti kategorisindedir.

Tirmiz şehrinde Muhammed isimli bir genç vardı. Babasından ve yetiştiği şehrin alimlerinden ilim okuyordu. Fakat talebe arkadaşlarıyla bir hayalleri vardı. Hepsi ilim için seyahat etmek, böylece çok sayıda hadisi şerifi bizzat hadis alimlerinden dinlemek istiyorlardı. ... (Devamını Okuyun)


Doğal Sağlık İksiri: Kefir

Bu yazı 20 Mayıs 2015 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Kefir Kuzey Kafkasya kökenli bir süt ürünüdür. Ekşi ve ferahlatıcı özelliği ile ayrana, kıvamı da bozaya benzemektedir. Kafkasların sağlıklı ve uzun yaşamlarının sırrı ve gençlik iksiridir. Kefir sütün mayalanması ile elde edilir. Kafkasya’da ilk önce kefir yapımında keçi sütü kullanılırken daha sonra inek ve koyun sütü de kullanılmaya başlanmıştır. ... (Devamını Okuyun)


Ayağımıza Serilen Servet: Toprak

Bu yazı 20 Mayıs 2015 tarihinde yazılmıştır ve Bunları Biliyor musunuz ? kategorisindedir.

Allah'ın istifademize sunduğu nimetlerin çoğu üzerinde pek düşünmüyoruz. Bilhassa ayağımızın altına serilen toprak, kıymetini en az takdir ettiğimiz nimetlerden biridir. Çünkü toprağın çok basit, sıradan bir madde yığını olduğunu düşünüyoruz. Dünyamızda bolca toprak bulunduğu için kıymetini fark edemiyoruz. ... (Devamını Okuyun)


Ahiret Azığı Edin

Bu yazı 19 Mayıs 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hadis-i Şerif kategorisindedir.

Hz. Ebu Zer’den radıyallahu anhudan rivayet edilmiştir: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Ya Eba Zer! Sefere çıkmak istediğinde onun için azık edinir misin?” ... (Devamını Okuyun)


Peygamberimizin Miraç Mucizesi

Bu yazı 18 Mayıs 2015 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Miraç Kandili, Peygamber Efendimizin gecenin bir anında Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Kudüs'teki Mescid-i Aksâ'ya, oradan da göklere seyahat ettirildiği mübarek gecenin adıdır. Nitekim Cenab-ı Hak, Kur'an-ı Kerim'de; "Kulu Muhammed'i bir gece Mescid-i Haram'dan kendisine bir kısım âyetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren All ... (Devamını Okuyun)


Suudi Arabistan’dan Yemen’e Askeri Müdahale

Bu yazı 12 Mayıs 2015 tarihinde yazılmıştır ve Medya Gündem kategorisindedir.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Yemendeki Husi militanların başkent Sana'da, kentlerde kontrolü ele geçirmesi üzerine hava harekâtı başlattı. ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı